1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. Müstakil Sanayici Ve İş Adamları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk:
Müstakil Sanayici Ve İş Adamları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk:

Müstakil Sanayici Ve İş Adamları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk:

Müstakil Sanayici Ve İş Adamları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, Alman Federal Parlamentosu’nun 1915 Olaylarına İlişkin Tasarıya Onay Vermesini Kınayan Yazılı Bir Açıklama Yaptı

A+A-

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği(MÜSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, Alman Federal Parlamentosunun 1915 olaylarına ilişkin tasarıya onay vermesini kınadı.
MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, Alman parlamentosunun 1915 Ermeni soykırımı iddiasını onaylamasına tepki gösterdi. Çelenk, "Alman Federal Parlamentosu’nun 1915 olaylarıyla ilgili tasarıyı onaylamasını anlaşılmaz buluyoruz. Anadolu’da 1. Dünya Savaşı koşullarında yaşanan ve belirli bir halkı ortadan kaldırmak amacıyla hiç bir ilgisi bulunmayan hadiselerin, Almanya tarafından soykırım olarak tevil edilmesi anlaşılamaz. Almanya gibi, ülkemizle tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik bakımdan yoğun ilişkileri bulunan bir ülkenin parlamentosunda, bu iddiaların tartışma kabul etmez birer gerçekmiş gibi kamuoyu kanaatine dayatılmasına neden olacak ve toplumlar arasında husumet oluşturabilecek kararların alınması, ülkemizin attığı adımların aksine çözüme ve uzlaşıya değil, soruna ve çatışmaya hizmet eder. Gerek Almanya Parlamentosu’nun aldığı bu kararı, gerekse lobilerin ve travmaların biçimlendirdiği anlayışını kınıyoruz. İş alemi olarak, yoğun ticari ilişkilerimizde ve Almanya’yla bugüne kadar süregelen birlikteliğimizde ciddi sıkıntılar yaşanacağı endişesindeyiz. Bu siyasi kararın, özellikle varlıklarıyla ekonomisine ve kültürüne katkı sağlayan 3 milyondan fazla Türk ve Türk asıllı Alman vatandaşımızın yaşamını ve Türk ile Alman toplumları arasındaki ilişkiyi zedelememesini umuyoruz” diyerek tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.