1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Muhasebeciler kanunu değişmeli
Muhasebeciler kanunu değişmeli

Muhasebeciler kanunu değişmeli

Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, “ Kanunumuz 1989 yılında çıktı. O yıldan bu yana çok şey değişti ve gelişti. Bu nedenle bizim kanunlarımızın da günün şartlarına göre yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesini istiyoruz.”dedi.

A+A-

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek,1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu. Ülke genelinde Mali Müşavirlik mesleğinin daha iyi tanıtılması için 1-7 Mart Muhasebe Haftası olarak kutlandığını dile getiren Özselek, Türkiye genelinde toplamda 105 bin meslek mensubunun ve 17 bin stajyer çalışanının olduğunu kaydetti. Seyit Faruk Özselek, güçlü bir aile olduklarını vurgulayarak, “Mali müşavirlik mesleği işletmenin onurudur. Mali müşavirler mükelleflerle devlet arasında köprü vazifesi gören tek meslek grubudur. Bu süreçte bizimde mesleki sorunlarımız ve bazı çözüm önerilerimiz var. Bunlarında yetkililer tarafından bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.” dedi.

Özselek, Konya’da 2 bin 300 meslek mensubunun, 500 stajyerin ve 750 tane de staja başlamak için müracaat etmiş ama kazanamayanların olduğunu belirtti. Mesleki sorunları ve bunların çözümüyle ilgili öneriler veren Özselek, özellikle KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi gerektiğine dikkati çekti. Bunun yanı sıra KOSGEB desteklerinden de yaralanmak istediklerinin altını çizen Özselek, “KOSGEB desteklerinden mali müşavirler yararlandırılmıyor, mutlaka yararlandırılmasını talep ediyoruz. Kanunlarımızda da ciddi anlamda sıkıntımız var. Vergi Usul Kanunu yönünden fatura kesilmesi tahsil esasına dayandırılıyor. Yani tahsilat ne zaman yapılırsa o zaman kesmemiz gerekiyor. Ama KDV Kanuna göre hizmet esasına dayandırılıyor. Dolayısıyla burada bir çelişki var. Biz şimdi parasını tahsil etmediğimiz mükelleflere hizmetini verdiğimiz için her ay fatura kesmek mecburiyetinde kalıyoruz. Bunun bir an önce düzenlenmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Özselek, 1989 yılında çıkarılan kanunlarının da zamanın şartlarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek beyanname süreleri hakkındaysa şöyle konuştu: “Dönem dönem meslektaşlarının bazı aylardaki ayki iş yoğunluğundan kaynaklanan süre uzatım taleplerimiz oluyor. Biz bu talepleri istemiyoruz bunun yerine tekrar beyanname verme sürelerinin yeniden gözden geçirilerek son tarihlerin düzenlenmesi bir daha da böyle sürekli süre uzatımı için talepte bulunmamıza gerek kalmamasını istiyoruz. Kanunumuz 1989 yılında çıktı. O yıldan bu yana çok şey değişti ve gelişti. Bu nedenle bizim kanunlarımızın da günün şartlarına göre yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesini istiyoruz. Mali tatil döneminde hiçbir resmi kurum tarafından inceleme yapılmaması. Mali tatil döneminde verilecek olan beyannamelerin bir sonraki ayla birleştirilerek tek bir beyan halinde verilmesi.”

Seyit Faruk Özselek, gazetemiz sahibi Yusuf Gürbüz ve Yazı İşeri Müdürü Dursun Seyis ile uzun sohbet ederek, anayasa değişikliği referandumu hakkında konuştular.

Muhasebeciler kanunu değişmeli

Muhasebeciler kanunu değişmeli

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.