1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Neler Oluyor?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Neler Oluyor?

A+A-

Konya tarih boyunca büyük olmuştur.
Konya tarih boyunca önemli insanlar yetiştirmiştir.
Ancak Konyalı her zaman bir birinin paçasından asılmıştır.
Öne çıkan, yücelen kimselere Konyalı yeterli desteği vermemiştir.
Şöyle geçmişe bir bakalım…
Konya’dan kimler geldi, kimler geçti.
Bakanımız Ahmet Davutoğlu’na sahip çıkalım. Prof. Dr. Sami Güçlü’yü Konyalılar yemedi mi ? Bakınız son dönemde Ankara’da bürokrat olan Gençlik hizmetleri ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın hizmetlerini görelim. Buna ve benzerlerine sahip çıkalım.
Kim iz bıraktı ise, kim Konya’ya hizmet etti ise de Konyalı onu unutmamış, kucaklamıştır.
Kim unutabilir ki, Hizmet eden paşaları, valileri…
Bürokratları, Milletvekillerini…
Dünden aklımda kalan Vefa Tanırlar, İhsan Kabadayılar, Necati Kalaycıoğlu’lar, Mustafa Üstündağ’lar, Bahri Dağdaş’lar, Mehmet Keçeciler, Dr. Faruk Tanır’lar hiç unutulur mu ? Dr. Metin Can Onat’lar. Dr. Tunçer Sanal, Dr. Muammer Çelik’ler. Yılmaz Kulluk’lar, A. Hilmi Nalçacı’lar, Himmet Ölçmenler ve diğerleri…
Unutulmaları vefasızlıktır.
Konyalı vefalıdır. Kadir kıymet bilir. Tek hastalığı ise biraz insanlarına sahip çıkmaz.
Bir başka iyi hasletlerimizde Konya ne kadar büyüse, gelişse de yabancı- yerli ayrımı pek yapmayız. Eğer Konya’ya hizmet vermişse, çok yabancıları başımızın tacı yapmışız. Zaten bize de yerli- yabancı ya da etnik kökenine bakarak ayrımcılık yapmak yaraşmaz.
Çünkü Biz Hz. Mevlana’nın, Kılıçaslanların, Nasreddin Hoca, Şemsi Tebrizi, Konevi’nın, Hz. Hadim-i’nin , Alaaddin Keykubatların torunlarıyız.
Şimdi ağzımdaki baklayı çıkartayım.
Son günlerde yaşanan bir Ergenekoncu, bir Paralel devletçiler nedeniyle milletimizin içinde bir nifak tohumu var. Bunları yapanların Allah gereğini yapacaktır. Bu milleti şucu, bucu diye bölmeye gerek var mı ?
Bu hastalık zannederim epeyce sürecek görünmekte ve ne yazık ki, bir çok hastalığı tedavi eden, bir çok derde çare olan Sağlık sektöründe çok ciddi bir tahribat yapmaktadır. Herhalde bunun nedeni iyi seçemediğimizden veya başka hastalıklara düçar olmamızdan kaynaklanıyor.
AK Parti hükümetinin en sağlık yürütmeye çalıştığı sektörlerden birisi sağlık sektörüdür. Ancak şu anda Konya’da sağlık sektörü kaynıyor. Ulusal medya bile bizim bu alandaki sıkıntılarımıza işaret ediyor.
Şimdi çemberi biraz daha daraltalım.
Son zamanlarda, Sağlık kurumlarında, Meram Araştırma hastanesindeki çalkantı ayyuka ya çıktı. Buranın ismi daha önceden bildiğiniz gibi SSK hastanesiydi. Düzenlemelerle bu isimde bitti. Hastanenin eski Halide kalmadı. Burayı rahmetli Dr. Tuncer Sanal, Dr.Muammer Çelikten beri bilirim. Daha sonra başka kimseler geldi ve günün şartlarına göre hizmetin en iyisini vermeye çalıştılar. Mesela Dr. Hüsnü Bozkurt, Dr. Mete Duruk ve son olarakta Prof. Dr. Dursun ODABAŞ…
Prof .Odabaş gerçekten kendisine verilen imkanları da iyi değerlendirip, hastaneyi tabklas bir hastane yaptı. Gecesini gündüzüne katıp çalıştı. Van Üniversitesinde kariyerini ve kimliğini ortaya koyduğu icraatından dolayı 28 Şubat sürecinde mağdur edildi. Maddiyata ihtiyacının olmadığını biliyorum. Birçok yerden daha üst görev tekliflerine dönüp bakmadı bile.
İşte bu kimseyi AK parti yönetimi görevden aldı. Kim bilir belki bu uygulamadan Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın haberi bile yok deniliyor ama, haberinin olması gerektiğini düşünmekteyim. Hz. Ömer Adaletinden söz eden misyona sahip Başbakan bunu bilmelidir.
Anladık, Hoca’nın kaşı eğri, gözü şaşı aldınız. Yerine kimi getirdiniz ? Kişisel olarak bir alacağım da yok. Kendisini de yakınen tanımam. Prof. Dr. Sadık Özmen. Kim bu muhterem bir araştırdınız mı ? Benim bildiğim çok şeyler var.Ancak burada yazmıyorum.
Hastanenin Müdürü Adil Koyuncu var. Bu kimse AK Partiden Kadınhanı Belediye Başkan aday adayı oldu. Bunu da aldınız. Sakın ola, yanlış anlaşılmasın. Ben hakim de değilim, savcı da. Sorgulamıyorum. Merak ettiğim için yazıyorum.
Biraz kısa yazacağım. Sütunum yetmez. Tüp Bebek merkezinin temel direği Dr. Alanur hanım, acil’de Dr. Ramazan bey, Türkiye’de bildiğim kadarı ile 40 kadar olup, Konya’da ike bu seviyede jnikoloğ, onkolog Doc. Dr. Mustafa Başaran gibi bir tabip ne yaptı da alınıyor? Çalışıyorsa, hizmlet üretiyorsa, ayrımcılık yapmıyorsa bu insanlar yerlerinde neden rahatsız ediliyor ?Avrupa’da bir kurumda, hükümetlerde değişiklik oldu mu, kadro genel müdür, müsteşar seviyesinde kalır. Aynı iktidar, aynı yönetim, aynı bakanlık bu rüzgar, bu kıyım niye ? Fransız atasözü :
“Her ihtilal kendi çocuklarını öldürür” müş.
Neyse yazımı burada noktalayayım ve gelecek günlerde Konya’daki tozu dumanı başka bir yazımda yazmaya devam edeceğimi belirteyim.
Yazımı Konya eski Valisi rahmetli İhsan Dede’nin bir sözü ile bitireyim :
“Kedi yavrusunu yermiş !” 

Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum