1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Selçukya'da Konya Efsaneleri Anlatıldı
Selçukya'da Konya Efsaneleri Anlatıldı

Selçukya'da Konya Efsaneleri Anlatıldı

Selçukya Sohbetlerinde bu hafta Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Tarihçi Yazar Prof.Dr Hüseyin Muşmal, Konya Efsanelerini anlattı.

A+A-

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin; Türk tarihinde efsanelerin önemli yer tuttuğunu belirterek özellikle sözlü edebiyat döneminde oluşan olayların efsanevi bir şekilde destanlaştığını söyleyerek her şehrin her topluluğun kendine göre efsanelerinin olduğunu ifade etti.

Prof.Dr. Hüseyin Muşmal : "Tarih ve efsaneyi birbirinden ayırmak ne kadar mümkündür tartışmalı bir konudur. Ünlü bir tarihçi der ki: Efsaneler tarihin kız kardeşidir. Çünkü efsaneler gerçek olmasa bile dönemin, insanları, mekânları, şartları hakkında bize önemli bilgiler de verir. Çünkü efsaneler uydurma ve yakıştırma yolu ile halkın hayal gücünden kaynaklanan bir kurgu üzerine üretilmesine rağmen yer , zaman ve kahramanlar genelde gerçektir.Sadece gerçek kahramanlar ya da olaylara olağanüstü öğeler eklenmiştir.Bu yüzden sözlü kültürümüzün bu ürünlerinde mantık aramak mümkün değildir." dedi. Daha sonra Konya'nın isim efsanesinden başlayarak Alaattin tepesinin yığılması, İnce Minarenin göğe uçması, Mevlana Dergâhında medfun Horasan erenlerin Kıbrıs Barış Harekâtına katılması gibi şehir efsanelerini tarihi gerçeklerle karşılaştırarak ele aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kontrol Daire Başkanı Şair Yazar Salih Sedat Ersöz, Prof.Dr. Hüseyin Muşmal’a günün anısına plaket takdim etti. Program günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. ŞEYMA BIYIKLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.