1. HABERLER

  2. "Mutlu Balıklar" projesi hayata geçirildi
"Mutlu Balıklar" projesi hayata geçirildi

"Mutlu Balıklar" projesi hayata geçirildi

İSTANBUL (AA) - Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ve PAGEV'in geri dönüşüm işletmesi PAGÇEV tarafından, Türkiye çapında denizleri atıklardan temizlemeyi hedefleyen "Mutlu Balıklar" projesi hayata...

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ve PAGEV'in geri dönüşüm işletmesi PAGÇEV tarafından, Türkiye çapında denizleri atıklardan temizlemeyi hedefleyen "Mutlu Balıklar" projesi hayata geçirildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ve Beşiktaş Belediyesinin iş birliğiyle hayata geçen proje, Kuruçeşme Arena'da düzenlenen tanıtım toplantısında duyuruldu. 

Toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, deniz temizliğinin önemine değinerek, "Kıyı bölgelerinde artan nüfus, sanayileşme, aşırı avlanma ve denizcilik faaliyetlerinin sonucu olarak ortaya çıkan deniz kirliliği ve deniz ekosistemlerinin tahribatı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de en önemli sorunlarından biridir" dedi. 

Dökmeci, deniz çöpleriyle ilgili sorunun, alınan tedbirlere rağmen dünya kamuoyunda kaygı uyandırdığına vurgu yaparak, deniz çöpleri nedeniyle insanların ve diğer canlıların zarar görebileceğini, ayrıca kirliliğin ekonomik kayıplara neden olabileceğini söyledi. 

Çeşitli bilimsel çalışmalara göre, yılda yaklaşık 6,5 milyon ton çöpün denizlere bırakıldığının tahmin edildiğini aktaran Dökmeci, deniz çöpleriyle mücadelede halkın bilinçlendirilmesi çalışmalarına ağırlık verilmesinin önemine değindi. 

Bakanlığın yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi veren Dökmeci, şöyle devam etti: 

"Bakanlık olarak her ne kadar elimizden geleni yapsak da daha iyi bir çevre ve daha temiz bir deniz için sanayicilerin, medyanın, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın desteğine ihtiyaç duymaktayız. Özellikle deniz çöpleri ile mücadele kapsamında, sivil toplum kuruluşları çeşitli kıyı temizliği aktiviteleri düzenlemekte ve halkın bilinçlendirilmesinde aktif rol oynamaktalar."

Dökmeci, projenin balıkçılık sektörü ve plastik sanayicilerini bir araya getirerek, halkın bilinçlendirilmesine ve deniz temizliği çalışmalarına çok önemli bir katkıda bulunacağını dile getirdi. 

- Merkx: "(Plastik geri dönüştürülemez) diye birşey yok"

Atıksız Denizler (Waste Free Oceans/WFO) Eş Başkanı Bernard Merkx de denizlerdeki atıkların yüzde 80'inin karasal atıklardan oluştuğuna dikkati çekerek, Avrupa'da başlayıp Türkiye ve tüm dünyada yayılan proje ile yüzey atıklarının temizlenmesi konusunda önemli bir adım atıldığını söyledi. 

WFO hareketinin dört yıl önce başladığını kaydeden Merkx, "Plastik geri dönüştürülemez diye birşey yok. Bu sıklıkla kulağımıza gelen fakat yanlış bir düşünce. Kariyerimin neredeyse tamamını plastik geri dönüşümüne adadığım için biliyorum. Plastiğin neredeyse yüzde yüzü dönüştürülebilir. Tamamen dönüştürülmüş plastikten malzemeler üretilebiliyor. Bu tabii öncelikle çöpün iyi bir şekilde toplanması ve ayrıştırılmasını gerektiriyor" diye konuştu. 

- Eroğlu: "Atıkların yüzde 70'i zamanla denizin dibine çöküyor" 

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı ve WFO Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Yavuz Eroğlu ise Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmalara göre 142 milyon ton deniz atığı olduğuna vurgu yaptı.

Her yıl yaklaşık 10 milyon ton atığın daha bu miktara eklendiğini vurgulayan Eroğlu, şunları söyledi:

"Karadan, denize gelen atığı engellememiz lazım. Bu atıkların yüzde 70'i zamanla denizin dibine çöküyor. Yüzde 15'i ise yüzerek kıyılara vuruyor. Vatandaş olarak biz görsel kirliliği görüyoruz. Daha önemlisi ise, zamanla bu atıklar, güneşin ve dalgaların etkisiyle daha küçük parçalara bölünüyor. Sonra daha da küçük parçalara bölünüyor; 'mikro tanecik' dediğimiz 1 milimetrenin altındaki parçacıklar haline geliyor. Bu parçacıklar da deniz canlıları, balıklar tarafından yeniliyor. Balıkları da biz yiyince besin zincirimize karışıyor. Dolayısıyla deniz atıkları sadece çevre sorunu değil, aynı zamanda halk sağlığı problemi de."

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da "Her geçen gün sanayinin, yaşamın, insan yoğunluğunun arttığı bu topraklarda özellikle İstanbul'da, doğal olarak bunun yansımalarını sokaklarımızda ve denizimizde, Boğazımızda, her geçen gün daha da kötüye giderek yaşıyoruz" dedi. 

Hazinedar kötü bir mirasa sahip olduklarını belirterek, "Değerlerimiz olarak değil ama şehir olarak İstanbul'da, maalesef kötü bir mirası, bugün hep bebarer yaşıyoruz. Üstelik Türkiye'nin en değerli ilçesinde, Beşiktaş'ta, sokaklarında, binalarında, her noktasında bu kötü mirası yaşıyoruz. Biz yerel idarecilerin ve siyasetçilerin görevi, bu kötü mirası daha iyi bir noktaya taşımak" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından, projeye katkıda bulunanlara plaket takdim edildi. 

- Atıklar toplandı 

Projenin tanıtım toplantısında, özel olarak geliştirilen ağın bağlandığı iki tekne iskeleden hareket etti.

Deniz yüzeyindeki atıkları temizlerken balıklara zarar vermeyecek şekilde tasarlanan ağın topladığı atıklar, sahile getirildi ve geri dönüşüme gönderilmek üzere vinç yardımıyla çöp konteynerine yüklendi. 

İmzalanan protokol çerçevesinde, yaz boyunca İstanbul Boğazı'nda deniz üzerindeki atıkları toplama çalışması devam edecek. 

Av yasağı döneminde uygulamaya geçirilen proje kapsamında, balıkçıların özel bir ağ ile deniz yüzeyini metal, cam, plastik gibi çeşitli atıklardan temizlemesi ve toplanan bu atıkların geri dönüşüm ile tekrar ekonomiye kazandırılması sağlanacak. 

Geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar ise çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılacak, böylece enerji tasarrufuna katkı yapılacak. Av yasağı sırasında yapılacak bu çalışmayla, balıkçılar ek gelir elde edecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.