1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. MÜSLÜMANIZ, AMA LAFTA!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜSLÜMANIZ, AMA LAFTA!

A+A-

Hayatın içerisinde üzerimize yazılan oyunu oynamakla ömrümüzü geçiriyoruz. Farklı olması gerektiğini ifade etmiyorum. Ama bu oyunu kendi arzu ve beklentilerimiz doğrultusunda oynamak istesek te buna müsade edilmediğini ve birileri tarafından oradan oraya savrulduğumuzu biliyoruz. 
Egemen güçler olarak bildiğimiz emperyalist güç odaklarının kendi beklentileri doğrultusunda yazdıkları bu süreç işlerken, islam dinine mensup olan halkların tamamıyla bu güç odaklarının kontrolü doğrultusunda sevk ve idare edildiğini pekala biliyoruz. 
Müslüman olarak uyanık ve etrafımızda ki tehdit ve tehlikelere karşı uyanık olmamız gerekirken maalesef tamamıyla yaşamaya çalışan ve dünyasını sevk ve idare etmekten ahiretine zaman ayıramayan bir ümmet haline getirildik. 
İslam ülkelerinde açlık, yokluk, bencillik, hırs, inat, sahtekarlık, hırsızlık, arsızlık almış başını gitmiş. Bize tebliğ edilen dinimizi anlamamanın ve yaşamamanın bedelini çok acı ödüyoruz. 
İdarecisiyle, halkıyla, esnafıyla, öğrencisiyle kısacası her kesimiyle daldığımız bir yöne doğru gidiyoruz. Ama o yön aslında hedef falan değil. Hedef özelliği sadece ben odaklı dünyevi beklentilerine kapı aralayacak üç kuruşluk dünya menfaatlerinin ötesine geçmiyor. 
Çünkü biz lafla müslümanız ama yaşantıyla müslüman değiliz. Kusura bakmayın. Ne kadar ağır ifade olursa olsun, biz dinimizi hakkıyla yaşayan bir ümmet olamadığımız için başımızdan musibet eksik olmuyor. Her tarafımız sancıyor. Ekonomik anlamda darmadağın olduk. İçki, kumar, fal okları gibi tamamen haram olduğu ilan edilmiş bir çerçeve etrafında dönüp dolaşıyoruz. Zina gündelik hayatın içinde olağan algılanır bir noktaya ulaşmış. Kimse kimsenin yarasına merhem olmaya çalışmıyor. Daha da kötüsü o yarayı daha da açarak dayanılmaz hale getiriyor. Masum hayvanlara yapılan işkence ve eziyetlere dair son günlerde sıkça haberler izler olduk. Düşünün bir kere, hayvana o zulmü reva gören, insana da görmez mi?
Kendini savunmaktan aciz, öldürene, işkence edene ceza verilemeyen mevcut hukuk sistemi içerisinde masum dostlarımıza yapılan davranışların nasıl büyük bir tehdite işaret ettiğini anlamamız gerekiyor.
Yaşamaktan, hayatını idame ettirmekten öte bir gayesi olmayan masum hayvanlara yapılanların hesabı elbette ahirette failine sorulacak ve hakettiği en ağır ceza ile muamele görecek. 
Ama benim temas etmek istediğim nokta şudur: Hayvanlara vahşi, saldırgan ve cani insan kılığında ki yaratıkların yaptığı bu eza ve cefalar günden güne niçin artıyor?
Ben sokakta bir kedi veya köpek gördüğüm zaman, o yüzde ki masum duruşu görebildiğim halde bunu göremeyen insanların günden güne artan bir seyir izlemesinin temelinde yatan etken nedir?
Uzmanların bu konuya eğilmesi ve toplumsal sorun haline dönüşen bu gidişatın önünde set olması bu hataya dur demesi gerekiyor. 
Kuran’da pek çok yerde hayvanlardan bahsedilmektedir, insanlarla hayvanların bir arada olması hakkında da örnekler vardır. Örneğin, Neml Suresi 20.ayette Süleyman Peygamberin Hüdhüd kuşunu bilgi toplamak için kullanmasına dikkat çekilmektedir. (Ayrıca Süleyman Peygamber hayvanlar ile konuşabilmektedir.) Yani, hayvanlarla iç içe olmak, onları bazı amaçlar için kullanmak eleştirilemez. Sevgi duygusu ile de besleyebiliriz. Kuran buna hiçbir eleştiri getirmemiştir, hatta yazının ilerisinde bu konuda bir ayet paylaşacağım, hayvan beslemenin bizler için güzellik olduğuna dair bir örnek var. Sevgi duygusu ile besleyip mutlu olmakta, hayvanları beslemek için bir sebeptir. Bu sebeple de hayvanları besleyebiliriz, bu konuda bir yasak yok. Ashabı Kehf’in de köpekleri vardı.
Belirttiğimiz gibi, hayvanlar yaratılış delilidirler. Yani kainattaki ayetlerdendirler ve dolayısıyla önemlidirler.
Hayvanlardan bir kısmı vardır ki insana eziyet durumunda olanlarını işkence etmeden, bir vuruşta öldürmemiz normaldir. Örneğin, sinek türleri, bit, pire gibi haşeratın imhası normaldir. Ama insana zarar vermediğini bile bile, kediye köpeğe eziyet etmek veya diğer hayvanlara işkence etmek dinimizce makbul görülmez. Müslümanlar olarak can taşıyan her canlıya merhametle mükellefiz.

Bu yazı toplam 1369 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.