1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Mükemmel Olmaya Çalışmayın!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Mükemmel Olmaya Çalışmayın!

A+A-
Çünkü isteseniz de olamazsınız zaten. Hiçbir zaman olamayacağınız bir kişisel olgunluk düzeyi için kendinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi fazla hırpalamayın, çok yorulursunuz.
Kendimize duyduğumuz saygı için değil de başkalarına güzel görünmek, üstünlük duygusu ya da caka satmak için olduğundan daha farklı ve fazla görünmeye çalışanlar aslında kendilerini kandırmakla kalmayıp çok yorucu bir yaşamı da seçmiş olmaktadırlar. Hayatını başkalarının düşüncelerini ve tutumlarına göre şekillendirmeye çalışanlar asla mutlu olamazlar. Çünkü bütün çabaları ve gayretleri başkalarını mutlu etmek ya da onlardan güzel sözler, iltifatlar işitmek içindir.

İyi olmaya çalışmak ya da hatalarımızı azaltıp iyi bir şahsiyet kazanmak için çaba göstermek kesinlikle bir ihtiyaçtır.
Çünkü doğru, iyi ve kişisel farkındalık için çaba içerisinde olmak değişim ve gelişim için çok önemli bir nedendir. Eğer ki kişi bunu kendi varlığına duyduğu sevgi ve saygı için yapmış olsun. O zaman bu çaba olumlu sonuçlarla kişide güzel gelişmelere de destek olmuş olur.
Bizim sorunumuz sırf başkalarına yaranmak, övünmek ya da hava! atmak için olmadık şaklabanlıklar, yalakalıklar ya da riyakarlıklar yapanlarla alakalıdır. Bu bizim onlarla şahsi bir sorunumuz olduğundan değil tabii, mevzu gereği sorunumuz diyoruz. Yoksa böyle davrananların kendileri zaten başlı başına bir sorundur. Bu satırları okurken kendinizle ilgili bir alınganlık gösterecekseniz şimdiden söyleyeyim, sizi kastetmiyorum. Yani adrese teslim yazılar değildir bunlar…

Fakat yazıyı okuyunca bunlar beni anlatıyor diye alınganlığa ya da kişisel bir değişim ve gelişmeye de sebep olacaksam, ne mutlu o zaman bana! Buna elbette ben değil siz karar vereceksiniz. Çünkü ben sizi tanımıyorum, ama siz kendinizi tanıyorsunuz, bu açıdan doğal olarak benden daha çok yakınsınız kendinize değil mi? Öyleyse buyurun bu kıssadan bir hisse misali, hissenize düşen bir pay varsa mutlaka alınız.
Başkalarını tamamen görmezden gelemeyiz tabii ki fakat kendimize de bir saygımız olmalıdır. Mükemmeliyetçi çabalar konusunda aşırıya kaçmanın kişiye mutluluk getirmediğini anlatmaya çalışıyoruz. Yoksa salaşlığı ve pasaklılığı yüceltiyor da değiliz.
Kendi duygu ve düşüncelerimize değer verirken sevdiklerimizin duygu ve düşüncelerini de dikkate almalıyız. Kendimiz ve başkaları arasında dengeli ve uyumlu bir yaklaşım gösterdiğimizde daha mutlu ve başarılı olacağızdır. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 940 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.