1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mustafa Güçlü: Amerikalılar 100 milyon Kızılderili öldürdü
Mustafa Güçlü: Amerikalılar 100 milyon Kızılderili öldürdü

Mustafa Güçlü: Amerikalılar 100 milyon Kızılderili öldürdü

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde Geçmişten Günümüze Hak-Bâtıl Mücadelesi’nde Amerika kıtasındaki yerli halk olan Kızılderileri anlatan Dr. Mustafa Güçlü, KristofKolomb’un Amerika kıtasına ayak basar basmaz sömürü düzeninin başladığını söyledi.

A+A-

ABD’nin İngiltere’den kurtularak tam bağımsızlığına 4 Temmuz 1776’da kavuştuğunu belirten Dr. Güçlü, “Kurucu başkan George Washington’un nutkunda “Bu vahşi hayvanları (yerlileri) tamamen temizlemedikçe bu topraklarda bize rahat yok” anlamında bir cümle kullanıyor. Amerika kurulurken bile 1492’de geldikleri yerden 1776’ya kadar hâlâ kinleri, canavarlıkları ve ırkçılıkları devam ediyor.” diye konuştu. Güçlü, başkan Washington’un sistemi oturtmak ve yerli halkla olan dış mücadelesine siyasi taktik olarak ara vermek için Delavere Kızılderilileri ile bir anlaşma yaptığını da hatırlatarak şu ifadelere yer verdi: 

“Batılıların yaptıkları işler hep dalavere…”

“Bu Türkçedeki “dalavere”yeculk diye oturuyor. Çünkü batılılar hiçbir sözünü tutmadıkları için ve 400 sene Kızılderilileri aldattıkları için yaptıkları bütün iş dalavere. 1778’de yaptıkları bu anlaşmayı iki sene sonra bozuyorlar ve bu sefer Kızılderililerin topraklarına ABD olarak giriyorlar, özellikle Mississippinehrinin doğu yakasından başlıyorlar. Küçük Kaplumbağa ve Mavi Çeket adlı Kızılderililerin liderleri ittifak halinde 1790’da Amerikalıları yeniyorlar. 1809’da Kızılderililer bir alfabe oluşturuyorlar. Amerika 1830’da bir tehcir yasası çıkarıyor.  Yerli halkın tepkisiçok sert olunca Amerikan Kongresi yasayı uygulamaktan vazgeçiyor. 

“Amerikalılar 100 milyon Kızılderili’yi öldürmüş”

Kızılderililerin mücadelesi 1886’da bitiyor. İlk biyolojik silahı (çiçek mikrobu bulaştırılan battaniyeler) Kızılderililere uygulayan Amerikalılar 100 milyon Kızılderili’yi öldürmüşler. RogerGaraudy’in Medeniyetler Diyaloğu kitabında “100 milyonu aşkın Amerika Yerlisinin öldürüldüğünü Dünyada en büyük soykırım suçlusunun ABD olduğunu” yazmaktadır. Son zamanlarda Kızılderililer, alkol ve uyuşturucudan kurtulup okullarda okuyarak eğitimli bir kadro yetişiyor. Aktivist, yazar, sanatçı yetişerek 2000’li yıllarda haklarını geri almaya başladılar. Kimisi tazminat kimisi toprak alıyor.”

HASAN HÜSEYİN ALEMDAR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.