1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. Müslümanın Hâl Dili Tebliği…
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

Müslümanın Hâl Dili Tebliği…

A+A-

"Eğer biz, doğru İslâmiyet'i ve İslâmiyet'e lâyık doğruluğu ve istikameti göstersek,sair dinin mensupları islâm’a fevc fevc dâhil olacaklardır."

Bir abinin kardeşi Amerika'da yaşıyor. Kaderinde Amerika'lı biriyle evlen mek varmış. Türkiye şartları, öncelikleri, alışkanlıkları, kural ihlâllerine alışık olmasından dolayı, orada bir süre bocalasa da, çabuk alışmış.

Geçen yıl yaşadığı mahallede topladığı yaprakları öylesine çöpe koyduğu için, görevli almamış. İkinci gelişinde arkadaşımız ; "niçin" almadığını sorunca, görevli kişi, biraz kızarak; "poşete koyup ağzını bağlamadığın" için cevabını alınca, bu yıl işini daha dikkatli yapmak üzere kolları sıvamış.

Bizdeki "herkes kendi kapısının önünü temizlerse, mahalle temiz olur" deyimi, orada bizzat uygulandığından, uygulamayanlara ceza kesiliyormuş.

Bahçeli evde yaşayanlar, her sonbahar, bahçeye dökülen yaprak ları temizlemek zorunda olduğundan, bizim arkadaş’ da uymuş bu kurala.

Bitişik komşuları yaşlı bir çift. Adamcağızın da kendi bahçesini temizleme ye koyulduğunu görünce,arkadaşımız bizde olan, "büyüğe yardım" terbi yesi ile, onlara, "Benim iş bitince size de yardım ederim, az bekleyin" der.

Adam beklemediği bu yardım teklifine çok şaşırır. Merhaba, günay dın dışında bir ilişkileri olmayan, hem de yabancı birinden sahiden yardım edildiğini görünce,amarikalı  geline memnuniyetini, teşek kürlerini belirtip sorar; "Niye yardım etti?" der. Amerikalı gelin’de, "Çünkü o Müslüman bir Türk" der.

Adam, önyargılarını devire devire; gülümser. Mutlu olur. Hayranlık la; "Ne şanslıyız ki böyle yardımsever, iyi komşularımız var" der.

Belki de hayatında ilk kez bir yabancıya; "sizin de bir ihtiyacınız olduğunda lütfen söyleyin" diyerek, adeta karşılık vermek ister.

Genç "Müslüman Türk" komşusunun, bizde gayet normal karşılanacak, hattâ beklenecek bu yardımı, yaşlı komşunun kafasındaki "müslüman" tanımını belki de korkusunu silmeye vesile olur.

Müslüman; önce iç dünyasında, sonra ailesi ve çevresinde, tahkik-i imana ayna olabilendir.

Dar daireden, geniş daireye doğru, Kur'ani terbiyeyi aksettirendir.

Evet... Bazan lisan-ı hâl, lisan-ı kalin yapamadığını yapabiliyor demek ki...

Yeter ki, ameliniz salih olsun.....

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.