1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. NEDEN KAYBEDİYOR NEDEN KAZANIYORLAR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

NEDEN KAYBEDİYOR NEDEN KAZANIYORLAR

A+A-

16 Nisan referandum sonuçları  ortada.

Şimdi bu sonuçları iyi analiz etmek ve buna göre bir yol haritası çizmek gerekir.

Halk  vicdanının sesini, ülkenin geleceğini, siyasi aktörlerin söylemlerini değerlendirip kararını verdi.

Buna kimsenin bir diyeceğinin olmayacağını hepimiz kabul etmek zorundayız.Ancak CHP hala oralara takılı kaldığını göstermektedir.

Yalnız bir nokta önemli.

Siyasi partiler neden kaybediyor ?
Neden kazanıyor.

Bence en önemli şey tabana inebilmek ve istediklerini halka iyi anlatmaktır.

Hani bir şarkı vardır.

“Ne dediğin önemli değil, nasıl dediğin önemli”

AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, ne demişti hatırlayalım:

“Bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın.

Zırva tevil götürmez cinsinden bu sözlerin ardından önce siyasi irade harekete geçti.

AK Parti'de görevden alma yöntemi geçerli olmadığı için Erdem'in istifası istendi.

Erdem, derhal sundu istifasını.

Yeter mi?

Kuşkusuz hayır.

Çünkü Erdem, son derece tahrik edici ve tehlikeli söyleminin bedelini, sadece siyaseten ödeseydi, kamuoyu vicdanı yaralanabilirdi.

Cumhuriyet savcıları da harekete geçti.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ne dedi:

“...Olur da evet çıkarsa kimse heveslenmesin, biz yine Samsun’a çıkarız, Amasya, Sivas, Ankara’ ya geliriz, oradan İnönü, Sakarya, Dumlupınar ve İzmir’ e kadar sizi de, 7 göbek sülalenizi de, bütün emperyalistleri yine denize dökeriz...”

Tıpkı Erdem'in sözleri gibi tehlikeli, kışkırtıcı, kamplaştırıcı...

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından bazıları da abuk-sabuk laflarla kafaları bulandırdı. Belki bunlarda EVET’i düşündü.

 EVET ve HAYIR  cephelerinin aktörlerinin söylediği sözlerden sonra Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan , hayır çadırına girmişken, 'evet oyu verenler ne kadar saygınsa, hayır diyenler de o kadar saygındır” demişti, CHP'liler de Erdoğan'ın bu adımlarına destek vermişken, bir kişi çıkıp, bir nebze olsun yumuşayan siyasi havanın üzerinde kara bulutlar dolaştırıyor yeniden.Neyse ki, bu sözlere sahip çıkan olmadı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu bile...

Ancak anlaşılıyor ki  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile kendi kalesine atılan bu golü, referanduma günler kala çıkartamadı ve sonuç işte ortada.

 Hani bizde bir söz vardır:
İnsanın kendisine yaptığı iyiliği de, kötülüğü de kimse yapmaz.

Nitekim Bozkurt'un sözleri, CHP'yi bugüne kadar muhalefette bırakan elitist anlayışının dışa vurumu oldu. Vatandaş ve özellikle Konya buna büyük tepki gösterdi. Hatta bildiğim kadarıyla aklı selim CHP’lilerin bile kafası karıştı. MHP’nin tabanında “HAYIR  düşünenleri yeniden “EVET” yönlendirdiğini düşünüyorum.

CHP'yi kuşatan zihin inşasının kodlarını ele veren bu anlayışın İzmir Körfezi'ne vurgu yapması ve sahillere dem vurması tesadüf değil.

Koca partiyi sahillere mahkum eden CHP'deki 'ulusalcı damar'ın en büyük temsilcilerinden yılların  tecrübeli siyasetçisi ve bu partinin yıllarca Genel Başkanlık yapan Deniz Baykal'ın ise, “Halk oylamasında 'hayır' çıkması durumunda, 1922'de düşmanı denize dökmüş gibi sevineceğiz” sözleri de, Bozkurt'un skandal açıklamalarına tüy dikti.

Bu iki CHP'linin açıklamalarını yan yana koyup düşünün, evet oylarına bundan daha iyi bir katkı olabilir miydi? İşte sonuç ortada.

 Hangi görüşte olursa olsun, ister  “EVET”, ister “HAYIR “  vermiş olsunlar oturup şapkamızı önümüze koyup düşünmek durumundayız.

Şimdi tartışmaya gerek yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini nominal biçimde ortaya koyup çalıştı ve bunun semeresini de aldığını görüyoruz. Bundan sonrası için ülkeye hayırlı olsun ve Erdoğan ve AK Parti hemen kolları sıvamalı ve  kampanya döneminde söylediklerinin arkasında durarak, taassup sahibi, mutedil kimseler üzmeden, acıtmadan ülkedeki aksaklıkları gidermeli ve dış politikalarımızı yeniden dizayn etmelidir.

 

 

Bu yazı toplam 413 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.