1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. Neler Karıştı Bir Bilseniz
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

Neler Karıştı Bir Bilseniz

A+A-

Bir söz vardır bilirsiniz ve bugünlerde sıkça söylenir hale geldi “ at izi it izine karıştı” diye. Bu cümle yaşadığımız buhran dolu günlerimizin tek sözü oldu. Kurt gövdeye girdi düşman tanınmaz oldu. Milletimiz, darbeye darbe ile karşılık vererek bu hain planı izale etmiştir biizninillah. Fakat gel gör ki henüz darbe gecesi ve sonrasında bu büyük birleşme inşallah sonradan aramıza nifak tohumu ekenler yüzünden adavete dönüşmez diye niyaz eylemiştik.

Niyaz geldi dolaştı imtihanımız oldu. Acımasızca, pervasızca, hiç utanmadan aydın diye tanınmış insanlar sözüm ona her fırsatta birlik beraberlikten dem vururken klavye artistliği yapmayı da eksik etmiyorlar. Hatta daha ileri gidip bu olaylar yüzünden tüm halkı cemaate, tarikata vb müspet toplumlaşmaya karşı galeyana getirmeye çabasındalar. Peki, buna birlik beraberlik denilebilir mi? Evet bir daha söyleyelim uhuvvet için evvela samimiyet!

“Birbirine düşkün olması gerekenlerin birbirine düşmesi bizi fazlasıyla üzüyor” Dile getirmekte zorlandığım bir tabir ile dün karşı karşıya geldim. Risale-i Nur talebelerini, Süleyman hoca müntesiplerini,iskenderpaşa cemaatini,İsmail ağa bağlılarını, tarikatları, sofi kardeşlerimizi, hakir görerek hangi birlik ve beraberlik kapısından geçmeyi düşünüyor,bizim aydın yazarlarımızçizerlerimiz? Bediüzzaman Hazretleri uhuvvetin, ihlasın hizmet hayatına tam muvafık olabil mesi için uhuvvet ve ihlas bahsinin laakal on beş gün de bir okunmasını tavsi ye etmiş ve düstur edinmiştir.

“Kazara bir sapan taşı bir altın kaseye değse
Ne taşın kıymeti artar ne kıymetten düşer kase..”

Yani ey nefsi emmare ve enaniyet yükünü sırtlanmış pek aydın (!) ziyade şaşkınlar! insanımıza, cemaatlere, masum kişilere,sataşarak adlarınızın anılmasıyla şan, şöhret ve egonuzu tatmin etmek peşinde iseniz eğer, buradan size ekmek çıkmaz!...... Bir serseri taş gelse değse o muazzam altın kaseye ne taşın kıymetini artırır, ne de kase kıymetten düşer bunu böyle bilelim.

Uhuvvetin şiarı odur ki bir zalim yüzünden onca masumu lekelememektir. Ve belki bin zalim dahi olsa masumun hakkını daima gözetmektir. Birlik beraberlikten yana olalım deyip kırıp dökmek, vicdansızca hüküm vermek uhuvvete dahil değildir. “ Adavet ve muhabbet nur ve zulmet gibi zıttırdırlar . İkisi, manayı hakikisinde olarak beraber cem ‘ olamazlar.”

Nur cemaati, nurcular, nurculuk, Risale-i nur, hizmet gibi müspet manaları su-i zan ile değerini düşürmeye çalışanlarla, bu tür manaların hakkını vermek için ömrünü feda edenleri ve bir menfi olay cereyan ettiğinde “biz muhabbet fedaileriyiz husumete vaktimiz yok” deyip hayatlarını böyle idame edenleri aynı kefeye koymak Müslümanlık değil, peki ya ne? İnsan hikmetini kavrayamadığı bir sözü hemen inkar ve reddetmek tense onu tahlil ve tahkik etmeli. İnsaflı, imanlı, adaletli olmak bunu gerektirir.

Şöyle bir acı gerçekle karşı karşıyayız necip milletimizin imanına ve vicdanına hücum edilmektedir,ve bunu okumuş kesim dediğimiz milletin değerlerinden habersiz..olanlar yapmaktadır,şu kesin bilinmelidir ki şu anda yapılan eğer ahmaklık ve gaflet değilse FETÖ ile nur cemaatini aynı kefeye koymak başlı başına düşmanlıktır. Adavet etmek isterseniz içinizdeki adavet duygusuna adavet ediniz ki tam uhuvvete mukabil gelsin yaptıklarınız. Böyle kardeşlik, birlik beraberlik olmaz!..Kötü huylu kimseden sefa da gelmez vefa da… Kalbi kırmak, yargılamadan toplu infaz etmek, şahs-ı maneviyi yok saymak ne insani bir harekettir ne de İslami…!

Deniliyor ki nur cemaati onlara karşı yeterli savunma yapmadı… Bre gafil adam..! Cahilliğin baştan sonra rezalet! Bu adam ve örgütü (fetö) sadeleştirme yaparken siz neredeydiniz? Fetöcüler başörtüsüne füruat derken siz nerdey diniz ?yurt içinde,yurt dışında faaliiyet halinde iken,Türkce olimpyatları düzenlerken,medyada,yargıda,eğitimde,orduda,poliste…kadrolaşırken neredeydiniz Nur cemaati; Allah’ın izniyle hep karşılarındaydı ve olacaktır inşallah!

Yine hüsnü zan ile sizlere şunu da söyleyelim;Bütün mesele Bediüzzaman’ı anlamamak. Evet, bu millet 100 seneden bu yana anlamadı ama pahalıya mal oldu ve olmayada devam ediyor. Bediüzzaman ve bu asrın tefsiri Risale-i nurlar farklı beyler…! Hamdolsun devletimizin diyanet işleri başkanlığıda baskılarını yapmaya başladı ve piyasada bulunuyor… Lütfen araştırın ve okuyun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum