Mukavva fabrika
09 Aralık 2016 Cuma

Mukavva fabrika

06 Aralık 2011, 16:27

Yıl 1953. Tek Parti devrinin kapanıp çok partili hayatın başladığı ilk yıllar. “Türkiye’nin sanayileşme ve gelişme adına büyük adımlar atmaya başladığı ilk yıllar” da diyebiliriz.

13 Eylül 1953'de, bir yıl önce Konya, Eskişehir, Akşehir, Ilgın ve Civarı Pancar Ekicileri İstihsal Kooperatifleri, Konya Sınai Kalkınma A.Ş. ve Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.nin ortaklıkları ile  kurulan şirketin Konya Şeker Fabrikası’nın temeli atılıyor.

Alman ARGE firmasının yapımını üstlendiği Konya Şeker Fabrikası 19 Eylül 1954 tarihinde de günlük bin 800 ton ve 13 bin hektar ilk ekim sahası kapasitesiyle üretime başladı.

Bu bilgilerden sonra, Konya Dağcılık İl Temsilcisi Recai Kıcıkoğlu ve Emekli öğretmen yazar Veyis Ersöz’den Şeker Fabrikasına dair dinlediğim bir hatırayı nakledeyim. Şöyler diyor Kıcıkoğlu;

“Konya Şeker Fabrikası’nın inşaatı devam ediyordu. O sırada Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı İsmet İnönü Konya’ya geldi ve Hükümet Meydanında bir miting yaptı. Biz de Hükümet Alanındaki dükkanımızın önünde dinliyoruz. İnönü kürsüden, Şeker Fabrikası’nı kastederek “O yapılan fabrika değil, kontrplaktan baraka yapıyorlar, inanmayın. Konya Ovasında pancar yetişmez” diyordu. Gelin görün ki, bir sene sonra fabrika açıldı.”

Recai Ağabey, sonraki yıllarda öğrendiği bir bilgiyi de paylaştı bizimle; İnönü 1948’de iktidardayken Konya’ya bir heyet gönderip (Konya ovasında pancar yetişir mi, yetişmez mi) diye bir araştırma yaptırmış. İlginçtir; o rapor (Konya’da pancar yetişmez) şeklindeymiş.

1950 sonrasında, Başbakan Adnan Menderes, Bahri Dağdaş’ı Konya ziraatini geliştirmek üzere Konya’ya göndermiş. Dağdaş, Çarıklar civarındaki sulu tarım alanında çizmeleri çekmiş ayağına, köy köy gezip halkı pancar ekmeye teşvik etmiş. Ve Konya’da muazzam bir pancar yetişmiş. Bu vesileyle de Konya Şeker Fabrikası kurulmasına karar verilmiş.

Sohbetlerimizden birinde Hakimiyet yazarı ağabeyimiz Veyis Ersöz hocayla paylaştım, Kıcıkoğlu’nun anlattıklarını. Tasdik etti, “Doğru, ben de biliyorum, (bunlar fabrika yapamaz) dediklerini diyerek. Bir de ilave yaptı, “Benim aklımda, (Bunlar mukavvadan fabrika yapıyorlar) şeklinde kalmıştı” diyerek.

Veyis ağabeyin söylediğine göre, fabrikanın açılış gününde bile, insanlar akın akın açılış alanına giderken arkalarından bağıranlar varmış, “Mukavvadan fabrika olmaz, boşuna ümitlenip gitmeyin” diye.

İster kontrplak olsun, ister mukavva.

İkisinde de yapılmakta olan işi ciddi bir küçümseme, hatta kötüleme-karalama var.

Neyse bizim konumuz o günlerin siyasi çekişmeleri değil.

Bunu hatırlayıp okurlarımızla paylaşmamızın sebebi başka.

50’li yıllarda ağır eleştiri ve karalamalar altında açılan ve Konya tarımına can veren Konya Şeker Fabrikası tarih sürecinde, özellikle son on yılda çok büyük mesafe katetti.

Çumra Şeker gibi bir dünya devi, doğdu Konya Şeker Fabrikası’ndan. Türkiye’nin ilk ve tek sıvı şekerini üreten tesise imza atıldı. Etanol tesisleri, çikolata fabrikası, sert şeker fabrikası, paketli toz ve küp şeker fabrikası, Türkiye’nin en büyük yem fabrikası, Panplast markasıyla damla sulama fabrikası, Seydibey patates fabrikası, Danabank olarak adlandırılan hayvan kreşi, şeker zerresini bin kat büyütülmüş hale getiren Kandis şeker tesisleri, tohum üretimi yapan Beta Ziraat, Altınekin tohum üretim tesisleri, Angus çiftliği, Şeker Süt çiftliği, bir benzeri sadece ABD’de bulunan buharlı küspe kurutma tesisleri ve son olarak Panagro Entegre Et Tesisleri son on yıla sığan büyük yatırımlar.

Hatırladığım kadarıyla önceki yıllarda Şeker Süt ve Çumpaş Markalarını oluşturmuştu Konya Şeker. Son on yılda ise yaptığı onca yatırımın yanı sıra Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 36. büyük şirket olarak, Türk tarım sektörüne yön veren dev bir sanayi kuruluşu olmuştur. Dikkat çekici olan ise, tarım sektörünün en büyüğü olarak da listede yer almış olmasıydı.

Bildiğimiz kadarıyla, yasalar gereği gerek Konya Şeker, gerekse Pankobirlik’in yıllık denetimleri rutin bir şekilde yapılıyor. Buna rağmen son birkaç yılda Konya Şeker ve özellikle bu atılımların yönlendiricisi-yöneticisi olan Recep Konuk hakkında çeşitli iddiaların ortaya atıldığını görüyoruz.

Şeker’i “Türkiye’nin devleri arasında yer almasından dolayı” kutluyoruz. İddialara gelince; gerek rutin denetimler, gerekse iddia sahiplerinin hukuki taleplerinin neticesi elbet ortaya çıkacak ve bu devasa büyüme sürecinde bir istismar varsa sorumluları cezasını alacaktır. Denetim ve yargı sürecindeki konuları ısıtmanın yahut istismar vesilesi yapmanın yanlış olacağı görüşündeyiz.

 


 

banner349

 

YASAL UYARI :Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Hakimiyet İletişim Yayıncılık Turizm İnş. Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti'ne aittir.Köşe yazısı/haber kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • temel ar 5 yıl önce yorumlandı

   recep konuk kendi cebinden vermedi paraları üzüldügüm şey medaş şirketi paralar yabancıya gidiyor

  • cevdet yıldız 5 yıl önce yorumlandı

   kartondan denilen o fabrikadan 20 tane fabrika yaptı Sayın Recep Konuk tebrik ederim. ama bu yazılanlar Sayın Konuk zaten herkesin bildiği takdir ettiği dua ettiği gerçekler. sayın yazar siz yasin duysak ve şantajlarını yazın, süleyman akbaş ve onun borç sarmalına soktuğu çumra ziraat odasını yazın dün bir tane olan değerli olan çağın yatırımcısı olan Sayın Başkan onların hangi olmaz isteklerini reddetti çiftçinin hakkını peşkeş çekmedi de bunlar birşelti şeytan üçgeni oldu onları da yazın

  • esra kara 5 yıl önce yorumlandı

   Konya mızda hala o dönemden kalan zihniyet devam ediyor o zaman o lakırdıları edenlerin torunları şimdi o fabrikanın ürettiklerine aynı şeyi diyorlar. tarih Süleyman Akbaş ve onun gibileri yatırımlara ve dikilen ağaçlara karşı çıktığı için yargılayacaktır.
  Konya'da hangi ilçede yaşamak istersiniz?

  banner386
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV
  Konyaspor | Ekonomi | aöf final sınavları |Konya haberleri |