1. HABERLER

  2. KONYA

  3. MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek’ten sağduyu çağrısı
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek’ten sağduyu çağrısı

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek’ten sağduyu çağrısı

Müstakil Sanayici Ve İş Adamları Derneği (müsiad) Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Konyanın Beyşehir İlçesinde Yaşanan Olayda 2 Kişinin Ölümüyle Sonuçlanan Bıçaklı Kavgayla İlgili Açıklamalarda Bulundu.

A+A-

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Konya’nın Beyşehir ilçesinde yaşanan olayda 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bıçaklı kavgayla ilgili olarak sağduyu çağrısında bulundu.
Son günlerde Suriyeli sığınmacılara karşı olumsuz bakış açısına karşı, sağduyu çağrısı yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Suriyelilere yönelik başlatılan linç kampanyalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Ülkemizde yaşamını sürdüren Suriyelilere ve diğer konuklarımıza karşı misafirperverliğimizden ödün vermemeliyiz. Beyşehir’de iki kişinin ölümüyle sonuçlanan bıçaklı kavgayı kesinlikle ama kesinlikle tasvip etmiyoruz. Bu tür olaylar üzücü ve rencide edicidir. Sorumlularından ivedilikle hesap sorulmalıdır. Kaybedilen her iki canda kıymetlidir. Küçük hesaplar peşine düşerek, provokatif olaylar çıkarılmaya çalışılmaktadır. Aziz vatanımızı karıştırmaya çalışan iç ve dış mihrakların bu tür eylemlerine karşı dik durulmalıdır. Halkımızın bu tür olayları daha sağduyulu ve sakin karşılamalarını istiyoruz. Suriyeli göçmenler de kendi üzerlerine düşeni yapmalı ve daha dikkatli olmalıdırlar. Bu tür gerginlikler hoşgörünün başkenti Konya’mıza zarar vermektedir. Şehrimizde bu tür oyunların oynanmasına kesinlikle fırsat verilmemelidir. Suriyeli göçmenlerin savaşta evlerini, yurtlarını kaybederek can korkusuyla buralara geldikleri de unutulmamalıdır” dedi.
“Türkiye, dünyada kalan son sığınak, son güvenli liman”
Türkiye’nin dünyada kalan son sığınak, son güvenli liman olduğunu ifade eden Şimşek, “Tarih boyunca kendisine sığınanlara hep kucak açmış olan Türkiye’nin, bugünde, gelecekte de mazlumlara sahip çıkması tarihi bir sorumluluğudur. Özellikle belirtmek isterim ki, Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi konusunun gündeme geldiği bugünlerde sosyal medyada saldırı ve nefret çağrıları hat safhaya ulaşmıştır. Toplumda yabancı düşmanlığı ve nefret söylemi geliştirilmiştir. MÜSİAD Konya Şubesi olarak, belirli kriterlerdeki Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunun ötelenmeden ivedilikle gerçekleştirilmesi gerektiğini geçtiğimiz yılki raporumuzda açıklamıştık. Çünkü Amerika ve Almanya başta olmak üzere birçok gelişmiş ülke mühendis, akademisyen, yatırımcı ve bilim insanı gibi Suriyeli mültecileri kendi ülkelerine davet ederek vatandaşlık vermiştir. Biz de ülkemize, ekonomimize ve bilim alanına katkı sağlayacağını düşündüğümüz Suriyelilere vatandaşlık vermeliyiz” şeklinde konuştu.
MÜSİAD Konya Şubesi olarak Türkiye’ye gelen Suriyeli göçmenler ve sorunlarına başka bir açıdan baktıklarının altını çizen Şimşek, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız ‘Konya’daki Suriyeli Misafirlerin Ekonomik Potansiyelleri ve İşbirliği İmkanlarının Belirlenmesi’ araştırma sonuç raporlarını kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu durumun gerek Konya gerekse de ülkemiz açısından önemli ekonomik kazanımlara dönüşebilme imkanına sahip olabileceğini düşünmekteyiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.