1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Muhalefet Hep Yanlışta, Peki! Ya Hükümet ?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Muhalefet Hep Yanlışta, Peki! Ya Hükümet ?

A+A-

Bu sıralar ülkemizde seçim odaklı bir sosyal hayat, seçim odaklı bir ekonomi, seçim odaklı bir politika uygulanmaktadır. Bu durum seçim bitene dek devam edecek olup 07 Haziran seçimleri sonrasında oluşacak siyasi tabloya göre reel hayat akışı yeninden oturacaktır. AK Parti’ye alternatif bir oluşum süreci henüz netleşmediğinden sonuçlar için fazla bir beklenti söz konusu değildir. Fakat muhalefetin yapması gereken doğrular ve yapmaması gereken yanlışlar olduğunu da belirtmekte yarar var. Öncelikle yapması gereken doğrulara bir değinelim. CHP, MHP ve HDP’nin seçim stratejilerinde değişikliğe gitmelerinde ülkemiz adına gereklilik söz konusudur. Zaman, şahsi maslahatları gözetleme uğruna muhalefet ettiği oluşuma kıyasıya saldırmak ve onu işlevsiz hale getirmek gibi bir saçma taktikle seçim almaya odaklanan muhalefet partileri bilinçli olarak ülkemizin ictimai, ekonomik, dış politika gibi alanlarda yara almasını beklemek yerine ülkemizin düşmanlarına karşı birlik ve dirliğini ilan edecek bir siyasi vakarla hareket etmenin zamanıdır.
Ülke olarak bize uzunca bir süredir şok yaşatan paralel yapılanmanın kuyruğuna takılan muhalefetin bu yolla kendine menfaat temin etme imkânı yoktur. Kaç defa yazdığımız çizdiğimiz halde bu mantıktan bir türlü vazgeçemediler. Şu muhalefet kelimesini kendilerine a’dan z’ye şerh edecek birilerini göreve davet ediyorum. O birileri iktidar partisi kanadından değil de muhalefete gönül vermiş akil bir kanaldan gelmeli ve kendilerini ciddi anlamda uyarmalıdır.
Muhalefet demek, yeri geldiği zaman ülke menfaatlerini ön plana çıkarıp içte ve dışta kümelenen düşmanlara ders vermenin adıdır.
Muhalefet demek, illa ki kötülemek, yermek, aşağılamak değil, kendisince doğru olanı karşısındakine kibarca ikna yoluyla kabul ettirmenin adıdır.
Muhalefet demek, halkın içine girerek görüş almak ve o görüşler doğrultusunda kendisini halkın sözcüsü kılabilmenin adıdır.
Muhalefet demek, günü geldiğinde düşmanlara karşı iktidarın yanında yer alarak onlara biz ortak değerlerimiz söz konusu olduğunda tek vücuduz diyebilmenin adıdır.
Muhalefet demek, iktidar koltuğuna ulaşmayı hedef edinmek değil, ülkenin yönetiminde ki hataları hatırlatma makamının adıdır.
Yani, muhalefet demek, yapılan her şeyi kıyasıya kötülemek değildir. Bizim kötümüz, elin iyisinden daha iyidir anlayışı değildir. Muhalefet, başarısız olsa bile asli vazifesinin ülkeye yönetmeye hak kazananlara ortak noktalarda kol kanat gerebilmektir.
Diyelim ki CHP ya da MHP ya da her ikisi birden hükümet oldular. Bundan daha fazlasını yapabilecekler mi?
Halkımızın kendilerini yetersiz ve tutarsız gördüğünün farkına varamayacak kadar cahil olmalarının altında yatan sebep nedir?
Örneğin gündemimizde ki iç güvenlik maddeleri yasalaşırken niçin karşı olduklarını bu halka anlatabildiler mi?
Halkımızın gözüyle muhalefetin görüntüsünden haberleri var mı?
Ben size buradan aktarayım. Ülkenin iç güvenliğinde ki önemli konulardan biri olan polisin biraz daha fazla yetki kazanması için iktidar tarafından hazırlanan paketin içeriği, Molotof kokteyli gibi halkımıza ciddi zarar veren şeyin silah sayılması ve kullananın buna göre ceza alacak olması. Gösterilerde yüzünü kapatan göstericilerin özel ve kamu mallarına zarar vermesi sonucunda yüzünü kapatarak kimliğinin gizli kalmasını sağlayarak cezadan sıyrılabilmesi karşısında bu şekilde yüzünü kapatanların suçları karşılığı cezalarının artırılması…
Peki, muhalefet bunun karşısında ortaya ne koyuyor? Bu maddelerin çıkmaması için meclisi kilitleyecek bir takım yakışıksız tutumlar ve terör örgütü destekli bir partinin hiç işine gelmeyen bu maddelerde onlarla omuz omuza bir mücadele görüntüsü ortaya koyuyorlar.
Halkımıza haklı olarak soruyor? Peki, siz neyin mücadelesini veriyorsunuz?
Siz neye karşısınız?
Bu maddelerin yasalaşmasını halk olarak biz destekliyoruz. Peki, siz neden desteklemiyorsunuz? Diğer maddelerde uygun olmayan hükümler getiriliyorsa bize neden tafsilatıyla anlatmıyorsunuz?
Sokakta yürüyen masum vatandaşı huzursuz eden, esnafı tedirgin eden, malından canından eden, kaldırım taşları sökerek milletin evine, arabasına, dükkânına zarar verenlere polisin sert davranmasından doğal ne olabilir?
Molotof kokteylini seri imalat gibi hazırlayarak evlere, işyerlerine ve arabalara fırlatarak yangın çıkaranlara ve masum vatandaşlarımızın ölümüne sebebiyet verecek kadar ileriye gidebilen bu hainlerin ceza alması sizi neden rahatsız ediyor?
Yüzünü kapatarak çevreye zarar veren eşkıyalara uygulanacak cezaların neden ardında değilsiniz?
Muhalefet önce karşı çıkma sebebini bihakkın anlatabilmelidir. Halkımız daha muhalefetin neye karşı çıktığını bile anlayamamıştır.
Gelelim AK parti cenahına! Kendisine sınırsız etkiyi sağlayan bu halkın seçim sonrasında beklentileri iyice artmıştır. Ülkemizde günden güne azalan emniyet ortamı ve asayişin bir türlü sağlanamaması, manevi yapının günden güne çöküntüye uğraması, ekonomik olarak halkın belini günden güne bükmeye giden fiyat politikaları sebebiyle zengin ve fakir arasında ki uçurumun gün geçtikçe büyümesi ve orta sınıf kavramının yok oluşa giden seyri gibi gelişmeler için aklıselim düşünüp icra zamanıdır. Bu halk Sayın Davutoğlu’na bu yanlışların çözümü için bir hak tanıyacaktır. Gereken adım atılmazsa bu seçim, AK Parti’nin ağız tadıyla kutlayabileceği son seçim başarısı olacaktır. Eğer ümit ışığı açığa çıkmazsa Allah muhafaza ülkede oluşacak siyasi gerilim AK Parti’yi ummadığı bir şekilde ekarte edebilir.
Benden söylemesi!
 

Bu yazı toplam 269 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.