1. HABERLER

  2. KONYA

  3. MÜSİAD ticaret kültürünü yaşattı
MÜSİAD ticaret  kültürünü yaşattı

MÜSİAD ticaret kültürünü yaşattı

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından tarihi miraslara sahip çıkmak ve geçmişten geleceğe ticaretin gelişimini temsili olarak ortaya koymak amacıyla “Mâzi’den Âti’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü” programı gerçekleştirildi.

A+A-

Müstakil İş Adamları Derneği tarafından “Mâzi’den Âti’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü” programı MÜSİAD Konya Kızılören Kuruçeşme Kervansarayı’nda gerçekleştirildi. Programa MÜİSAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti eski İl Başkanı Hasan Angı, MÜSİAD Konya Şubesi eski Başkanlarından Arslan Korkmaz, şube üyeleri, Isparta, Niğde, Seydişehir ve çevre illerin MÜSİAD Şube üyeleri ve birçok davetli katıldı. Develer ve atlardan oluşan temsili ticaret kervanı dualarla yürütüldü. Yapılan duanın ardından Kuruçeşme Kervansarayına varan kervandan ticaret malları indirildi. Programda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, sözlerine tarihi mirasa sahip çıkmak ve geçmişten geleceğe ticaretin gelişimini temsili olarak göstermek için gerçekleştirilen programa katılanlara teşekkürlerini ileterek başladı.

TİCARET, KERVANSARAYLARLA GELİŞTİ

Ticaret’in geçmişten günümüze en önemli uğraşlardan birisi olduğuna vurgu yapan Başkan Okka, “Ticaretin daha kolay yapılabilmesi için geçmiş yıllarda yapılan birçok çalışmayla günümüz ticaret anlayışı ortaya çıkmıştır” dedi. Selçuklu ve Osmanlı Devletlerinin ticareti daha iyi şartlar altında gerçekleştirebilmek için kervansarayları inşa ettiklerini belirten Başkan Okka, “Selçuklu ve Osmanlı Devletleri, ulaşım ve konaklama imkânlarının kısıtlı olmasından dolayı ticaret kervanlarının konaklamaları ve her türlü ihtiyaçlarını karşılamaları için işlek ticaret yolları üzerine büyük hanlar ve kervansaraylar inşa etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

AHİLİK KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Ahilik kültürünün günümüz modern ticaretinin gelişmesinde önemli bir pay sahibi olduğuna dikkat çeken Başkan Okka, “Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkârlar yetiştirmiştir. Ahi Evran, geleceği arayanlar için, geçmişte yakılan bir ışıktır. Ticaret hayatının temellerini oluşturan tarihi değerlere, kültürlere ve miraslara sahip çıkmalıyız. Bu doğrultuda bizler de hem Sivil Toplum Kuruluşu olarak hem de iş dünyasının temsilcileri olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

LOJİSTİK MERKEZİNE İLK KAZMA VURULDU

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından projelendirilen lojistik köy projesinde ilk kazmanın vurulduğu müjdesini veren Başkan Okka, “Şehrimizin denizlere uzaklığı ve liman bağlantısının bulunmaması Konyalı sanayicilerimiz için önemli bir eksiklikti. Her platformda şehrimizin bu eksikliği biran önce giderilmesi çağrısı yaptık. MÜSİAD Konya Şubesi’nce hazırlanan ve devlet projesi haline dönüşen Lojistik Merkez projemizle ilgili ilk kazmayı nihayet vuruldu” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gelen davetlilere Konya pilavı ikram edildi. Daha sonra Meram Belediyesi tarafından Aşure günü nedeniyle Aşure dağıtıldı. Aşure dağıtma işini ise Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka gerçekleştirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.