1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. NE OLUR BU KONUDA BARİ BİRLİK OLALIM
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

NE OLUR BU KONUDA BARİ BİRLİK OLALIM

A+A-

Küçücük, masum, saf, sevimli torunlarımla evimde vakit geçirirken televizyonda haber spikerinin şok bir haberi ile irkiliyorum: “…Türkiye Emine Bulut'un ölümüyle sarsıldı.10 yaşındaki kızının gözleri önünde….”  
Bir TV’ye ye bakıyorum bir torunlarıma. Bundan 35-40 sene evvel şimdi cani olan F.V de çocuktu, masumdu,  kirlenmemiş bir vicdanı, saf bir bedeni vardı. “ Ölmek istemiyorum!” diye haykıran Emine Bulutun da.
Bu kadar yıl sonra ne oldu da bu masum çocuklardan biri, çocuğunun yanında eşini(hanımını) öldürecek bir katile dönüştü?  Hangi toplumsal yapı, hangi sosyal iklim, hangi batıl inanç… Bu masum çocuğu acımasız bir katil yaptı?  Böyle bir acımasızlık dünyanın hiçbir yerinde olmamalı, bizde ise hiç olmamalı.  Niye mi?   Çünkü biz öyle bir dinin mensuplarıyız ki ‘haksız yere adam öldürmenin cezası ebedi cehennemdir.’ Biz öyle bir medeniyetin varisleriyiz ki bu medeniyetin uygulayıcısı olan peygamberimiz Hz Muhammed (sav)  ömründe hanımlarından herhangi birine bir fiske bile vurmamış.
Kültürümüzün iki kaynağı olan Türk ve İslam tarihinde  “Kadın cinayetleri” söylemine rastlanmaz. Boşanmalar, kavgalar, münakaşalar, geçimsizlikler… Elbette vardır, lakin bizim dinimizde savaşta bile düşmanlarımıza ait kadınlar ve çocuklar  dokunulmazlar arasındadır.: “     “Allah’ın adıyla, Allah’ın inayetiyle ve Resulullah’ın dini üzere (cihat etmek üzere) yürüyün. Sakın piri fani yaşlıları, çocukları, kadınları öldürmeyin… .”(Ebu Davud,) Bu nedenlerle Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkemizde,  tıpkı dünyada olduğu kadın cinayetlerinin artması hepimizi şoke etmeli.  
ÇARE KÖKLERDE
Yazılı basına,  görsel ve sanal medyaya göz atınca görürüz ki,  toplum bu vahim konuda bile birlik olamıyor. Bir cinayet bile bizi bir araya getiremiyor,  farklı cephelere savuruyorsa vay bizim halimize! Bu çok kötü olay karşısında kimimiz aile yapımızı sorguluyor, kimimiz tarihimizi ve medeniyetimizi. Kimimiz son iki yüzyıldır meftunu olduğumuz Batı’yı suçluyor, kimimiz “Ataerkil” aile yapımızı. Hadiseyi cinsiyet ayrımcılığına bağlayanda var, geleneksel aile yapımıza da… İstanbul sözleşmesi ve  6284 nolu kanunu suçlayanlar da azımsanmayacak bir sayıya sahip...( Bu fikri savunanların en  sağlam delilleri şu: “Güya kadınları korumak ü zere çıkarılan bu kanundan  ve imzalanan bu sözleşmeden sonra kadın cinayetleri arttı mı azaldı mı? Arttı öyleyse…)  Halbuki bu acıtıcı ve kahredici hadise sadece Türkiye'nin, sadece Müslümanların meselesi değil. Google, “ dünyada kadın cinayetleri” yazın ve tıklayın. Dünyanın her tarafında bu vahşeti göreceksiniz.
Beni en çok şaşırtan gelinen bu kötü neticeden dinimizi sorumlu tutanların buram buram cehalet kokan görüşleri. Bu görüşte olanlar şu gerçekleri bilmiyorlar mı? Türkiye’de yıllardır toplumu dizayn eden kurumlar ve kurallar (yargı eğitim) İslami değil batı menşelidir.  Kıyafetimizden, tatil günlerimize, takvimimizden harfimize,   sanat anlayışımızdan spora kadar her şeyimiz batıdan alınmadır.  “…Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür.… Maide 32” Diyen bir kitabın baş tacı eden bir toplum nasıl olurda bir kadını/ eşini öldürür? Öldürmez. Bu katilliği yapan kişinin ne dinle, ne insanlıkla, ne batıyla bir alakası yoktur olamaz. Bu suçu İslam’a yükleyenler ise eçhellerdir. Bu eçheller, bu karanlık efkarlı insanlar, İslam’ın devlete ve toplumsal hayata hükmettiği devletlere,  asırlara ( Asr-ı saadet başta olmak üzere Abbasîler, Selçuklular, Osmanlılar…) bir baksınlar! Böyle adi,  böyle şeni hadisler var mıdır?  Bir de bu gün savundukları fikirlerin neşet ettiği ülkelerin  mazisine baksınlar. Bakalım nelerle karşılaşacaklar?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.