1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Müzik evrensel mi?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Müzik evrensel mi?

A+A-

Müzik evrensel diyorlar! Kime göre ve nasıl evrensel?

Müzik bazılarına göre  herkesi barışa götürür, bazılarına göre savaşa giden orduyu çoşturur!

Kimilerine göre ise uyuşturucu partilerinin vaz  geçilmezi dir!

Bazılarına göre ise içki ve fuhşiyatın temelidir!

Bazıları için de ruhun gıdasıdır!

Bazılarına göre müzik tesettürü terk etmektir!

Lokman suresi 6. ayet mealinde: “İnsanlardan öylesi vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlenceye almak için, eğlencelik asılsız ve faydasız sözleri satın alır. İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.” Bu ayeti kerimede ki “lev Hadis” ifadesini alimler musiki, çalgı aleti olarak bildirmişlerdir.  İbn Mesud hazretleri yemin ederek lehvel hadis’ten kasıt, çalgı aleti ve musiki olduğunu söylemiştir. (Tefsir-i ibni Kesir, Tefsir-i medarik) İbni Mesud gibi büyük bir zata inanmayan cahillere ne denir ki? Yalan  hikâyeler yazarak veya şarkıcı kadınlar tutup herkese ses nağmeleri dinleterek, Kur’an dinlemelerine engel olmaya çalışanlara Cehennem ateşini müjdele!(Mevâkib tefsiri)

Bir Hadisi şerifte de buyuruluyor ki:” (Üçü hariç, her lev bâtıldır.)  Demek ki lehv, bir oyun, bir eğlence, bir çalgı olduğu için böyle buyuruluyor.

Müfessirler, İsra 64. ayetinde şeytana, (Vestefsiz…bi savtike ‘Sesinle oynat’ demenin çağlı ile oynat demek olduğunu, bu âyetin, her çeşit çalgıyı haram ettiğini bildirmişlerdir.(Şeyhzade)

Müfessirler Enam suresinin 70. ayetini, (Dinlerini) ‘şarkı ile, musiki ile’ oyun ve eğlence haline sokanlardan uzak dur) şeklinde tefsir etmişlerdir.

(Şimdi siz bu söze (Kur’an’a)mı şaşırıyorsunuz? Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz ve siz gafletle oynuyorsunuz.) (Necm: 59-61)

Medârik tefsirinde entüm samidün ifadesi, (Kur’an okunduğunu işittikleri zaman onu dinletmemek için teganniye(şarkı türkü söyleyerek şamataya) başlarlar, oynarlardı) diye açıklanıyor. İbn Abbas ve Mücahid hazretleri de bu ifadenin şarkı olduğunu söylemiştir.((İgaset-ül-Lefhan)

Musiki, zinaya yol açar(Mektubat-ı Rabbani 3/41)

Musiki, kalbde nifak hâsıl eder.(Beyheki)

Suyun otu büyüttüğü gibi, şarkı, oyun ve eğlence kalbde nifakı büyütür.  Allah’a yemin ederim ki, suyun otu büyüttüğü gibi Kur’an ve zikir de, kalbde imanı büyütür.(Deylemi)

Rabbim bana içkiyi, kumarı, darbukayı ve şarkı söyleyen kadınları haram kıldı.(İ. Ahmed)

Resulullah çalgı aletleriyle para kazanmayı yasakladı .(Begavi)

Müzik:

1-İnsanları Allah yolundan saptırır.

a- Müzikle namaz olur mu?

b- Müzikle Kur’an okunur mu?

c-Müzikle zikir olur mu?

Eğer, müzik varsa zikir yapamazsın, namaz kılamazsın. Allah ile beraber olamazsın. Seni Allah’tan saptırır.

2- İlim yok; 2 saat müzik dinle: Bu süre içerisinde bir kitap okudun mu? Bir bilgi öğrendin mi?

3- Dini alaya alır; Allah ile alay ettirir. Peygamber ile alay ettirir, cennetle alay ettirir. İman ile alay ettirir. Tesettür ile alay ettirir. “Sensiz cennet sürgündür”, “cehennem  ödüldür bana” diyor adam.  Seninle cehenneme gitsem ödüldür diyor. Oysa orayı bir görse, nasıl bağıracağı meçhuldür.

Bu benzeri söylemler veya sözler kasıtlı ve bilinçli yapılıyorsa adamı kızıl kafir eder. Çünkü ayetle, hadisle, dinle dalga geçilmez. Müziği dinin üzerine çıkarırsan o zaman müzik din olur. Cennetle, cehennemle alay edilmez, küçük görülmez.  Kur’an, müziğin dinle alay ettiğini beyan ediyor. Alçak edici azap kafirler içindir.

Onlara ayetleri okuyun ve dinleyin ki; bu haram, bu günah, bunu  yapma diye ikaz edin. Bunlardan:

1-Kafayı çevirin,

2-Sanki duymadık gibi yapmayın, bal gibi de duyuyorsun. Nuh(a.s) kavmi bu tür bir davranıştan, gördükleri halde görmemezlikten, duydukları halde duymamazlıktan geldikleri için helak oldular.

3-Sanki kulağı yok adamın! Allah bunlara sanki kulak takmadım buyuruyor! Evet, müziğin işrete, fuhşiyata götürdüğünü anlatamazsın bu insanlara.

Oysa, din bir heybettir, din bir asalettir, din bir  vakardır. Allah’a saygılı olacağız. Her şeyimiz yamuk bari dinimiz konusunda dürüst olalım. Allah’ın dinini bozmak için gayret etmeyelim.  Peygamberin yolunu bozmayalım. İslam’ı şarkıya, türküye indirmeyelim.

Bize kadar intikal eden bu dini yalvar yakar olup, sonraki nesle doğru bir şekilde aktaralım.

Onlara şimdiye kadar olduğu gibi yaşantımızı aktarırsak, bizden sonrakiler zıvanadan çıkarlar.

Hiç olmazsa doğru sözler söyleyelim ve doğruyu görüp, bilsinler. Yaşantımızla örnek olamadığımıza göre, doğruyu aktaralım bari neslimize. Çocuğun örnek alacağı dini evler yok kadar az bugün. Sabah namazlarında hem evler, hem cami cemaatleri bulunmuyor. Selam ve dua ile!   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.