1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Muharrem İnce CHP’yi böler mi?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Muharrem İnce CHP’yi böler mi?

A+A-

CHP’nin önemli isimlerin biri olan Muharrem İnce son günlerde yine gündemde ve bu kez CHP’den ayrılıp parti kuracağı iddia ediliyor.

Kılıçdaroğlu’na karşı iki defa CHP genel başkanlığına aday olmuş ancak her ikisinde de ayak oyunları yüzünden kaybeden İnce son olarak 2018 yılında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşına çıkarılmıştı.

İnce’nin aday yapılmasındaki amaç kazanması değil, aksine kaybetmesi ve bu sayeden partiden gönderilmesi idi.

İnce için bardağı taşıran son olay CHP’nin son yapılan kongresinde kendisine layık görülen yer olduğu söyleniyor. En arkaya atılması bir nevi ‘partiden git’ deniliyordu.

Ancak, İnce için yol ayrımı elbette sadece son yapılan muamele değil.

İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde kendisine destek veren milletvekili ve belediye başkanlarının partiden dışlanması ve kendine parti içinde yapılan diğer muameleler.

Türk siyasi tarihinde birçok partiden ayrılıp parti kuranlar olmuştur. Bunların birçoğunun isimleri vatandaş tarafından dahi bilinmez.

Son olarak AK Parti’de Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlık gibi görevlerde bulunmuş bazı isimlerin makamlar ellerinden alınınca kerameti kendilerinden bilenler AK Parti’den ayrılıp iki ayrı parti kurdular. Evvelinde de birkaç parti çıkmıştı.

Bu isimler AK Partiden ayrılıp parti kurarlarken başta CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere bazı CHP’li yöneticiler demokrasinin gereği yorumunu yaparlarken CHP’den ayrılıp parti kuracağı söylenen İnce için şimdiden ‘CHP’ye ihanet’ etmekle suçlamaya başladılar.

AK Parti’den ayrılıp parti kuran isimlerin AK Partiyi eleştirmeleri vatandaştan tarafından pek ciddiye alınmadığı ortada. Zira eleştirdikleri partiyi içerde iken eleştirmeyip makamları ellerinden alınınca eleştirmeleri çok samimi gelmemektedir.

Zira AK Parti’nin bu ülkeye yaptığı veya yapamadığı tüm icraatların içinde bu şahıslarında payı olduğunu vatandaş çok iyi bilmektedir.

AK Partide başbakanlık yapmış ve ayrıldıktan sonra Gelecek Partisini kuran Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlıktan istifa ederken sarf ettiği şu sözler hala hafızalarda tazeliğini korumamakta.

Ahmet Davutoğlu, başbakanlık görevini bırakırken şunları söylemişti:

“Cumhurbaşkanımızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. Hiç kimse benim ağzımdan, benim dilimden, benim zihnimden Cumhurbaşkanımız aleyhine tek bir söz duymadı, duymayacak”.

Lakin gelinen noktada aynı Davutoğlu Erdoğan için en ağır sözleri sarf etmekten geri kalmıyor.

Muharrem İnce olayı bunlardan çok farklı bir gelişme. İnce gönül verdiği partisi CHP’nin yaklaşık 70 yıldır iktidar yüzü göremediğinden şikâyet edip, yönetim değişikliğini savunan ve CHP’nin kuruluş özünden koparılıp, M. Kemal düşmanlarının ve terör örgütleri ile işbirliği yapan bir parti haline dönüşmesinden şikâyet etmekte.

Peki, Muharrem İnce haksız mı? Kararını sizin verin.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçildiği günden buyana gerçek CHP’lileri tasfiye etmiş ve aleni terör örgütü propagandasında bulunan kişiler partinin en önemli kademelerinde görev almışlardır.

Muharrem İnce’nin kuracağı parti elbette CHP’ye büyük ölçüde zarar verecektir zira Kılıçdaroğlu liderliğini beğenmeyen ancak oluşan delege yapından dolayı da değiştirilemeyen birçok CHP’li Muharrem İnceye destek vereceği görülüyor.

CHP şimdiden paniklemiş durumda ve İnce’yi vazgeçirmek için bazı isimleri devreye sokmaktadır.

Muharrem İnce’nin kuracağı parti 2023 yılında yapılacak seçimlerde Millet ittifakında şimdiden panikletmektedir.

Bu yazı toplam 2393 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.