1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. MÜSLÜMANLAR!!! NASIL GİDİYOR YENİ YIL HAZIRLIKLARI?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜSLÜMANLAR!!! NASIL GİDİYOR YENİ YIL HAZIRLIKLARI?

A+A-

Yeni yıla ramak kaldı. Sözde müslümanlar(!) ne yapıyorsunuz? Uygun fiyata hindiler, yapay çam ağaçları, çoluk çocuğa noel babanın getireceği göstermelik hediyelerden ayarlamaya başladınız mı? 
Elinizi çabuk tutun haa! Tükenebilir.
Dünyanın bir köşesinde insanlar açlıktan susuzluktan ölüyormuş, diğer bir köşesinde kör bir kurşunla canından oluyormuş. 
Size dokunmadıktan sonra bırakıverin, boşveeer!
Dünya büyük bir han, ama sonuçta evrende bir noktacıktan ibaret…
Bu denli büyük bir galaksinin içinde yaşam gayesinden uzak, gününü gün eden, işine geldiği gibi davranan, diğerine acımadan zulmeden, zenginin safahattan, fakirin sefaletten ötürü etrafından bihaber yaşadığı bu alem, bilinmeyen güne doğru öyle hızla yaklaşıyor ama küçücük beyinlerimiz önümüzde daha görecek çok günlerimiz olduğu algısıyla rehavet anlayışımızdan öte bir yol çizmiyor.
Bin sene önce de dünyada yaşayan insanlar vardı, gelip geçtiler.
Onlarda çok büyük olmak, çok zengin olmak, şatafat içinde yaşam sürmek, herşeyin en iyisini elde etmek için hayatları boyunca birbirileriyle cedelleştiler. Kimi zulmetti, kimi çaldı, çırptı. Kimi hayatının baharında kimi sonbaharında dünyaya veda etti. Ama sonuç itibariyle hiçbirinden geriye yaptıysa hayr hasenat dışında bir eser kalmadı. 
Bugün rahmetli Sakıp Sabancı’dan, Vehbi Koç’tan zamanında söyledikleri ibretamiz sözlerinden başka bir şey duymuyoruz. Bu kişiler, rüyamızda göremiyeceğimiz boyutta servet kazandılar. Ama o servet, geri kalanları arasında pay edildi. Onların da gelenlerine pay edilecek. Bu teselsül böyle sürecek. Ama sonuçta insanlık olarak ha 3 gün fazla ha 3 gün eksik bu dünya hayatından alınacağız. 
Sözlerim kimseyi acıtmasın. 
Ama dünyaya aşırı bağlılıktan uzak kalmaya çalışın. Kendinizi kaptırmayın. Daha benim çocukluğumdan tanıdığım insanların çoğundan bugün hiç birşey kalmadı. Yerini yeni gelenler doldurdu. Bu iş parayla değil, sürmeye devam edecek.
Fazla bolluğun insanı rehavete, şaşkınlığa, hataya, yanlışa sürüklediğini hepimiz biliriz. Dünyevi kazançlar hepimizin imtihanıdır. Kimi çok kazanır ömrünü mal biriktirmeyle çürütür. Hayatının içinde ibret, hakikat, hassasiyet yoktur. 
Kimi  az kazanır ama kazancıyla pekala bir yaşam sürebilir. Öteki 2 yerken bu tek yer ama bu hayat bir şekilde surer. Çok fazla elde etmek mutluluğun anahtarı değildir. 
Ben size mutluluğun anahtarını vereyim mi?
Helalinden kazanıp, kazancından çoluk, çocuğu, eş ve dostuyla az dahi olsa yiyebilmektir. 
Çok kazanca sahip olup, servetine servet katanların yaşamlarında orta hallinin yaşamından aldığı hazzın esamesi yoktur. 
Bu noktada yanılgıya düşüyoruz. 
Mutluluğun çok kazançta olduğunu zannediyoruz. 
Hayır değil efendim! Değil. 
Mutluluk, size yaşamınızı bahşeden rabbimizin gönderdiği kitabında ve dinini insanlara neşretmekle görevli kıldığı resullerinin nezdindedir. 
Bunu anlamakta güçlük çekiyorsanız. Sakin bir kafayla bir düşünmenizi tavsiye ederim. 
Mutluluğun sırrı, çok zengin olmakta değil, kanaat sahibi olmakta, hakka tabi olarak emirlerini yerine getirmekte gizlidir. 
Bugün alışveriş merkezlerinin önünde son çıkan telefon modelini almak için gecenin yarısından itibaren beklemeye geçenler, tiyatro bileti almak için birbiriyle yarışanlar, sizleri cami kapılarında da aynı aşk ve heyecanla görmek isteriz. 
Merak etmeyin. Girişte bir kuruş ödemiyorsunuz. 
Hani onbinler dökerek gittiğiniz terapi merkezlerine gitmenize bir şey demem. Dilediğiniz gibi yaşamakta hürsünüz. Ama size daha fazlasını verecek olan ibadethanelerimizin kapısını da aşındırmayı bir deneyin. Orada vallahi daha fazlası var. En önemlisi de yaşadığınız hayatı veren, tüm azalarınızı size bahşeden Allah (cc)’e karşı görevinizi yerine getirmenin manevi rahatlığı var. 
Asli gayemizden sonra, eğer spor sayarsanız, rüku var, secde var.
Kötülüklerden uzak tertemiz bir atmosfer var. İçkiden kumardan ve bilumum pis işlerden uzak bir meydan var. Ruh sekineti, aile huzuru var. 
Niçin güzele koşmak dururken şerde ısrarlı davranırsınız?
Neyinize güveniyorsunuz?
Yarın huzur-u ilahide peşinden üç kuruş maaş fazla alabilmek için koşturduğunuz patronlarınız, üç beş dakikalık zevk için koşturduğunuz cicili bicili diğer cinsler ve daha niceleri olmayacak. 
Sadece siz ve rabbimiz (cc) olacak….
Unutmayın! Siz ve rabbimiz (cc)... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.