1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Muhalefet Partilerinin Anlayamadığı…
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Muhalefet Partilerinin Anlayamadığı…

A+A-

Bugüne kadar CHP, MHP iktidarlarında ve siyaseten silinen partiler zamanında bu ülkeye ne kazandırıldı?
Koskoca bir hiç.
Utanmadan sıkılmadan halkın karşısına geçerek hala oy isteyebiliyorlar. Hatırlarsınız! 1999 yılında başörtüsüyle meclise giren Fazilet Partisi milletvekili Sayın Merve Kavakçı Hanımefendi’yi öcü görmüş gibi meclis sıralarından kaldırıp dışarı attıran bir başbakan tarafından ülkemiz yönetilmekteydi. Milletin giyindiği çulla çaputla uğraşmaktan, bulduğu her fırsatta statükocu fikirlerine karşı çıkanları laikliğe aykırı davrandığı için kodese tıkmakla tehdit eden zihniyetin devamı niteliğinde ki ana muhalefet partisi bu defa temkinli davranmak zorunda kaldı. Böyle davranmasalardı ilk genel seçimlerin partileri için mezar olacağının gayet iyi farkındaydılar.
Halkımız gelişmeleri izlerken öte yandan tahlilini de yapmaktan geri durmuyor. Bugün türbanı siyasi simge olarak kullanmakla eleştirdikleri AK Parti iktidarı ile kendi iktidarları arasında küçük bir kıyaslama yapmak istiyorum.
Başı açık meclise girmekle ülkeyi büyük türban tehdidinden koruyan (!) CHP ve benzeri düşünceli partilerin iktidar ortağı oldukları yıllarda;
Çift yollar yapılmamıştı.
Hızlı tren sadece bir hayalden ibaretti.
Sağlık sisteminde halkımızın rezilliği diz boyu idi. İlaç almak için SSH bünyesinde ki eczanelerden muadil ilaç almak zorunda idiniz.
Türk Hava Yolları’nda uçak sayısı sınırlı idi ve RJ 100 tipi uçaklar hala filoda idi.
Vergi sistemi çocuk oyuncağına çevrilmişti. Her tarafından delik deşik olduğu için devletin kesesinden ciddi oranda hortumlamalar söz konusu idi.
Marmaray gibi bir hizmetin esamesi bile okunmuyordu.
Yurtdışında hiç itibarımız kalmamıştı. Başbakanımız ABD Başkanı önünde süklüm büklüm duruşuyla vicdanlarımızı yaralıyordu.
Terör sorununun çözümü için alternatif çabalar yoktu. Tek çözümün silahlı mücadele ile olacağına inanan hükümetler yüzünden ülkemiz çok zaman kaybetmişti.
TOKİ tarafından orta ve düşük gelirli aileler için yapılan hiçbir çalışma yoktu. Halkımızın büyük çoğunluğu kiralarda sürünüyordu.
Statükocu yapı yüzünden hiç kimse özgür düşüncelerini ifade edemiyordu. Sesini yükseltenin sesi kesiliyordu.
Faili meçhuller almış başını gitmişti. Halkımızın bu yüzden yaşadığı gerilimi tasvir etmek bile imkansızdır.
Ülkemizin başında ki büyük felaket olan başı kapalıların (!) desteklediği AK Parti hükümeti dönemlerinde ise;
Ülke baştanbaşa çift yollarla donatıldı.
Hızlı tren projesi ile ilgili ciddi atılımlar yapıldı. Bugün şehrimizden Ankara’ya olmak üzere çok sayıda ilimize yönelik proje hizmete alındı. Yenilerinin de inşası devam ediyor.
Sağlık sistemi düzene girdi. Çok sayıda başarılı işlere imza atıldı. İlaç tutsaklığı sona erdi.
Türk Hava Yolları’nın filosu tarihte en önemli adım atılarak ciddi oranda büyüdü. Eski uçaklar kaldırıldı. Bugün Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi olarak göğsümüzü kabartmaktadır.
Vergi sisteminde yapılan düzenlemeler sayesinde kayıt dışı ekonomiye ciddi darbe vuruldu. Büyük oranda vergi kaçağına son verildi. Zenginlerin devleti dolandırma taktiklerine dair ciddi çalışmalar sonucunda büyük oranda vergi zıyaına son verildi.
Marmaray geçtiğimiz hafta devreye alındı. Denizin altından boğazın karşı yakasına sadece 10 dakikada geçerek tarihe imza atıldı.
Ülkemizin yurtdışında itibarı yerine geldi. Ülkemizi ciddiye almayan çok sayıda devlet tarafından bölgede ki önemli bir güç olduğumuz kabul gördü.
Terör sorununa çözüm amaçlı girişimlerde bulunuldu. Demokrasi paketleri sayesinde her hafta ocaklara ateş düşüren şehit cenazeleri artık gelmiyor.
TOKİ’ler tarafından çok sayıda halkımız ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Kira öder gibi ev sahibi olan orta ve düşük gelirli vatandaşlarımız hayalini bile kuramadığı bir eve sahip olmanın hazzını yaşadı.
Statükocu anlayış yerine yenilikçi anlayış hakim oldu. Düne kadar üzerinde yorum yapmaya dahi cesaret edilemeyen konularda herkes özgürce düşüncelerini dile getirebilmeye başladı.
Ergenekon örgütüne vurulan darbe ile faili meçhul cinayetler bıçakla kesilmişçesine sona erdi. Ülkemizde vukua gelen bu tür cinayetlerin bir benzeri olan Danıştay saldırısında da bu örgütün parmağı olduğu ortaya çıktı.
Unutmayalım ki halkımız artık hizmet edene destek sağlıyor. 70’li ve 80’li yılların bilindik çehrelerinin ülkeye kaybettirdiği zamanı anlamalarında AK Parti hükümetinin çalışmaları önemli bir işlev üslendi. 

Bu yazı toplam 229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.