1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Neden İngilizceyi Öğrenemiyoruz?
Neden İngilizceyi Öğrenemiyoruz?

Neden İngilizceyi Öğrenemiyoruz?

Yabancı Dil Derneği Başkanı Tevfik Ekmekcigil ,2014 yılında kurulan dernek hakkında bilgi vererek, Yabancı Dil Derneği ismiyle Türkiye’de tek dernek olduklarını kaydetti.

A+A-

Vatandaşların neden İngilizce konuşamadığını anlatan Ekmekcigil, “Dili oluşturan 4 beceri vardır. Bunlar: dinleme, okuma, yazma ve konuşmadır. Eğer bu 4 beceriyi sosyal hayatımıza taşıyamazsak dili öğrenmek mümkün değildir.” dedi.

Yabancı Dil Derneği Başkanı Tevfik Ekmekcigil, 2014 yılında kurulan Yabancı Dil Derneği’nin kuruluş amacını insanlara dil konusunda yardımcı olmak olarak tanımladı. Dil eğitiminde Türkiye’de çok farklı fraksiyonlar olduğunu vurgulayan Ekmekcigil, “Bu derneği kurarken ki asıl amacımız insanlara yardımcı olmak, dille ilgili sıkıntı yaşayanlara bir şekilde destek sağlamak, yol göstermekti. Yardımcı olabileceğimiz konular varsa onları önce kendimiz çözümlemek eğer üstesinden gelemeyeceğimiz bir şeyse nereden yardım alacaklarına dair yol göstermeye çalışıyoruz. Dil eğitiminde Türkiye’de çok farklı fraksiyonlar var. Bir taraftan insanlar dili iletişime geçmek için öğrenmeye çalışıyorlar. Kimisi okuduğunu anlamak, kimisi elindeki çeviriyi rahat yapabilmek, kimisi herhangi bir sınavla baş edebilmek için fikir almaya geliyor. Ders alabilir miyiz gibi konularda aynı zamanda kütüphanemizden kitap almaya gelenler var. Buradaki kitaplardan ödünç alıyorlar ya da buradaki sınıflarımızda odalarımızda çalışıyorlar. Bu süre zarfında bir çok insana hem yol gösterme anlamında hem halledebileceğimiz sıkıntıları varsa onları çözümleme anlamında yardımcı olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

YABANCI HOCALARIMIZ VAR

Derneğe gelenlere istekleri doğrultusunda dil seviyesi farklı gruplarda eğitim verildiğini hatta kendilerine yardımcı olan yabancı hocaların da olduğunu kaydeden Ekmekcigil, sözlerini şöyle dürdürdü: “Dil seviyesi farklı gruplarda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Tabi ki öncelikli hedefimiz direk olarak eğitim amaçlı olmasa bile Yabancı Dil Derneği olduğu için insanlar bir şeyler öğrenmeye de heves ediyorlar. Diğer yerlerde maddi olanaklardan dolayı gidemeyen öğrenciler burasını kendine sığınacak bir liman olarak görüyor. Mekanı beğenen öğrenciler zaman zaman gelip biz burada çalışmak istiyoruz, yardım almak istiyoruz diyorlar. Benimde eğitim danışmanlığım var. Onun haricinde akademisyenlere zaman zaman sınav İngilizcesi anlamında da yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

BAĞIŞLARLA KENDİ YAĞIMIZDA KAVRULMAYA ÇALIŞIYORUZ

Tevfik Ekmekcigi, dernek oldukları için verilen eğitimlerden hiçbir ücret talep etmediklerini ifade etti. Verilen bağışları kabul ettiklerini ve bağışlarla ayakta kalmaya çalıştıklarına dikkati çeken Ekmekcigil, “Büyük kurumlardan hem yerel hem de ulusal anlamda bir destek görmüyoruz. Kendi yağımızda kavrulmaya çalışan bir derneğiz. Kendi gayretlerimiz ve bağışlarla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ama dışarıdaki kurs fiyatları ve danışmanlık fiyatları malumunuz. Bu yüzden akademisyenlerden ev hanımlarına, öğrenciden ticaretle uğraşana kadar çok çeşitli bir hedef kitlemiz var. Hem ben hem stajyer öğretmenlerim buraya gönül vermiş insanlar, hem öğrenme hem kaynak hem de web portalı anlamında inanılmaz bir alt yapımız var. Farklı kitlelere ulaşmaya çalıştık. Belediyelerden, kaymakamlıklardan hakikaten imkanı olmayıp da bu işi isteyen fakir çocuklar olur ya da engelli vatandaşlara yardımcı olmak istiyoruz. Çünkü engellilere yönelik bir dil eğitimi yok. Biz şunu istiyoruz, dille ilgili sıkıntısı olan insanlar gelsin. Artık çağımız bunu gerektiriyor. İnsanların bir şekilde dile bulaşması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

PROJELERDE BULUNMAK İSTİYORUZ

Bazı projelere girmek istediklerini özellikle Avrupa Birliği Projelerini çok yapmak istediklerini söyleyen Ekmekcigil, yeni bir dernek olduklarını önümüzdeki yıllarda bir projenin ucundan tutmak istediklerini belirtti. Ekmekcigil, sadece uluslararası alanda değil yerel Konya bazında da proje yapmayı ya da bir projede bulunmayı çok istediklerinin altını çizdi.

Ekmekcigil, hedeflerinin farklı kesimden bir çok inşalara hizmet vermek olduğunu kaydederek, “Farklı insanların gelip dil anlamında yardım istemesi, onların yardım aldıktan sonraki mutluluğunu görmek ve ya tekrar gelmelerini sağlamak iletişimde kalmak en büyük hedeflerimizden biri. Bu yıl yardım ettiğimiz insanların 3 yıl sonra güzel bir yere gelip tekrar bizimle irtibata geçmesi. Bugün ortaokulda okuyan bir öğrenciyi dille tanıştırmak, dil anlamında onun gönlüne dokunabilmek, ona farklı açılımlar sağlayabilmek, bugün bir hikaye kitabı verdiğim öğrencinin iyi bir İngilizce okuyucusu olması. Buradan eğitim alan buradan kendini yetiştiren öğrenciler ODDÜ’yü, Ankara Gazi Üniversitesi’ni, Necmettin Erbakan Üniversite’sini , Çanakkale’yi, İstanbul’u kazandı. Hedefimiz bu.” dedi.

ALDIĞIMIZ EĞİTİMLERİ SOSYAL HAYATA TAŞIMALIYIZ

Tevfik Ekmekcigil, vatandaşların neden İngilizceyi öğrenemediğinin bir çok bileşeni olduğunu ifade etti. İngilizce konuşulamamasının bir sonuç olduğunu dile getiren Ekmekcigil, eğitim sistemimizdeki sıkıntıların yanı sıra bireylerinde yanlış yaklaşımları olduğunu söyledi. Ekmekcigil, “Bunda elbette eğitim sistemimizdeki bazı sıkıntılar olduğu gibi bireyler anlamında da ciddi yanlış yaklaşımlar var. Hiçbir şey emek vermeden olmaz. Dil de böyledir. Eğer siz dile emek verirseniz bir şekilde bir şekilde adım atarsanız dile yaklaşacaksınız. Maalesef Türkiye’de dil eğitimi çok ciddi sıkıntı. Bunun en büyük sebeplerinden biri insanların ilkokul ve ortaokul’dan itibaren dil eğitimine başlamalarına rağmen maalesef liseden sonra ya da üniversitede akademik anlamda iletişime geçememeleridir. Bizden daha gelişmemiş olan ülkelere baktığınız zaman insanlar çok güzel dil üretebiliyorlar. En basitinden şu anda ülkemizdeki Suriyelilerin içinde çok güzel İngilizce konuşanlar var. Niye bizim insanımız konuşamasın. Evet eğitim sistemimizde gramere yönelik bir şekilde her sene aynı şeyleri görerek tekrar edilen müfredat programları var ancak bire de bir şeyler yapamaz mı? Kesinlikle yapar. Dil önce dinleme ile başlıyor. Siz konuşma yapabilmek için önce dinlemeniz gerekiyor. Kulağımızdan girecek ve konuşmaya çalışacağız. İnsanlara bakıyorsunuz İngilizce öğrenmek istiyor ama dinleme yapmıyor. Başka bir sıkıntımız yer, kurum, dil okulu, mekan hiç önemli değil. İnsanlar dili sadece öğrendikleri mekana hapsetmiş durumdalar. Dışarıya sosyal hayata çıkınca onu oraya taşıyamıyor. Yani bu nedir izlediği televizyonla, dinlediği müzikle, okuduğu kitapla ve ya yazdığı mesajla dili oluşturan 4 beceriyi dinleme, okuma, yazma ve konuşmayı sosyal hayatına almadan ben dili öğreneyim istiyorlar. Bu mümkün değildir. Bir taraftan okuma, bir taraftan yazma, bir taraftanda dinleme olmalı. Sosyal hayatınıza dili aldığınız taktirde bir şekilde diliniz ilerlemeye başlıyor. Yani bu dizi izlemekte olabilir, müzik dinlemekte olabilir, okuma, bunlar dili geliştiren unsurlar. Bunları yapmazsak eğer maalesef sonuç dili konuşamamamızdır.” diyerek Konya’da hem yerel hem de ulusal bazda bir çok kurumun dil eğitimini ellerinden gelen en iyi şekilde yaptığını söyledi.

Neden İngilizceyi Öğrenemiyoruz?

Neden İngilizceyi Öğrenemiyoruz?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.