1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. MUHALEFETİN SORUMLULUĞU
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

MUHALEFETİN SORUMLULUĞU

A+A-

Bir ülkede iktidar kadar, Muhalefete de ülke meselelerinin çözümünde muhalefetinde önemli görevleri vardır.

Muhalefet güçlü, tutarlı ve yapmak, ne istediğini bilmek durumunda olursa, iktidarda atacağı adımları ona göre atmak zorunda kalır.

Muhalefet iktidarın  yanlışlarını, yapması gerekenleri  söylemelidir. İçeride yapılamayan, çözülemeyen bazı sorunları gidip ülke dışında afişe etmemelidir.

İktidar ise muhalefetin uyarılarına ve haklı tepkilerine duyarsız kalmamalı, sayısal çoğunluğu güvenerek Muhalefeti hiçe saymamalıdır.

Milli konularda bazı şeyler iç politika malzemesi yapılmamalı, iktidarda yoğun popülizm yapıp, ülkenin geleceğini çıkmaza sokmamalıdır.

Gerektiğinde iç ve dış sorunların çözümünde iktidar ile muhalefet ile bir araya gelip, gerekiyorsa gizli görüşmelerle bu sorunların çözümüne çare aranmalıdır. Ülke sorunlarının içte ve dışta çözümünde muhalefet te sorumluluk taşımalı ve sorumlu olmasa bile ülke çıkarları adına dikkatli olmalıdır.

Bence Türkiye’nin en büyük sorunu da iktidarla birlikte yeterli ve sorumlu muhalefetin yetersiz kalmasıdır.

Muhalefetin vazifesi, hükümetlerin vatandaşın ve vatanın selametine mugayir hareketlerinde "kontrol" ve "ihtar" vazifesini yerine getirmektir.

Bunu yaparken de sorumlu davranmak yani vatanın "beka"sını ilgilendiren meselelerde hükümete destek olmak, diğer meselelerde doğruyu bulması için tenkid ve ihtar vazifesini yerine getirmek "sorumlu muhalefetin" gereğidir.

Peki "beka sorunu" nedir?

Beka, vatanın birliğini ve milletin selametini tehlikeye düşüren durumlardır. Mesela FETÖ kalkışmasıdır, mesela PKK'dır, mesela ekonomik krizlerdir.

Bu mevzularda destek olmamak "milli" duyarlılıktan yoksunluktur.Ya da sadece muhalefet etmek için her şeyi hiçe saymaktır.

 

Peki mülakatla öğretmen / memur alımı, il ve ilçe teşkilatlarında tanzim edilen bürokrat listeleri, yönetici atamalarında liyakatı değil sendika bilgisini sorgulayan mülakatlar, bunlar da ülkenin bekasını ilgilendirmiyor mu?

Elbette ilgilendiriyor.

Hatırlayın FETÖ devlete nasıl sızmıştı: Susturarak, bürokraside göreceli de olsa var olan "liyakat" müessesesini yıkarak, sınavlara müdahale ederek, soru çalarak, jüri ayartarak…

Liyakatın gözardı edildiği yerde az vaya çok bu tür sızmaların olması mukadder. İşte muhalefet bunları görüp, iktidarı ihtar ederek: "15 Temmuz'dan bu dersi mi çıkarttık?" sorusunu yöneltmelidir…

Peki bunları bizdeki muhalefet yapabildi mi ?
İşte bunun cevabını önce muhalefet, sonra sizler cevap veriniz.

AKPART 'nin basındaki önemli isimlerinden Abdulkadir Selvi geçtiğimiz günlerde köşesinde yeni süreci şu satırlarla ifade etmişti: "PKK defteri kapandı ama Kürt sorununu sivil yöntemlerle çözme irademiz devam ediyor. Türkiye Irak, Suriye, İran ve tüm bölgede Kürtlerin hamisi olarak ortaya çıkabilir."

Geçtiğimiz Haziran ayında Mardin'de yapılan, Vali ve şehir bürokratlarının da katıldığı bir Çalıştay'da dile getirilen "FETÖ'nün zehirleyemediği yeni bir çözüm süreci" fikri yeni sürecin mutfak çalışmasının başladığını gösteriyor. Buradan da anlaşılacağı gibi AKP'nin büyük kısmı Çözüm Sürecini FETÖ'nün zehirlediğini, aslında sürecin amaca hizmet ettiğini düşünüyor. "FETÖ zehirledi" tespiti bile iktidar cenahının hâlâ meseleye "sempati" ile baktığını gösteriyor: Yani özü itibari ile süreç iyi idi, lâkin bunu PKK ve FETÖ sabote etti.

Hükümetin icraatlarına "koşulsuz destek" veren bir görüntüyü ortaya koyan MHP ise doğal olarak bu icraatlardan da sorumlu tutularak, gittiği her yerde seçmeni tarafından sorgulanacaktır. Bunu 2019 seçimleri öncesinde ve sonrasında daha açık göreceğiz.

Kısacası sorumlu muhalefe ile ülkenin sorunlarının içte ve dışta daha çabuk ve istenilen düzeyde çözüleceğini düşünüyorum.

 

 

Bu yazı toplam 364 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.