1. YAZARLAR

  2. Ahmet KUŞ

  3. Müfessir Ali Küçük Hoca
Ahmet KUŞ

Ahmet KUŞ

Ahmet KUŞ
Yazarın Tüm Yazıları >

Müfessir Ali Küçük Hoca

A+A-

Muhterem Ali Küçük Hoca bir süreden beri rahatsızdı. 5 Kasım 2017 tarihinde vefat eden Ali Küçük Hoca, 6 Kasım 2017 tarihinde Sultan Selim Camii’nde ikindi namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Üçler Mezarlığı’na defnedildi. Hocamızın cenaze törenine farklı şehirlerden ve Konya’dan kalabalık bir cemaat iştirak etti. Ali Küçük Hoca sağlığında, cenazesi kaldırılırken fotoğraf ve video çekilmemesini vasiyet etmiş. Dostları bu vasiyetini orada bulunan basın mensuplarına ve cemaate birkaç kere hatırlattılar fakat yine de bu çağrıya uymayıp çekim yapanlar oldu. Hocamız bunu sünnette olmadığı için vasiyet etmişti fakat bazıları ne yazık ki bu vasiyeti yerine getirmedi. Hocamızın vefatı elbette haber değeri taşıyor fakat isteğine saygı gösterip daha önce çekilmiş bir fotoğrafı kullanılarak da haber yapılabilirdi. Ne yazık ki hepimiz aynı hassasiyeti gösteremiyoruz. Allah bilerek ya da bilmeyerek işlediğimiz kusurlarımızı affetsin.

Namazdan önce Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar Hocamız, Sultan Selim Camii’nin kürsüsünden bir vaaz verdi. Sultan Selim Camii tamamen dolduğu için cemaatin bir kısmı ikindi namazını dışarıda kılmak zorunda kaldı. Vaazında Kuran-ı Kerim’den ayetler anlatan müftümüz, Ali Küçük Hoca ile ilgili bir de hatıra nakletti. Ali Küçük Hocamız bir gün Gaziantep’e bir konferans için çağrılmış. Hocamız akşam konferansı verdikten sonra Konya’ya dönmesi gerektiğini söylemiş. Davet eden kişiler, hocam bu gece kalıp sabah dönseniz olmaz mı? demişler. Hoca sabah namazından sonra ve saat 10’da ders yaptığı iki ayrı grubun olduğunu söylemiş. Gaziantepliler hocam o dersleri bir hoca arkadaşınız anlatsa olmaz mı? demişler fakat hocamız öğle ve ikindiden sonra da derslerinin olduğunu belirterek, onları kime havale edeceğiz diyerek ilim öğretme konusundaki hassasiyetini ve disiplinini ortaya koymuş. Allah bizlere de aynı dava şuurunu versin İnşallah…

Cenaze namazını kıldıracak olan Mehmet Bakırcı Hoca namazdan önce cemaate hocada alacağı olan var mı? diye sordu. Ardından da bu uygulamanın Peygamberimizin (s.a.s) bir sünneti olduğunu belirtti. Borcu olan kişilerin cenaze namazı kılınmadan önce borcunun ödenmesi ya da orada bulunan varislerinin borcu ödeyeceklerine söz vermeleri gerekirmiş. Ancak bu şart yerine getirildikten sonra cenaze namazı kılınabilirmiş. Cenaze namazından sonra Ali Küçük Hocamızın naaşı çok kalabalık bir cemaat eşliğinde Üçler Mezarlığı’na götürüldü. Ali Küçük Hocamızın defni sırasında da dostları sünnete uygun bir şekilde defin yapılabilmesi için cemaati bilgilendirici uyarılarda bulundular. Hocamızın taşındığı tabutun üstü açıktı ve taşınırken tabutu herkesin tutmasına gerek olmadığı sadece dokunmanın ve arkasından yürümenin de uygun olacağı belirtildi. Cenaze defnedildikten sonra kabrin üzeri “balıksırtı” gibi düzeltilmeliymiş. Definden sonra “yerini okuma” diye tabir edilen uygulamaya ve gül suyu, şeker ya da çikolata ikramına da gerek yokmuş.   

Ali Küçük, 1953 yılında Konya’nın Çumra ilçesine bağlı Apa köyünde doğdu. İlk tahsilini köyünde yaptıktan sonra 1972 yılında Konya İmam Hatip Okulundan mezun oldu. Çumra Merkez Kuran Kursunda üç yıl Kuran öğreticiliği yaptı. 1977 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü, bir yıl sonra da Konya Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. Altı yıl Avrupa’da din görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra Konya’da pek çok vakıf, dernek ve sosyal kuruluş bünyesinde çalıştı. Ribat, İlk Adım ve Vahdet dergilerinde yazıları yayımlandı. Kuran tefsiri ve hadisler üzerine çalışmalar yaptı. Radyo ve televizyonlarda tefsir ve hadis dersleri yayınlandı. Her kesimden insanın zorlanmadan anlayabileceği 17 ciltlik “Besâiru’l-Kur’an” adında bir Kuran tefsiri yazdı. Yine aynı düşüncelerle bir hadis kitabı kaleme aldı. İmam Nevevi’nin “40 Hadis” adlı eserine, geniş bir şerh çalışması yaptı. “Besâiru’l-ehadis” adlı eserinin ikinci cildini Kütüb-i Sitte’den seçtiği kırk hadise yaptığı şerhten oluşturdu. “Besâir’ul-ehadis”in üçüncü cildi de 2016 yılında yayımlandı. Ali Küçük, evli ve altı çocuk babasıydı.

Hocamız hakkında daha fazla malumat isteyenler onun adına açılmış www.alikucukhoca.com internet sitesini ziyaret edebilirler. Sitede aynı zamanda hocamızın yaptığı tefsir ve hadis derslerine ilişkin video kayıtları ve bazı köşe yazıları da bulunuyor. Sağlığında pek çok talebe yetiştiren ve ömrünü ilme adayan Ali Küçük Hocamıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve dostlarına sabrı cemil niyaz ediyoruz. Allah taksiratını affetsin, mekânı cennet olsun.

                 

              

Bu yazı toplam 2242 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.