1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Muharrem’den Chp’ye İnce Ayar
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Muharrem’den Chp’ye İnce Ayar

A+A-

Seçimin ardından yapılan koalisyon görüşmeleri ve partilerin tutumunu ortaya koyan tabloyu halkımız umarım doğru yorumlar. Ak Parti'nin koalisyonda yer almaması için bloklar oluşturdular olmadı. Bahçeli'ye başbakanlık teklif ettiler olmadı. Sonra paralel basın yoluyla MHP'ye saldırdılar. HDP ile koalisyonda yer almadığı için yerden yere vurdular. Bu da tutmadı. O kadar ilkesiz ve omurgasız ilerleyen bir süreç var ki izledikçe dehşete kapılıyorsunuz. HDP ile MHP'nin aynı safta olmasının ülkemizin olmazsa olmazı olduğunu söyleyen kendi çapında kanaat önderi geçinen malum güçlerin maşaları kanal kanal gezerek halkı aydınlatmaya (!) çalıştılar. Bu da olmadı. Şimdi CHP ile Ak Parti koalisyonu gündemde. Ancak iki partinin tabanı da bu durumdan rahatsız. 7 Haziran gecesi seçmenlerine "Bir baskıcı dönemi sona erdirdik. Türkiye kazandı” şeklinde açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin oy kaybederek nasıl bir dönemi sona erdirdi bu da ayrı bir merak konusu.
Seçmenleri CHP'nin iktidara gelmesi için değil de HDP'nin barajı geçmesi için oy veren bir parti niçin trilyonları harcayarak reklam kampanyası yapar bu da işin farklı bir boyutu.
Bugüne kadar CHP'den birileri çıkıp bu konu ile samimi düşüncelerini açıklar mı diye beklerken CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, geçtiğimiz hafta verdiği röportajda ilginç ifadeler kullandı.
AK Parti-CHP koalisyonuna karşı olduğunu belirten İnce, 7 Haziran seçimlerinde partisinin başarısız olduğunu vurguladı. AK Parti'nin, HDP sayesinde tek başına iktidar olamadığını savunan İnce, "Ortada başarı filan yok. Ana muhalefet partisi oylarını artıramamıştır. 13 yıllık bir iktidar, az bir milletvekili farkı ile tek başına iktidarı kaybetmiştir. Ama kaybettiren de biz değiliz. Kaybettiren; HDP'nin barajı aşmasıdır. O nedenle CHP'nin aldığı sonuca başarı dersek, hem siyaset bilimine hakaret etmiş, hem de CHP'ye haksızlık etmiş oluruz" dedi.
Bu satırları okurken “Muharren İnce’yi yavaş yavaş bir sonraki seçimde CHP’nin Genel Başkanlığı için mi hazırlıyorlar” sorusu aklımıza geliyor.
Genel Başkanı’nın “Kara” dediğine “Ak” diyen bir milletvekili niçin bu yolu seçer, iyi analiz etmek lazım.
Netice olarak “Ak Parti’nin bu seçimde tek başına iktidar olamamasında da bir hayır vardır” diyerek kısa bir hikaye ile bu haftaki yazımızı tamamlayalım:
Bir zamanlar Afrika´daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü.
Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi: "Bunda da bir hayır var!"
Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın başparmağı koptu. Durumu gören arkadaşı her zamanki sözünü söyledi:
"Bunda da bir hayır var!"
Kral acı ve öfkeyle bağırdı:
"Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu "
Ve sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı.
Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu. Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyün meydanına odun yığdılar. Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar. Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını farkettiler. Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler.
Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu. Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.
"Haklıymışsın!" dedi. Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum. Yaptığım çok haksız ve kötü bir şeydi."
"Hayır" diye karşılık verdi arkadaşı.
"Bunda da bir hayır var."
"Ne diyorsun Allah aşkına " diye hayretle bağırdı kral. Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir."
“Düşünsene, ben zindanda olma-saydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi Ve sonrasını düşünsene!!!..."

PRENSİP KARARI DEĞİLMİŞ MEĞER

Yaptığı protest müzikle tanınan Selda Bağcan, Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir röportajında sanat çevrelerinde bir süredir sıkça tekrarlanan ‘korku’ ifadelerini tekrarlarken ‘bizim sol kesim’ diye tanımladığı kendi mahallesine yönelik de özeleştirilerde bulundu.
"İnsan hakları ve hümanizma temelli şarkılar söylemek lâzım" şeklinde konuşan Bağcan, kendi mahallesi hakkında da bir itirafta bulundu.
Kendisine konser için AK Partili ve MHP’li belediyelerden de talep geldiğini anlatan Bağcan, "Van’da bir kasabanın AK Partili belediye başkanı telefonda hayranlıktan ağladı, çağıracağını söyledi. Sonra tabii Kültür Bakanlığı ona ödenek vermedi, gidemedik. Ben tüm belediyelerin konserlerine gitmek isterim çünkü belediye halkındır, o partinin bu partinin elinde olması önemli değil. Bizim sol kesim deseniz, sağdan daha tutucudur. AK Partili belediyenin konserine gittiniz mi yandınız demektir. Üzerine bir çarpı attılar mı yandın ömür boyu kurtulamazsın” diye konuştu.
Bizler de sol görüşlü sanatçıların muhafazakâr belediyelerin konser taleplerine prensip kararı doğrultusunda katılmadıklarını düşünürdük. Meğer iş başkaymış.
Bu arada Selda Bağcan eylül ayında Konya’nın Tuzlukçu ilçesinde düzenlenen festivalde sahne alacak. Hayranlarına duyurulur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.