1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Mutluluğun Sırrı
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Mutluluğun Sırrı

A+A-

Başlığı okuyunca yüksek bir beklentiye girip sizi hayal kırıklığına uğratmış olmak istemiyorum. Fakat mutlu olmak herkesin hakkı olduğu için varsa bir sırrı buna da beraber karar verelim isterim.

İlk önce siz de isterseniz (tabii ki isterseniz, neden istemeyesiniz ki J) mutlu olmak ile mutlu görünmek arasında farkı anlamaya çalışarak başlayalım. Çünkü gülen herkesi mutlu, ağlayan herkesi de mutsuz zannetmekle kalmayıp gördüğü her sakallıyı dede zannedenler de var maalesef! Mutlu olmak demek her zaman gülmek demek değildir.

Her zaman gülümseyip aşırı iyi görünmeye çalışan insanlar sahtedir. Aslında bunu FETÖ terör örgütüyle bizzat yaşadık. Bunlar her zaman kimsenin olamayacağı kadar aşırı iyi, tevazu sahibi ve güler yüzlü idiler. Sadece hedefe aldıkları kişilere karşı acımasız ve şerefsizdiler. Her fırsatta yaptıkları hainliklerden sonra, son olarak da 15 Temmuzla birlikte bu şerefsizliklerini bizzat gördüğümüz için örneğin yeterince açıklayıcı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle abartılı iyilik ve tevazuda sahtelik vardır. Samimiyette ise doğallık ve yerindelik vardır. Bu bilgiler ışığında FETÖ militanlarının mutlu olmak değil mutlu görünmeye çalışan mutsuz ve hain insanlar oldukları bilgisine ulaşmak pekâlâ mümkündür. Hainler genellikle vicdanlarından gelen suçluluk psikolojisi ile mutsuzdurlar. Fakat bu hainler daha da ileri gidip mutluluk ve hainliği birlikte yaşar oldular.

Her şeyden önce mutlu olmak isteyen insan kendisi ile barışık olup, kendisini olduğu gibi kabul etmelidir. Kendisini daha farklı, yakışıklı, güzel ya da karizmatik göstermeye yönelik aşırı çabalar sağlıklı bir psikolojiye işaret etmez. Neyseniz o olacaksınız, elbette makul anlaşılır gayret ve çabalar olmakla birlikte uzun süre süslenmeye, kıyafete ve makyaja zaman ayırmak bireyin kendisini olduğundan çok farklı gösterme çabasında olduğunu düşündürür. Bu durum da kendisini kabul etmediğini, sevmediğini ve başka biri olmak istediğini akla getirir. Oysa kişi kendisinin olumlu ve olumsuz özelliklerini kabul etmelidir. Mükemmel olamayacağını kabul etmekle birlikte eksiklerinin farkında olur ve kendini geliştirmeye çalışır.

Mutlu insanlar kendini tanır ve anlar. Duygularının farkında olup karar alırken doğru kararlar almaya çalışır. Bir kere karar aldıktan sonra da sonuçlarına katlanır. Hatalı karar almışsa bunu anladığı zaman hatasında ısrar etmez, öz eleştirisini yapar ve hatasını anlayıp değiştirecek özgüvene sahiptir. İhtiyaçlarının farkındadır, onları karşılamak için meşru ve doğru işler yapar. Çalmaz, çırpmaz…

Mutlu kişi, insanlara karşı koşulsuz sevgi ve saygı gösterir. Hayata her zaman pozitif bakar ve yaşama sevinci ile doludur. Bununla birlikte hoşlanmadığı kişileri kırmadan onlardan uzak durmaya çalışır. Duygularını tanır ve hislerine güvenir. Aşırı mutlu görünmeye çalışıp herkese gülücükler de dağıtmaz. Genellikle güler yüzlü ve tebessüm edebilirler fakat gerektiğinde yüz ifadelerinden üzgün, durgun ya da öfkeli olduklarını çabuk belli ederler. Bu nedenle samimidirler ve içten davranırlar. Mutlu insanlar içten pazarlıklı değildirler ve gizli amaçlar peşinde koşmazlar. Yakın çevresindeki kişilere karşı ilgili ve saygılıdırlar. Mutlu insanlar genellikle sakin, uyumlu ve bir işte çalışan insanlardır. Bu kişiler değiştiremeyeceği problemlerle değiştirebileceği problemler arasındaki farkı anlar, değiştiremeyeceği şeylere uyum sağlarken, değiştirebileceği şeyler için de çözümler geliştirir.

Mutlu insanlar genellikle başladığı işi bitirmeyi severler. Siz de buraya kadar sabır ve dikkatle okumuş olduğunuz için mutlu olmayı hak ediyorsunuz. Çünkü mutlu olabilmek için benim yazıma katlanmak zorunda kaldınız. Bu çabanızı bence karşılıksız bırakmamalısınız. Kendinizi sevin, kendinize saygı duyun ve asla başkalarının sizi üzmesine fırsat vermeyin. Elinizden geleni vicdanen yaptığınıza inandığınız her konuda sonuç ne olursa olsun, olumlu ya da olumsuz kendinize olan sevgi ve saygınızı asla kaybetmeyin. Mutlu kalın.

 

Bu yazı toplam 758 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.