1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. MUTLULUĞUN 5 BASİT KURALI
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

MUTLULUĞUN 5 BASİT KURALI

A+A-

Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır.
En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir.
Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser. Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır.
Bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır!
Hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü yük ile kuyudan çıkmanın sırrı, bu yükü silkeleyip bir adım yükselmektir. Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz. Silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın.
Mutluluğun 5 basit kuralını unutmayınız:
1. Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın, çoğu zaten hiç gerçekleşmez.
2. Basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.
3. Kalbinizi nefretten arındırın, affedin.
4. Daha az bekleyin.
5. Daha çok verin…

Hz.ALİYE DEDİLER Kİ DUALARIMIZ,
BİR TÜRLÜ KABUL OLMUYOR NEDEN?

Buyurdu ki : Kalplerinizi şu on şey öldürdü o yüzden : 1-Allahı bildiniz ama hakkını yerine getirmediniz.
2-Peygamberi sevdiniz ama yolundangitmediniz. 3 -Kuranı okudunuz ama ona uymadınız.
4-Allahın nimetini yediniz ama şükür etmediniz. 5-Şeytan size düşmandır bildiniz ama onauydunuz   6-Cennet haktır bildiniz ama amel etmediniz  7-Cehennem haktır bildiniz ama ondankaçmadınız
8-Ölümün hak olduğunu bildiniz amahazırlanmadınız  9-Uykudan uyanınca kendi eksiklikleriniz yerine
halkın ayıpları ile ilgilendiniz. 10-Ölenleri defnettiniz ama ders almadınız

KARINCA DUASININ HİKAYESİ

Hayvanlarla konuşma özelliğine sahip olan
Hz. Süleyman bir kıtlık döneminde bir toplulukla şehrin dışına yağmur duasına doğru çıkmaktadır. Yolda bir karınca dikkatini çeker. Zavallı hayvan sırtüstü yatmış, ayaklarını göğe doğru uzatmış, çırpınırken dua etmektedir. Hz. Süleyman Karıncanın duasına kulak kabartır. Karınca şöyle dua etmektedir;
“Allah’ım bizi Sen var ettin… Ve Senin rahmetin olmadan biz yaşayamayız Ya bize su verirsin ya da bizi helak edersin. Emir, ferman senindir.”
Hz.Süleyman ‘ın gözleri yaşarır. Ve az sonra Hz Cebrail’ın getirdiği bir haberle de coşar, taşar, ağlamaya başlar. Cebrail, o karıncanın duasının kabul edildiği haberini getirmiştir.”
Peygamber yanındaki topluluğa döner:
“Dönün” der “Siz başkasının duasıyla sulanacaksınız.”

 

Bu yazı toplam 433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar