1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. NASREDDİN HOCA RAHMETÜLLAHİ ALEYH
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

NASREDDİN HOCA RAHMETÜLLAHİ ALEYH

A+A-

     Kibarı Evliyadan olan Hoca Nasrettin (Rahmetüllahi rahmeten vasiaten) ’den bahse devam edelim. Olur ki ruhu mübarekleri aramıza teşrif ederler.  

        Önce Nasrettin (r.a.)in kim ve nereli olduğunu, hangi tarih de yaşadığı hakkında topladığımız bilgilerden istifade etmeye çalışalım.

        Nasreddin Hoca, 1208- 1284 yılları arasında Selçuklular döneminde Akşehir de yaşamıştır. Yerli ve yabancı misafirlerin ziyaret ettiği Türbe’si Akşehir’dedir.

       Nasreddin Hoca, yüzyıllardan beri tüm Türk Dünyası’nda güldüren ve düşündüren fıkralarıyla bilinmektedir.

      Türk dünyasının zekâ inceliğini, nükte gücünü, en iyi şekilde aksettiren müstesna bir zat olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu mümtaz yerini almıştır.

       Nasreddin Hoca çeşitli fıkralarından Timurlenk’in çağdaşı olarak görülmekte ise de; Bu tarih açısından mümkün değildir. Timürlenk’in çağdaşı olan kişi, Anadolu da çeşitli hükümdarlara danışmanlık yapan, Şair Ahmed’tir. Şair Ahmed’in Timurlenk’le olan nükte ve fıkraları sonradan Nasreddin Hoca’ya isnat edilmiştir. Rahmetüllahi aleyhin latife ve nükteleri, ibret ve hikmet dolu olup, zamanla atasözü haline gelmiştir. Her biri keskin zekâ ve doğru işleyen aklın ürünüdür.

       Nasreddin Hoca merhumla alakalı yazıları ve fıkraları okurken tebessüm edeceğinize düşünce ufkunuzun da genişleyeceğine inanıyorum. Bu mevzudu, o büyük zat hakkında, ilmi dirayeti hususunda ve kişiliği hakkında ne yazık ki fazla bir şey bilinmiyor. Lakin onun yalnız bir güldürü ustası gibi gösterilmesi, tanıtılmaya çalışılması çok yanlış bir anlayış olduğu kanaatindeyim. Fıkra ve menkıbeleri dikkatle okunacak olursa çok güzel bir Müderris olduğu, derslerinde talebelerine kendini sevdiren ve talebelerinin de kendisini çok sevdiği anlaşılır.

      Gerek toplumda ve gerekse ferdlerin yanında, cami ve cemaate kendini, ilmini ve fikirlerini rahat, karşısındakini sıkmadan anlatabilen ve dinletebilen devrinin büyük bir âlimi, fazılı ve velisidir Nasreddin Hoca merhum diyebiliriz. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.