1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. N.Erbakan Üniversitesi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

N.Erbakan Üniversitesi

A+A-

Konya’mız tarih boyunca medeniyet ve kültür şehri olmuştur. Birçok medeniyet ve kültürün kesiştiği ve her dönemde ihtişamını koruduğu kentimiz son yıllarda gerek fiziki, gerekse kültürel yönde dev adımlarla büyümektedir.
Buna paralel olarak ta nüfus artmakta, ihtiyaçlar artmaktadır.
Konya’mızda özellikle bizim bildiğimiz Selçuklu ve Osmanlı döneminde medreseler ile donatılmış, ilmin, faziletin, hoşgörünün merkezi haline gelmiş, bu ihtişamını sürdüre gelmiştir.
Hz. Mevlana başlı başına bir dev ilim, tasavvuf ve hoş görü merkezidir. Bunun yanı sıra büyük ilim adamları Konya’dan çıkmıştır.
Cumhuriyet döneminde de sekteye uğrasa da, ilim merkezleri açılmış, Türkiye’nin İstanbul Ankara’da, Bursa’da, Edirne’den sonra en önemli ilim merkezleri olmuştur. Çoğu zamanda bu kentlerin en başında olmuştur.
Çağımıza uygun Üniversite ise bundan yaklaşık 40 yıl önce Selçuk Üniversitesi olarak kurulmuş, daha sonra zaman dilimi içinde Konya üniversiteler şehri olma adına büyük adımlar atılmıştır. Yeni üniversitelerin kurulma aşaması da devam etmektedir.
Özel ve vakıf ve devlet üniversiteleri Konya’mızda dev adımlarla büyümekte ve Türk ve Konya kültürüne, eğitim ve öğretime büyük katkı sağlamakta, Selçuk Üniversitesi kendini ispatlayarak, dünya üniversiteleri sıralamasında yer almış gerek üniversite, gerekse yüksek okulları ile kampusu ve öğrenci sayısı ve akademisyenleri ile Türkiye’nin en büyük üniversiteleri arasında kendine yer bulmuştur.
Selçuk Üniversitesinin bünyesinden bundan yaklaşık 4 yıl önce bir üniversite daha doğmuş, bu üniversitemiz ana- baba üniversitesi olmuştur. Selçuk Üniversitesi bünyesinden doğan Necmettin Erbakan Üniversitesi de kısa sürede hayatta kendine yer bulmasına karşın, dev adımlar ve atılımlarıyla Türkiye Üniversiteleri arasında beğenilen aranılan konuma gelmiştir.
Necmeddin Erbakan Üniversitesi rektörlüğüne 2. Kez atanan Prof. Dr. Muzaffer Şeker gazetemize nezaket ziyaretinde bulunarak gazetemiz imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ile hasbıhal ederken, üniversite hakkında da bilgiler verdi.
Necmetttin Erbakan üniversitesi mevcut fakülteler ve yüksek okullarına ilaveten rektör Muzaffer Şeker’in bildirdiğine göre yeni dönemde bazı ilave fakülteler ve yüksek okulların hükümetin desteği ile açılacağını, İlahiyat fakültesinin iyileştirileceğini, üniversite’nin öğretim görevlisi ve akedemisyenlerinin yeterli düzeyde olduğu ve gençleştiğini, Tıp fakültesinin eksiklerinin giderildiğini, Konya ve çevreye yeterli hizmet verildiğini, bu yıl ilk lisans düzeyinde ilk mezunlarını vereceklerini söyledi.
Konya’daki üniversiteler arasında tatlı bir rekabetin olduğunu ve bu rekabetin ilim ve bilim adına yapıldığını, dostça ilişkiler içinde olduklarını, öğrenci sayısının da her geçen gün arttığını ifade etti.
Büyüyen, gelişen, üniversite kenti olma yolunda çalışmalar yapılan Necmeddin Erbakan Üniversitesi gerek Konyamızda, gerekse ülkemizde parlayan bir yıldız olduğu ve giderek bu yıldızın hayatımızı daha aydınlık hale getireceği görülüyor.

 

Bu yazı toplam 129 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.