1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. NAFAKA PROBLEMİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

NAFAKA PROBLEMİ

A+A-

Birçok kişi  eski uygulamadan mağdur edildiği toplumun her kesiminde, bir dert olduğu ve bu noktada bir çok kavganın, cinayetlerin yaşandığı gerçektir.
Peki nafaka nedir ?
Nafaka, insanın yaşayabilmesi için gerekli şey demektir.Bu tarif teoriktir. Kim neye göre yaşacacağı belli değildir. Bu da, yiyecek, giyecek ,mutfak masrafı gibi masrafıdır. Bu masraflar, zamana, hâle, örf ve âdete göre değişir.
Ancak İsviçre örnek olarak alınmış ve uzun yıllar geçmiş, TMK’daki hükümler bugün hükmünü kaybetmesine rağmen bir çok kimse  haksız şekilde nafaka almakta, nafaka ödeyenler ise zor durumda kalmaktadır.
Bir söz vardır :
“Hekim kimdir, başından geçen”
Yaklaşık çeyrek asırdır nafaka ödemeye yükümlü birisi olarak bunların zorluklarını çok net biçimde görmekteyim ve nafaka alan kimse ise nafakayı hiçbir şekilde hak etmediği halde, kontrolünü yapamadığımızdan ödeme yapmaktan kurtulamıyorum.
Görebildiğim kadarıyla bu konuda bir çalışma yapılmakta ve bu yeni düzenleme ile ben ve benim gibi nice insan  bir nefes alacaktır.
Adalet Bakanlığı kısa süren evliliğe rağmen ömür boyu nafaka ödeyenlerin şikayetleri üzerine 5 kriterli çözüm için harekete geçti. 
"Ömür boyu nafaka” ödenmesine yönelik itirazları değerlendiren Hükümet, bu konuda çözüm arayışı çerçevesinde harekete geçti. Adalet Bakanlığı’nda, nafaka hesaplamasında 5 alternatifli bir çalışma yürütülüyor. Meclis’teki Boşanma Komisyonu, kendisine bu yönde ulaşan çok sayıda başvuruyu değerlendirip, hazırladığı önerileri Adalet Bakanlığı’na sunmuştu. Adalet Bakanlığı’nda, hem Meclis Komisyonu’ndan gelen öneriler, hem de Yargıtay başta olmak üzere ilgili birimlerden alınan görüşler doğrultusunda bir hazırlık başlatıldı.
Boşanan eşlerden birisi çocuğu için nafaka ödemeye  mahkum edilmektedir. Haydi imkanı olan bunu ödesin. Peki imkanı olmayan, ödeme zorlu içinde olan, kendisini zor geçindiren insanlar ne yapacak ? Buna dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca nafaka ödenen kimse, isterse nafakasını temin edibilecek konumdadır. Rüştünü ispat etmiştir. Ancak nafaka almak için, gizli çalışmakta, bunun başka şehirde olduğunu da hesaplarsanız, karşı taraf bunu nasıl ispat edecek.
Yine bu kimse sırf nafaka almak için ve askerlikten kaçınmak için açık lise veya benzeri okula kayıt oluyor. Bunun süresi yok. Okula devam mecburiyeti yok. Sadece yılda bir- iki defa  sınava giriyor, sınavlarda ya başarılı olmak istemiyor, yada birkaç dersi geçiyor ve kaydı bulunduğu ve öğrenci olduğu için yine nafaka alıyor. Bunun önüne geçilmelidir. Yeni düzenlemede bunlara da dikkat edilmeli ve buna da bir zaman sınırlaması getirilmelidir.
Henüz hazırlık aşamasında olan çalışmada, “nafaka”nın “ömür boyu” değil, 5 aşamaya göre belirlenmesi öngörülüyor. Buna göre nafaka, “evli kalma süresi”, “çocuk olup olmaması”, “boşanan kadının yaşı”, “gelir durumu” ve “kusur durumu” dikkate alınarak hesaplanacak.
Boşanan çiftlerin bu 5 koşulu hangi oranda taşıdıkları, nafakanın hesaplamasında etkili olacak. Mahkeme, 3 yıl, 5 yıl gibi sürelerle nafaka ödenmesine karar verebilecek. Kadına ödenecek nafakada, boşanmada kadının “kusur” derecesi önem taşıyacak. Kadının boşanmadaki kusurunun yüzde 50’nin üzerinde olması durumunda mahkeme,nafaka verilmemesi yönünde karar alabilecek. Bu doğru bir yaklaşımdır. Taraflardan birinin boşanmada kusuru az olmasına karşın, erkek tarafı yine nafaka ödemeye yükümlü kılınmaktadır. Bu hukukta eşitsizlik ve adaletsizliktir.
Evli kalma süresi ve çocuk olup olmaması ile kadının ekonomik gelir durumunun yanı sıra, boşanan kadının yaşı, nafaka hesabında en önemli unsur olacak. İleri yaşta olması durumunda kadının kusur durumu fazla olsa bile ömür boyu nafaka ödenmesi söz konusu olacak. İleri yaştaki bir kadının, bir daha evlenme ihtimali ve gelir elde edebilecek bir işte çalışması mümkün olamayacağı göz önünde bulundurularak ömür boyu nafaka alması öngörülecek.
TBMM Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Olayları Araştırma Komisyonu’nun 14 Mayıs 2016 tarihli raporunda özetle şu tespit ve önerilerde bulunuldu: “Farklı ülkelerde görüldüğü gibi nafakanın belirli bir sürede verilmesine yönelik ilgili kurumlarca çalışma yapılması önerilmektedir. Bu süre zarfında nafaka alan yoksul eşin, sosyo-ekonomik açıdan güçlendirilmesi için meslek edindirme ve istihdam imkanlarından faydalanmasının sağlanması gerekmektedir. Yoksulluk hala devam ediyor ise nafaka oluşturularak, fondan karşılanmalıdır.”
Yeni hazırlanan yasanın çok dikkatli şekilde hazırlanması ve her türlü olumlu ve olumsuzluklar göz önüne alınarak çıkartılacak yasa ile  Türkiye’de bir çok insan nefes alabilecektir.
dursun-seyisin-kosesine-girilecek-kus.jpg

Bu yazı toplam 900 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.