1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ne dişiniz geçer, ne de gücünüz yeter!
Ne dişiniz geçer, ne de gücünüz yeter!

Ne dişiniz geçer, ne de gücünüz yeter!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Yeni anayasa, Benim oyumla çobanın oyu bir mi? İlticacı, yobaz, gerici gibi milletle arasına mesafe koyan jakobenlerin, beyaz adamların devrini sona erdiriyor. Milletin oyunun ana merkez olduğunu ortaya koyacak” dedi.

A+A-

Memur-Sen Konfederasyonu ve ona bağlı alt kuruluşlar, ‘Memur-Sen’e Davet Tercih Evet’ buluşmalarında bir araya geldi. Programa Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, AK Parti Konya Milletvekili ve Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Memur-Sen’e bağlı kuruluşların başkanları ve yöneticileri ile davetliler katıldı.

BESMELE ÇEKEREK YOLA REVAN OLDUK

Programda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “ Hayır bu iş sadece siyasi partilerin işi değil. Bu bir anayasa seçimi. Parti mücadelesi değildir. Anayasaya ilişkin en köklü değişikliğin yapıldığı bu zeminde cümle kurmamak, alana inmemek, inisiyatif almamak yanlış olarak. Memur-Sen olarak hedef 1 Milyon 111 bin üye, Memur-Sen’e davet, tercihimiz evet diyerek yola revan olduk. 81 ilde bunun kavgasını verecek, bununla ilişkin besmele çektiğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi, vesayet odaklarını devre dışı bırakıyor. İşi tam anlamıyla millete bırakıyor. Herkes haddini bilsin ve kendini bilsin diye mesaj veriyor. Benim oyumla çobanın oyu bir mi? İlticacı, yobaz, gerici gibi milletle arasına mesafe koyan jakobenlerin beyaz adamların devrini sona erdiyor. Milletin oyunun ana merkez olduğunu, bütün iradenin millete iade olduğunu 16 nisanda göstereceğiz inşallah.”

ARTIK NE DİŞİNİZ GEÇER NE DE GÜCÜNÜZ YETER

Almanya’nın Türkiye’nin bakanlarına yaptığı saygısızlık hakkında konuşan Başkan Yalçın, demokrasinin beşiği sayılan bu yerlerin aslında demokrasiyi başkalarını hizaya getirme sanatı olarak kullandıklarını söyledi. Başkan Yalçın, “Demokrasinin beşiği denilen bir ülke, 182 teröristten sadece 3’ünü teslim ederken, MİT tırları olayında ülkemizden kaçan Can Dündar’a hans rütbesi veriyor. Dağdakiler miting yapıyor, mitinglere canlı bağlanıyor ama bizim bakanlarımızın toplantı yapmaları engelleniyor. Onlar için demokrasi başkalarını hizaya getirme sanatı, onlar için demokrasi sadece kendilerine yonttukları bir şeydir. Kim neyi himaye ettiklerini görüyoruz. Almanya’nın bilmesi gereken bir şey var artık. Artık ne dişiniz geçer ne de gücünüz yeter. 16 Nisan’da bu ülke bu süreci düzgün bir şekilde tamamlayacak ve uzun dönemli hükümetlerin olduğu istikrarın olduğu, dalgalanmaların olmadığı, korku tünelinden demokrasinin çıktığı bir dönem olacak. Darbe zamanları bitsin istiyoruz” diye konuştu.

MİLLETİN YAPTIĞI BİR ANAYASA LAZIM

Türkiye’de 4 anayasanın yapıldığını ama hiçbirinin millet tarafından yapılmadığını belirten AK Parti Milletvekili Halil Etyemez ise, millet tarafından yapılacak yeni bir anayasanın gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Daha önce ki anayasaların ihtiyacı karşılamadığını bu yüzden herkesi kucaklayacak bir anayasa için kolları sıvadıklarını ifade eden Etyemez, “Yeni bir anayasaya ihtiyaç var. 4 tane anayasa yapmışız. Ama millet tarafından yapılmış bir anayasamız yok. En demokratik dediğimiz anayasamız 1921 ama onun 1. maddesinde hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyor ve 2. Maddesinde milletin bu hakimiyetini Türkiye Büyük Millet Meclisi kullanır diyor. Milletin hakimiyetini istemeyen bazı odaklar demokrasiyi sekteye uğratmak için darbeler yapmışlardır. 2,6 TL olan doları bir günde 9 TL ye çıkarılarak ülkenin başbakanını yargılayıp darbe yapıyorlar. Batılılar ve bizimle oynayanlar, bu ülkeyi yönetmek ve ellerinde bulundurmak için bu anayasaları çok iyi bir şekilde kullanmışlardır. 4 tane anayasa milletin anayasası değildir. Milletin yeni bir anayasası yazması ve herkesi kapsayacak bir anayasa yapması gerekiyor” dedi.

MİLLET VE MEMLEKET KONUSUDUR

Anayasa konusu bütün sivil toplumu ilgilendiren bir konudur diyen Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, bu konu millet ve memleket meselesidir ifadelerini kullandı. Başkan Karlıer, “İstikrar yakalanamadığı takdirde Türkiye'nin bu coğrafyada ayakta kalma şansı zayıflayacaktır” diyerek, şunları söyledi: “Bütün kumpaslar, bütün tuzaklar Türkiye'nin üzerine kurulmaktadır. Türkiye istikrarsızlığı kaldıramayacak ve parlamenter sistemle başarıyı yakalayamayacaktır. 93 yıllık Cumhuriyet tarihinde 65 Hükümet kurulmuştur. Bu hikâyeden başarı çıkmaz. 15 Temmuz'un nöbetçisi 16 Nisan'ın 'Evet'çisiyiz. Bunu net olarak ifade ediyoruz. Çünkü biz bu ülkede bir daha antidemokratik süreçler yaşanmasın istiyoruz.”

Ne dişiniz geçer, ne de gücünüz yeter!

Ne dişiniz geçer, ne de gücünüz yeter!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.