1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Müminler Ancak Birbirlerine Güvenip Dayanmalılar
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Müminler Ancak Birbirlerine Güvenip Dayanmalılar

A+A-

Her dar günlerimizde yaşadığımız ve artık tabii olarak görüp kabul etmemiz gereken olaylardan birini daha bu günlerde yaşıyoruz. Tabii başlıktan da bazı Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslüman soydaşlarımıza, yakında yapılacak Anayasa oylamasında, değişen maddelerin neler olduğu ve niçin değiştirilmek istendiği konusunda, verilmek istenen bilgiler için o ülkelere gidecek yetkililerin engellenmesini kastettiğim anlaşılmıştır.

Bilindiği gibi engel çıkaran Avrupa Ülkeleri Hıristiyan olup buradan gidecek ve orada kendilerine durum anlatılacak olanlar da Müslüman’dırlar.

Aslında Müslümanların karşısında yer alan kimseler kim olurlarsa olsunlar ve hangi dine mensup bulunurlarsa bulunsunlar, aralarında hemen birleşerek Müslümanların karşısında yer aldıkları bir gerçektir. Tarihte gerçekleşmiş birçok olay bunun şahididir. Onlar hiçbir zaman Müslümanların hiçbir konuda ilerlemesini istemezler. Tarihte askeri gücümüze dayanarak daha önce üzerinde yaşadıkları bazı yerleri idaremiz altına almışsak ve inandıkları dinleri istedikleri gibi yaşamalarına izin vermişsek bile onlar Müslüman devlete düşmanlıklarını artırmış, fakat asla eksiltmemişlerdir.

Haçlı seferleri bunun en eski ve en canlı örnekleridir. Her ne kadar bazı zamanlarda biz Müslümanlara dostluk gösterisinde bulunmuş olsalar da bizleri düşmanları listesinden asla silip indirmemişlerdir.

Geçmiş zamanlarda böyle olduğu gibi, dün de böyle olmuş, bugün de böyledir ve hiç şüphe etmeyin yarın da böyle olacaktır.

Her ne kadar bazı anlaşmaların ve ittifakların içine bizi de almış olsalar da aslında bu bir oyundur. Çünkü ya bizi içlerinde tutarak kendilerine zarar verecek görünen bir başka ittifakın içinde olmamamız veya kendi dinimizden olan diğer kardeş devletlerle ayrı bir ittifak kurma teşebbüsünde bile bulunmamız içindir.

Nitekim NATO’da bulunmamız ve Hıristiyan devletleri arasında yer almamız tamamen böyle bir düşüncenin eseridir. Böylece hem Hıristiyan devletlerin gözü önünde bulunmaktayız, hem de başka bir ittifakın kurcusu olmamızın önüne geçilmiş olmaktadır.

Şöyle bir düşünelim: Yıllardır içimizden çıkan ve dışarıdan gelen anarşistlerle başımız dertten kurtulmamış ve bunlarla mücadele etmişiz ve hâlen de mücadele ediyoruz.

NATO üyesi ülkelere bir göz atacak olursak ancak onların bize değil de bize karşı silâhlanan anarşistlere yardım ellerini uzatmış olduklarını görürüz.

Bizim her hangi bir İslâm Ülkesi ile aramız iyi olmaya yön tutmuş olduğunu gördüklerinde yürekleri yerinden hoplar ve araya hiç beklenmeyen bir soğukluk sokarlar. Dolayısıyla aramızı bozmakla kalmaz, aynı zamanda birbirimize düşman etmenin yollarını açarlar. Durum dün de böyle idi, bugün de.

Onun için Müslümanlar, içte ve dışta, Allah’ın şu emrini yerine getirmek gayret ve çabası içinde olmalıdırlar: “Ey iman edenler! Allah’tan O’na yakışır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin. Hep birlikte Allah’ın ipine (İslâm’a, Kur’ân’a) sımsıkı yapışın(sarılın); parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetlerini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmiş ve O’nun nimeti sayesinde kardeş olmuştunuz”. (Âl-i İmrân, III/102-103).

Müslümanlar olarak bu âyetin varlığını hep biliriz, fakat her nedense bir türlü kardeşliğimizi yaşayacak bir davranışın içine giremiyoruz.

Nedense böyle bir davranışı karşımızdan beklemekteyiz. Kendimizi böyle bir işe teşebbüs edecek bir durumda görmediğimizden midir? Yoksa yeteri kadar bu işi yüklenemeyeceğimizi mi düşünüyoruz? Bilmiyorum.

Ama şurası bir gerçek ki, dost sandığımız bu devletlere, Allah’tan daha çok güveniyor ve inanıyoruz.

Allah biz müminlere akıl, fikir, iz’an versin. Âmin.

Bu yazı toplam 490 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.