1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Neden 10 Ağustos?
Neden 10 Ağustos?

Neden 10 Ağustos?

10 Ağustos Çarşamba günü demokrasi nöbetleri sona erecek. 10 Ağustos aynı zamanda Sevr Antaşması’nın da yıldönümü. Osmanlı’nın parçalanması anlamına gelen Sevr Antlaşması, Kurtuluş Savaşı ile tarihe gömülmüştü.

A+A-

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan demokrasi mitinglerinin Yenikapı’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi ile son bulması beklenirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nöbet süresini 10 Ağustos Çarşamba gününe kadar uzattı.

OSMANLI’YI BÖLEN ANTLAŞMA
Bugün Rusya’ya gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasi nöbetinin süresini uzatmasını ortaya birçok iddianın da atılmasına sebep oldu. En çarpıcı iddia ise Çarşamba gününün Sevr Antlaşması’nın 96. yıldönümüne denk gelmesi üzerine kuruluyor. 10 Ağustos 1920’de imzalanan Sevr Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu bölünerek, Avrupa devletlerinin egemenliği altına giriyordu.
Antlaşma ile Ankara-Bursa-Samsun üçgeninde kalan topraklar Osmanlı İmparatorluğu’na bırakılırken, geriye kalan bölgeler İtalya, Fransa, İngiltere ve Yunanistan’a bırakılırken, bazı bölgelerde de küçük devletçiler kurulması amaçlanıyordu.

BATI DÜNYASINA MESAJ
Antlaşma imzalandığı dönemde devam eden Kurtuluş Savaşı'nın sonucunda Türklerin galibiyetiyle, bu antlaşma yerine 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması imzalanıp, uygulamaya konduğundan Sevr Antlaşması geçerliliğini kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasi nöbetleri süresini 10 Ağustos’a uzatmasıyla batıya ‘Türkiye’yi bölemezsiniz’ mesajı verdiği kaydediliyor. Osmanlı topraklarının bölüşümü anlamına gelen Sevr Antlaşması’nın yıldönümünde, Türkiye’nin ikinci Kurtuluş Savaşı’nı da başarıyla sonuçlandırdığına dikkat çekilecek./Mehmet KAYA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.