1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. MÜSLÜMAN, HİLEYİ BIRAKTIĞINDA KURTULACAK
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜSLÜMAN, HİLEYİ BIRAKTIĞINDA KURTULACAK

A+A-

İslam’da hile yoktur. Hile, çeşitli amaçlarla başkalarını aldatmak ve yönlendirmek için yapılan eylem ve söylenen sözlere denir.  
Dinimiz başkalarını aldatmayı çok açık ifadelerle kınamakta ve tövbe etmeyip devam ettiği müddetçe azaba uğrayacağını belirtmektedir. “Mümine zarar veren veya hile yapan melundur.” Melun, Allah'ın rahmetinden uzak anlamına geldiğine göre, mümine zarar ve hile yapmanın, Allah katında nasıl ciddi bir günah olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim diğer bir hadiste: “Kim mümine zarar verirse Allah da onu zarara uğratır. Kim de meşakkat verirse, Allah da ona meşakkat verir.” buyrulmuştur. Zarar ve meşakkat, anlam bakımından birbirine yakın ise de, zarar daha ziyade malın telef edilmesine, meşakkat ise şahsın kendisine ulaşan eziyete denir. Şu halde Müslüman’a bunların şu veya bu suretle, açıktan veya aldatma suretiyle gizlice yapılması haramdır. Allah'ın intikamını alacağı davranışlardır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bir diğer hadislerinde; “Bizi aldatan bizden değildir.” buyurarak hile, desise ile müminleri aldatanların Müslümanlardan olmadığını ifade etmektedir.
Evet, günümüz Müslümanları hep aldatmaya, çalmaya, çırpmaya, haksız kazanca, birilerinin sırtından beleş geçinmeye odaklı bir yapıya bürünmüş. Okuduğum Ezher Üniversitesinden aldığım eğitim ve öğretime göre birilerinin hakkını yiyerek, yukarıda ifade ettiğim yanlışlarda ısrar ederek zulmedenlere karşı biçareyim. Müslüman kelime anlamı olarak emin ve güvenilir kimse anlamına geliyor.
Ben bugünün Müslümanlarına mı güveneceğim. Bırakın Allah aşkına!
Attığı her adım entrika, başkasına attığı madikleri bile başarı gibi algılayan geri zekâlı din yoksulu Müslümanlara bu din kaldıysa vay halimize!
Geçtiğimiz hafta yurtdışında bulunduğum esnada Sharjah havalimanında karşılaştığım gençten bir kardeşimizle biraz sohbet etme imkanım oldu.
Kendisi işi icabı dünyanın farklı ülkelerine giderek elektrik projeleri yapıyormuş. Anlattıklarına katılmamak elde değil. Biz İslam temsil eden Müslüman sıfatlılar olarak dinimizi yaşamıyor ve doğru temsil etmiyoruz. Dünyada bunca felaketin Müslümanlar üzerinde dönmesinin baş sebebi de budur. Başka yerde günah ve hata aramayın. Amerika’nın başkanına, Almanya’nın cumhurbaşkanına, Fransa’nın cumhurbaşkanına kızmayın. Onlar doğru bildiklerini yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler. Siz kendinizi düzeltin. Önce Müslüman olduğunuzu hatırlayın. Müslümanın bir başkasının malında, canında. ırzında gözü olamayacağını bilin.  
İşte o noktada başarı elde edersek, kimse bizim üstemizden gelemez.
Arkadaşın da ifade ettiği şu tespit çok dikkat çekici geldi. “Ben Belarus’ta kapı kilitlemiyordum. Zerre hırsızlık yok diyor. Cüzdanımı düşürsem içinde ki kuruşuna dokunmadan bulan getirip teslim ediyor” dedi. 
Herhangi bir İslam ülkesinde bu duruma garanti verememenin ezikliğini yaşıyorum. 
Nitekim Rabbimiz ayet-i kerimelerde kâfirlerin Müslümanlara yönelik devamlı surette hile ve desiseler kurarak güçsüz kılmaya çalışacaklarını, dünyada rezil ve zelil duruma düşürmek için gayret edeceklerini haber vermektedir. “Haberin olsun ki, kâfirler hep hile kuruyorlar.” 
 “Eğer sana hile yapmak isterlerse, muhakkak ki sana Allah yeter. Seni yardımıyla ve müminlerle güçlendirecek olan O'dur.” 
Buradan da anlaşılacağı gibi biz doğru olmayı başarabilirsek, az ve helal olanıyla yetinmeyi bilebilirsek, kanaat ehli olabilirsek, dürüstlüğü kendimize şiar edinebilirsek, hakkın rızasını kazanmayı, halkın hakkını gözetmeyi öğrenebilirsek işte o zaman kalkınmaya başlayacağız. 
Allah Teâlâ, aldatmanın, hilenin her türlüsünü yasaklamıştır. Hilenin, aldatmanın en çok yapıldığı alanlardan birisi de ticarettir. Lütfen ticaretinizde mert olun. Az kazanıp mutlu olun, çok kazanıp huzursuz olmaktan daha iyidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.