1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Muhteşem Yüzyılı Birde Bu Gözle Seyredin
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Muhteşem Yüzyılı Birde Bu Gözle Seyredin

A+A-

Muhteşem Yüzyıl Dizisi yayınlanmaya ilk başladığında lehte ve aleyhte bir çok yazı yazılmış,hakkında bir çok laf edilip söz söylenmişti. . Diziye karşı çıkanlar genellikle “Dindar”” muhafazakar” kesimin aydınları, kanaat önderleri idi. Karşı çıkış sebepleri çok haklı bir temele dayanıyordu: Dizideki görüntüler, işlenen konular Osmanlıyı, Kanuniyi sarayı tam yansıtmıyor...” Bu görüş çok haklıydı. Çünkü hakikaten Osmanlı sarayındaki kadınların giyimleri ile dizideki kadınların giyimleri, Osmanlı Sarayında yaşayanların bir birlerine karşı tavır ve konuşmaları ile dizideki tavır ve konuşmaları, Kanuninin hayatındaki gerçeklerle dizideki gerçekler birbirleri ile uyuşmuyordu. Ömrünün büyük bölümünü savaşlarda ve at sırtında geçiren Muhteşem Süleyman, dizide genellikle sarayda oturuyor ve kadınlar , paşalar, şehzadeler arasında cereyean entirikaları düzeltmekle, çekişmeleri engellemekle vakit geçiriyordu. Dizinin sorumluları bu eleştirilere ; “ biz belgesel çekmiyoruz. Osmanlı Tarihini birebir anlatmıyoruz, biz bir dönem yaşanmış hadiseleri sinema dili ile, görselliği öne çıkararak anlatmaya çalışyoruz” diyorlardı. Ben de o dönem ;”Muhteşem Reklam “ başlığı ile bir yazı yazmıştım. Bu yazı halen bu gün Can Dündarın Web sayfasında yayınlanmaya devam ediyor. ( http://www.candundar.com.tr/_v3/index.php#!#Did=14851)

Bu gün yaşadıklarımız, diziye olan ilgi ve diziyi seyredip tarih okumaya başlayan insanların çokluğu, görüşlerimi teyit ettiği için gerçekten mutlu oldum.
Evlat mı Devlet mi ?
Dünyalık sevgilerin en büyüğü, en şiddetlisi hangisidir? Anne sevgisi mi, baba sevgisi mi, eş sevgisi mi? Kardeş, vatan, devlet, bayrak, arkadaş, para, makam ..sevgisi mi? Dünyada , şiddeti en büyük sevgi bir annenin çocuklarına duyduğu sevgiymiş. Bu sevgi bebeklikte zirve yaparmış. Ondan sonraki en büyük sevgi ise babaların çocuklarına duyduğu sevgiymiş. Bundan dolayıdır ki Allahü zülcelal Halilullahı olan İbrahim peygamberi Oğlu İsmailin sevgisi ile imtihan etmiş. O ululülazm peygamber bu imtihanı kazanmıştır.Yakup Peygamber de Dünya güzeli olan oğlu Yusuf ile imtihan edilmiştir. Bundan dolayıdr ki ben bir kaç yazımda babaların oğullarına duyduğu sevgiye “Yakup sevgisi” demiş ve her babanın gönlünde bir yakup denizi çalkalandığını dile getirmiştim
Dizinin en çok seyredilen ve tartışılan sahneleri insanları çok şaşırtmışa benziyor. Bir babanın, çok sevdiği, ciğer paresi, oğlunu öldürtmesi inanılmaz geliyor günümüz insanına. Halbuki Osmanlı ve dünya tarihinde Mustafanın öldürülmesinden daha acıklı, daha inanılmaz yüzlerce hadise var. Mustafanın öldürülmesine hem dini hukukta , hem akılcı hukukta öyle veya böyle referans bulunabilirken(çünkü o isyan etmek üzere idi.) henüz bir yaşında, üç yaşında, beş yaşında padişah çocuklarının “ileride fitneye sebep olabilir “ kaygısıyle öldürülmesi ne dine, ne akla uyar.( Firavunun erkek çocukları daha doğar doğmaz öldürtmesi, tarihin en acıklı hadisleri arasında yer almaz mı?) Pekiyi 600 yüzyıldan fazla yaşayan, 350 sene tek başına dünyaya nizamat veren, bırakın insanları, kurtları ve kuşları bile merhametleri ile yaşatan bu insanlar nasıl oluyorda bir katilin bile zor yapacağı bir fiile imza atıyorlar.(bebeklerini katlediyorlar) Yalnız burada şuna dikkat çekmek isterim bu insanlar başkalarının değil, kendi çocuklarını öldürüyorlar. Zor olanda bu zaten. Başka ülkelerde, başka devletlerde, değişik zamanlarda ve günümüzde (başta Suriye olmak üzere, Filistinde Myanmarda, Irakta ve bütün dünyada ) rastladığımız şekilde kendi halkının veya düşmanlarının çocuklarını öldürmüyor bu insanlar, kendi çocuklarını öldürüyorlar. Bence bu durum dünyada bir devlet başkanının yapabilceği en büyük fedakarlıktır. “Varsın benim çocuğum ölsün, varsın benim kardeşim ölsün. Yeterki fitne olmasın, yeterki millet birbirine girmesin, devlet parçalanmasın millet bölünmesin...” diyerek ciğerlerinden bir parçayı kesip atmaktan daha acı bu eylemi yapmaları, ciğer parelerini öldürmeleri suç mu yoksa fedakarlık mı? Günümüzde kim bunu yapabilir? Ben öğretmenken öğrencilerime bu soruyu sorardım ve konuyu anlatılış biçimime göre onlardan değişik cevaplar alırdım Sora onlara derdim ki;” Çocuklar! Bu gün ülkenin en ileri gelen devlet adamları, en ileri gelen din adamları, en ileri gelen ekonomistleri...gelseler ve ; ”Hocam, ülkenin selameti, devletin kurtuluşu, milletin felahı sizin ellerinizde. Oğullarınızdan birini millete kurban edersek millet selamet bulacak, devlet kurtulacak, ülke huzur bulacak...” deseler ; ben onlara ; “H......R” çekerim” derdim. Yine aynı fikirdeyim. Çünkü benim gönlüm çok çok yüce değil, vicdanım ve iç dünyam o kadar erdemle dolmamıştır. Bu yüzden ben Padişahların, çocuklarını, kardeşlerini, bir yandan kanlı göz yaşları döküp bir yandan öldürmelerini merhametsizliklerine değil tam tersi bizlerin anlayamayacağı yüce bir erdeme bağlıyorum diyorum.
Son olarak dizinin bu sahnesini seyredip Cihan Padişahı Kanuniye kızan ve O’nun aleyhinde twetler atan, yorumlar yapan, hakaretler eden kardeşlerime bir sorum var: Padişahlar, çok az da olsa ihtimal dahilinde olan bir tehlikeyi önlemek için, büyük bir fedakarlık gösterek kendi bebeklerini, kendi çocuklarını, kendi kardeşlerini, devlet için, din için, millet için, vatan için öldürmüşler ve büyük bir yanlışlık yapmışlar . Pekiyi, günümüzde kaç yüzbin anne- baba, doktor haklı hiç bir sebep yokken karnındaki bebeğin canına kürtaj yolu ile son vermekte, öldürmekte? 465 sene önce yaşanmış bir öldürmeye, bir evladın öldürülüşüne feveran eden milletimiz, elan yaşanan kürtajlara (anne karnındaki bebeklerin hunharca katledilmesine) niye ses çıkarmıyor? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.