1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. MUKADDES BELDELERİN MANZARA YEŞİLLİKLERİNİN OLMAMASI?
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

MUKADDES BELDELERİN MANZARA YEŞİLLİKLERİNİN OLMAMASI?

A+A-

Mukaddes beldelerin yeşilliğinin ve manzaralarının az olmasının hikmeti; Eğer cenabı Allah oraları her türlü manzara ile yeşillendirmiş vs. olsa idi oraları Mesire alanı yaparlardı da, manevi değerlerine kıymet vermezlerdi.  Be sebepten manevi güzelliklerini bırakmış, zahiri güzelliklerini kaldırmıştır.
HAC DA YAŞANAN İBRETLİ HİKÂYE
İsmet Hoca isminde bir arkadaşımızdan naklen; dört sene önce yaşanmış ve yaşayan kişi anlatan arkadaşımıza nakletmiştir. İsmet hoca efendi anlatır:
Zenci bir Müslüman Haceru’l-esvedi öpmek için var gücüyle kalabalığa dalıp yüklenir. İhramlı bir vaziyettedir. O esnada ihramını üstü açılmış bir Afrikalı hacı efendidin sırtına elini atar tutunmak için. Ama öbür hacının dalında iz bırakır. Adamdan üzür diler lakin hertürlü israra rağmen sözü ile yumuşamadığı gibi güzel davranmaz. İstemeyerek elini vuran hacının gönlü kırılır.  Bahis mevzuu hacıyı affetmeyen bu hacı efendi otele gelir yatar. Gözünü yumunca; Birileri gelir kendisine “ sen bu günkü davranışından dolayı cezalandın. Sana altı sopa vuracağız” derler. Sopayı üç defa vurunca adam
-Ben ameliyatlıyım vurmayın yeter der. Bunun üzerine, geri kalan üç sopayı ayaklarına vururlar. Ve hemen uyanır, bu gördüklerini İsmet hocaya anlatır. Burdan anlıyoruz ki orada affedici olacaksın, misafirliğini bileceksin. Onun bunun noksanunı değil de kendi kusurlarını görüb telafi yoluna gideceksin. Sen orda bir hiçsin. Bunu böyle bilesin ki haccın haccı mebrur olsun. (19.11.2012) 
HAC 
Bugünkü yazımızda da hacdan bahsedelim: Velfecr suresinde…Zilkade-Zilhıc.ilk on gün. Fazileti:Yıllar iki şekilde, biri kameri ve biri şemsi aylarla hesaplanır. Ay dünya güneşin etrafında dönmeyi bazen 29 gün bazanda 30 günde tamamlar. Kameri aya göre ayarlamış. Rabbimiz böyle ayarlamış. Günahkâr olarak giderler. Günahsız olarak dönerler. Ramazanın son on gününü rasulüllah efendimia itikâflı olarak geçirir kendisini mescide hapsederdi. Çok esrarlı olduğu için. Senenin en hayırlı günlerini cenabı hak hacca tahsis etmiş. Kul böylece yeni yılına tertemiz girmiş olur olsun. Sure-i fecrden… Yemin ediyor allahımız. Çok manası var. Fecir yarılmak manasınadır. 
Gecenin karanlığı gidip sabahın aydınlıgı yarıyor. Hz. Âdem babamız, yıllarca karanlık içerisinde iken” Allahım bune böyle karanlık bir tarafı göremiyorum. Dedi. Asırlarca devam eden bir karanlık.  Ve allahımız aydınlığı yarattı. Hz. Âdem aydınlığı görünce iki rekât namaz kıldı. Yani sabah namazını iki rekât Adem babamızdan kaldı bilelim. Yine asırlardır devam eden karanlığı rasülüllahın nuruyle aydınlattığını murat etmiştir…  İkinci on gecesinden bahsedeiyor. …Eş ve tekdeki esrarıma yemin ederim. On gecenin tek ve çift gecelerinin teklerin teke çiftlerin çiftlerindeki esrarıma yemin ederim. İnsanın vücudunda da tek şeyler de var eş olan çiftlerde var. İki tane göz vermişmi..iki tane ayak vermişmi… İki tane kulak vermişmi… Ama eş olan tek kalbdir. Neden tektir. Çünkü Allahımızda tektir. Eşi odur. Sana onları çift verdim ama bir yeri kendime ayırdım. Oda kalptir. Ama kâfire verdiği kalbide kendine ayırmış. Şu anda kabe-i şerifde Eyüp Sultanda camiinde kalpler tek Allaha bağlı. Ayasofyayı fatih mescid yapmış ve içerisinde iki rekât namaz kılmış. Kıyamete kadar cami olmasını istemiş. Camilikden çıkaranlara beddua etmiştir…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.