1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. MÜSLÜMANLIK LAFLA OLMUYOR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜSLÜMANLIK LAFLA OLMUYOR

A+A-

Hep konuşuyoruz. Yapılan üzerine yorum yapmakla meşgul olurken bir şeyi başarmak ve hedefe ulaşmak gibi bir hedefe odaklanmıyoruz. Birileri nasıl olsa gerçekleştiriyor. Bir de biz neden uğraşalım değil mi ama canım!
Evet, malum konu olan İslam ümmetinden söz ediyorum. Giydiğimiz elbiseler Amerikan markası, yediğimiz fast food tarzı lokantalar batı merkezli ağzımıza attığımız her dilimden bir pay onlara da çıkarıyoruz. Bugün gençlerimize gelin şu lokantada Kuru fasulye yiyelim, bulgur pilavına kaşık daldıralım teklifiyle gittiğiniz de anlamsızca ve alaylıca yüzünüze bakıyorlar. Kendi çocuklarımızı bile bu esarete kaptırdık. Kendi çocuklarıma fast food dediğim zaman büyük bir iştahla atılırken gelin şu lokantada bir çorba içelim dediğimiz zaman bön bön yüzümüze bakıyorlar.
Kaptırmışız her şeyimizi, örfümüzü, kültürümüzü, bakış açımızı, ibadet hassasiyetimizi aklınıza gelen ne varsa hepsini kaptırmışız. Kendi özümüzle övünüp yetinmek varken diğerlerinin lanse ettikleriyle şeref kazandığımızı zannediyoruz. 
Koskoca bir ümmeti bununla yediler, bitirdiler. Bugün hangi İslam ülkesine giderseniz gidin, orada tüm caddelerde Amerika kültürünün dayatması olan batı kökenli fast foodlara giderek onlara yığınla para öderken hiç acımıyoruz ama kendi öz kültürümüzün gerçeği olan esnaf lokantası tarzı yerlerde bir tabak kuru fasulyeye 10 TL öderken içimiz acıyor. 
Kendi özümüzü hakir görmeyi maharet sayan gençlerimizin Amerikan kültürüyle bu denli hemhal olmalarında hepimizin suçu var. Ahlaki çöküntünün kaynağı olan batı kültürü ve Amerikan emperyalizminin karşısında ki duruşumuz dahi düştüğümüz içler acısı halimizin görüntüsünü ortaya koyuyor.  
Dostlar her alanda, son 100 yıldır Müslümanlar olarak, İslam adına zerre miskal yaptığı tek bir siyasi manevramız oldu mu?
Sloganla büyüdük, sloganla yaşamaya devam ediyoruz. Hiçbirimizin zihninin bir kenarında İslam adına ümmet adına hedefe kilitlendiğimiz ufak bir kıstas yok. Cümleten, ümmeten şov peşindeyiz. Kimimiz bu şov peşinde gününü gün ederken kimimizde yaşadığı coğrafya gereği içinde bulunduğu zulme direnmekten başka çaresizliği yudumlamakla ömrünü tüketiyor. 
Ümmetçe, sosyal medya hesaplarımızdan “Kahrolsun İsrail, kahrolsun Emperyalizm, kahrolsun Kapitalizm, kahrolsun IŞİD” yazmaktan başka yaptığımız ne var?
Adamlar kutsal kitaplarında yazan emri yerine getirmek için yüzyıllardır deli gibi çalışırken, biz kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i bir kere okuyup, anlamadan,  farklı anlamlar yükleyip, bize anlatılan hurafelerin esiri olmadık mı?  
Gayrimüslimler; dinlerini, kitaplarını baş tacı yaparken biz ise, sadece, Kâbe’yi tavaf ederek gerçek mümin olduğumuz avuntusuyla ömrümüzü yedik. 15 gün maneviyat yaşayıp, ardından bildiğimiz yoldan devam ettik. 
Biz, kendi dininden olmayan insanlara zulmeden devletlere veya kişilere lanet etsek ne olur ki?
Bilim, ilim, din, kültür, uzay, matematik, geometri, fizik, kimya, tıp adına son 250 yıldır ne yapmış Müslümanlar? Halen; Farabi, Harezmî, Birüni, İbn-i Sina, İbn-i Haldun gibi bilim insanların yaptıkları ile övünüyoruz. Onların yaptıklarının üstüne ne koyduk? Koymak için ne gibi çabalar sarf ediyoruz.
Geleceğimizi dizayn edecek en küçük bir projemiz dahi yok Varsa yoksa ağzımıza nakarat ettiğimiz ve her fırsatta dile getirdiğimiz “bizim düşmanlarımız var, onlar bizim büyümemizi istemiyor.” düşüncesi ekseninde avunduk. 
Hristiyan olan, lakin daha sonra Müslümanlığı seçen Eski Adı, Cat Stevens yeni adı Yusuf İslam, Müslümanlığı seçmesini şöyle açıklıyor:
“Müslümanları tanımadan önce Kuran’ı tanıdım. Eğer önce Müslümanları tanısaydım, asla Müslüman olmazdım.”
Her yanımızdan utanç akıyor. Ama utanamıyoruz bile. Daha yanı başımızda ki akrabalarla bile barış içinde yaşamayı beceremeyen bir toplum diğer İslam ülkelerinde ki kardeşlerinin yaşadıkları karşısında nasıl empati yapacak?
 

Bu yazı toplam 768 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.