1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. MÜSLÜMAN DÜRÜST OLUR… NOKTA
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜSLÜMAN DÜRÜST OLUR… NOKTA

A+A-

Son yazılarımda Konya klasiği haline dönüşen Konya’nın açgözlü doymak bilmeyen, kibrinin kölesi olmuş, ıslama zerre kadar katkı sağlamayan, egosunun fırıldağında dönen kesimlere dönük tespitlerimi buradan siz değerli okurlarımla paylaşmıştım. Her ne kadar doğruları iletsek te hatasını kabul edemeyen ve kendi doğruluğuna sonuna kadar inanmış ve buna bel bağlamış boş beyinli insanlara fazla laf anlatamazsınız. Onların hesabı bu dünyada zamana bağlı olarak görülür, ahiret hesabını da rabbimizin asla şaşmayacak terazisinde tartıldıktan sonra ortaya çıkacaktır. Bundan ötürü çabalarımın semeresini bu dünyada görememiş olsam da yarın büyük huzurda nasıl olsa hassas terazi tarafından tartılacak ve ortaya çıkan sonuca göre herkes layığını bulacaktır.
Bu açıdan müsterihim.
Fakat özellikle dış ticaret alanında çalışmaya girecek olan kardeşlerimin lütfen benimle kısa bir istişarede bulunduktan sonra yola düşmelerini hangi firmalarla çalışabileceklerini, hangileriyle çalışmayacaklarını ben kendilerine misalleriyle aktaracağım. Bu konuda gayet müsterih olsunlar. Bundan sonra kimseye müsamaha yok. Dürüst olanla yola düşer, dimdik yolumda yürürüm. Yamuk olanlara da yol veririm, cehennemin dibine kadar da gidebilirler. 
Hayat rehberimiz Kuran-ı Kerim’de Nisa süresinde gelen ayeti kerimede : “Ey Müminler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla (şeriatın haram kıldığı fâiz, kumar, hırsızlık, gasp, zorbalık, hıyânet, sefâhat ve israf ile) yemeyin. Ancak birbirinizden hoşnut olarak karşılıklı ticaret yolu ile olursa (yiyebilirsiniz.) Kendi kendinizi öldürmeyin. (Veya nefsinizden sayılan mü'mini öldürmeyin. Veya kısas icap eden cinayetleri işleyerek kendi ölümünüze sebep olmayın. Veya nefsinizi, tehlikeye atarak öldürmeyin. Ey Muhammed Ümmeti! Şüphesiz Allah size merhamet eder. Haram yemenize ve nefsinizi öldürmenize müsaade etmez. İsrailoğullarına, isyanları sebebiyle kendilerini öldürmelerini emretmişken, sizi ondan meneder.
İçinde bulunduğumuz devir haram ile helalin birbirine girdiği, insanların empati dışı yaşam tarzlarıyla diğerine zulümde sınır tanımadığı ahir zaman alametlerinin anbean ortaya çıktığı bir zamana tekabül ediyor. 
Maalesef zulmün normalleştiği bir zaman sürecinde yaşamak ve olanlar karşısında çizgimizi asla bozmaksızın dümdüz yolumuza devam etmekle mükellefiz. 
Dinimiz, insanoğluna dünya ve ahiret mutluluğunu kazandıracak prensiplerle doludur. İslam’da çalışma ve helâl kazanç tıpkı ilim gibi farz telakki edilmiş, kişinin kimseye muhtaç olmadan hayatını sürdürebilmesi, çoluk çocuğunun nafakasını temin etmek maksadıyla meşru yoldan çalışıp kazanması ibadet kabul edilmiştir. 
İslami prensiplerle bağdaşan tüm ekonomik faaliyetlere katılma hakkı insanlara tanınmıştır. Ancak ticari faaliyetlerin dürüst, yararlı ve güven içerisinde yürütülmesini sağlamak amacıyla bu faaliyetlere ilişkin bazı kurallar da getirilmiştir. Bunlar iş adamı ve ticaret erbabı tarafından benimsenip tatbik edildiği takdirde piyasada görülen birçok bozukluk ve aksaklıklar kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Çünkü İslam’da ticaret ahlâkî değerlerle iç içedir. Bu değerler bir kenara itilirse piyasada şahit olunan rüşvet, yolsuzluk, haksız kazanç, borcunu ödememe vb. kötülük ve çirkinlikleri sadece yasal tedbirlerle ve cezalarla önlemek mümkün olmaz. 
İşte sevgili okurlarım, günümüzün sorunu budur. Bu konuda insanların beklenen hassasiyet çizgisinden oldukça uzak bir yaşamı benimsemiş olmaları bu hususta ümmetin ne kadar sefil bir durumda olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Bu yazı toplam 1463 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.