1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Müslümanlar birlik olmak zorunda
Müslümanlar birlik olmak zorunda

Müslümanlar birlik olmak zorunda

Müslümanların Müslümandan başka dostu olmadığına vurgu yapan Türk Diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkanı Atilla Ayhan, Müslümanların birlik ve beraberliklerini sağlayarak güçlenmesi ve bu saldırıların önüne geçmesi gerekiyor dedi.

A+A-

Müslümanlara karşı yapılan bu terör saldırıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçen yıl Avrupa’da camilere yapılan saldırıların sayısı 350’yi geçti. Son olarak Amerika ve Kanada’da Müslümanlara karşı yapılan saldırılar, tahammül edilemeyecek seviyeye ulaştı. Kanada’da camiye yönelik yapılan silahlı saldırıda 6 Müslüman hayatını kaybetmişti. ABD Başkanı Trump ise Müslüman ülkelerinin içinde bulunduğu 7 ülkenin vatandaşlarının Amerika’ya girişinin yasaklandığını belirtmişti. Müslümanlara karşı yapılan bu çirkin saldırılar hakkında açıklamalarda bulunan Türk Diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkanı Atilla Ayhan, Müslümanların insan haklarının ihlal edildiğini ve baskı altına alınarak ötekileştirilmeye çalışıldığını söyledi. Son iki yıldır Müslümanlara karşı yapılan saldırıların arttığını kaydeden Ayhan, “Son 2 yıldır dünya genelinde özellikle Müslümanlara karşı bir ötekileştirme, baskı altına alma ve insan haklarının tamamının ihlal edildiğini görüyoruz. Özellikle İnanç noktasında, dini inançlarını yaşamalarını engelleyici bir tavır hem Avrupa’da hem Amerika’da maalesef hat safhaya ulaştı. Bu saldırıları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

İSLAMOFOBİ DEVLETLER ELİYLE DESTEKLENİYOR
İslamofobi tabirinin artık devlet eliyle destek gördüğünü ve Avrupa’da yaygınlaştığını belirten Başkan Atilla Ayhan, “Dünya genelinde Müslümanlığın dışında olan bütün ülkelerde Müslümanlara karşı saldırılar günümüzde arttı. İslamofobi dediğimiz kavram her gün devlet eliyle baskılı bir şekilde uygulanıyor. Bu çağımızda karşılaşmasını istemediğimiz büyük bir ayıptır ve büyük bir dramdır. İsviçre’de ezanların minarelerden okutulmasını engellemek için provokatörlerin yaptığı ve camiye yapılan saldırılar, bugün devlet eliyle yapılıyor” ifadelerini kullandı.

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRMELİYİZ
Müslümanlığı hakkıyla yaşayarak yeryüzünde bulunan bütün Müslümanların haklarını savunmak gerektiğini dile getiren Ayhan, hiçbir Müslümanın başka dine mensup olan ibadethanelere saldırmadığını söyledi. Müslümanların birlik ve beraberliklerini pekiştirmeleri gerektiğini aktaran Ayhan, “Hiçbir Müslüman ülkede Hristiyanların, Yahudilerin veya başka dinlerin ibadethanelerine yapılan bir saldırıya şahit olmuyoruz. Doğru olanda bu zaten. Müslümanların ilk başta birlik ve beraberliklerini hızlı bir şekilde oluşturması gerekiyor. Kendimize bir an önce çeki düzen verip, hakkıyla Müslümanlığı yaşayarak haklarımızı yeryüzünün her alanında savunmamız gerekiyor. Güçlü bir duruş sergileyerek bu tür olayların artmasının önüne geçilmesi gerekiyor” dedi.

FİTNE YUVALARI KAPATILMALI
Amerika’nın uygulamaya geçirmiş olduğu yasakla ilgili konuşan Başkan Ayhan, Amerika’nın ekonomisini ayakta tutan gücün Arap ülkeleri olduğunu ve bu Arap ülkelerinin Amerika ile olan ekonomik anlaşmaları gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi. Müslüman ülkelerin Müslümanlarla olan ticaretini arttırması ve güçlenmeleri gerektiğini kaydeden Ayhan, Müslüman ülkelerde bulunan üslerin kapatılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Müslümanlar ilk başta ticaretlerini kendi aralarında daha fazla arttırarak hak ve hukuku gözetmeleri lazım. Diğer ülkelerle ve başka dinlere mensup insanlarla da ticareti sürdürecek. Ancak, özellikle Müslüman ülkelerinin kendi ülkeleri üzerindeki hava üsleri, dış güçlerin askerlerinin temizlenmesi gerekiyor. Her Müslüman ülke gerekirse yeniden bir kurtuluş savaşı vererek, ülkelerinde ki Amerika, NATO ve Avrupa Birliğine bağlı üsleri mutlaka kapatmaları gerekiyor. Türkiye olarak da Müslüman ülkelere bomba yağdıran İncirlik üssünün de bir an önce kapatılıp, bu fitne yuvasını ülkemizden defedilmesi gerekiyor.”

KUDÜS’ÜN İSLAM İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLDUĞU VURGULANMALI
Kudüs’ün Müslümanların kanayan bir yarası olduğunu aktaran Ayhan, yıllardır orada yaşan Müslümanların hatta Hristiyanların Yahudiler tarafından zulme uğradığını söyledi. Ayhan, Mescid-i Aksanın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu ve Kudüs’ün İslam için vazgeçilmez olduğunu belirterek, “Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblegahı. Kudüs’ün sadece İsrail’in başkenti olarak anılması ve orada bulunan Müslümanların yok sayılması, tüm dinlerin yok sayılması anlamına gelir. Müslümanların bu noktada ciddi bir birliktelik oluşturup, Kudüs’ün İslam için vazgeçilmez olduğunu, tüm dinler için önemli olduğunu ve özellikle Müslümanların ilk kıblegahı olduğunu belirterek İsrail’in yayılmacı politikasının önüne geçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İSLAM’A KARŞI YAPILAN KÖTÜ ALGI YIKILMALI
İslam’a ve Müslümanlığa karşı çok ciddi bir lobi çalışmasının olduğuna dikkat çeken Ayhan, bu lobi çalışmalarının mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Ayhan, “Çok ciddi bir lobi çalışmasının yapılması gerekiyor. Kamuoyunda İslam’a karşı yapılan bu algı operasyonunun yıkılması gerekiyor. Bu hilal ile haçın savaşı. Bu nedenle bizler tekrar güçlü bir şekilde Anadolu’da birlik ve beraberliğimizi sağlayıp, yeryüzündeki tüm Müslüman kardeşlerimizin hakkını savunur ve yardım eder duruma gelmemiz lazım” diye konuştu.

MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANDAN BAŞKA DOSTU YOK
Müslümanın Müslümandan başka dostu olmadığını iyi bilmemiz gerekiyor ifadelerini kullanan Ayhan, “Müslüman ülkelerle ticaretimizi, ilişkilerimizi canlandırmamızı gerekiyor. Gerekirse İslam birliğini oluşturarak askeri gücümüzü göstererek dünyaya gücümüzü göstermeliyiz. Geçmişte Amerikan askerleri Irak’ta Türk askerinin başına çuval geçirdiği zamanda tepkimizi yeterince sert olarak ifade edememiştik. Dün askerimizin başına çuval geçiren zihniyet, bugün Müslümanların inançlarına çuval koymaya çalışıyor. Türkiye’nin bu tür olaylara ilk tepkiyi ortaya koyan devlet olması ve Müslümanların haklarını savunun ülke olması gerekiyor” dedi./Mesut ERCÜMENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.