1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Nelere kıymet veriyoruz?
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Nelere kıymet veriyoruz?

A+A-

Lisede Fizik Öğretmenimiz Nazım Çimen;

“ TECRÜBE YENEN KAZIKLARIN BİLEŞKESİDİR.” Derdi.
Nazım Hocam geçen hac sezonunda yenge hanımla beraber hac farizasını yerine getirerek Hacı oldular. Burada yeri gelmişken dualarını eksik etmemesi dileğiyle tebrik edelim. Cenabı Allah gitmeyenlere de nasip etsin!
Biz öğrencileri olara fizik hocamızı çok severdik. Yeri zamanında bizlere verdiği öğütleri dinlerdik.
Nazım Hocamız her zaman bizim anlayacağımız dilden hitap ederdi. O yaşta bizlere kıymet verirdi. Biz bunu hisseder memnun olurduk.
Elbette insanların anlayacağı dilden ve ruhlarına hitap edecek nasihatlerde bulunmak, güzel güzel öğütler vermek gerekli olur.
Yerine göre gerçekleri acıda olsa korkutucu olsa göstermek lazımdır. Yerine göre de muştular, müjdeler vererek hem moralize edeceğiz hem de buluşmalarını işaret edeceğiz.
Mücadelede dikkat edilecek hususlar vardır. Peygamberimizin yolundan giderek onların yaptığı gibi, aşırılık ve seviyesizlikten kaçınmak fayda sağlamadığı, muhatap ve duruma şahit olan başkaları nazarında davayı yüceltip, şüpheleri izale etmediği durumlarda katiyetle böyle bir şeye girişmemektir.
Böylesi usulüne ve metoduna uygun olmayan güzel yol ve şekillerle yapılmayan, ahlak ve adap ölçülerine mugayir mücadele fayda yerine zarar getirecektir.
Böylesi ortam içerisinde kendinizi rezil rüsva etmenin manası yoktur.
Muhakkak istişare içerisinde olmak gerekir.
Bütün yüreğiyle, samimiyetiyle inanmak gerekir.
İman gerekir.
Burada yaşanmış bir olayı aktaralım;
Bir gün New-York'ta bir grup iş arkadaşı, yemek molasında dışarıya çıkar. Gruptan biri, Kızılderili'dir. Yolda yürürken Kızılderili, onca insan gürültüsü, siren sesleri, yoldaki iş makinelerinin çıkardığı gürültü ve korna sesleri arasından, kulağına cırcır böceği sesinin geldiğini söyleyerek o böceği aramaya başlar.
Arkadaşları, bu kadar gürültünün arasında bu sesi duyulamayacağını, Kızılderili’ye öyle geldiğini söyleyip yollarına devam ederler. Ama içlerinden bir tanesi inanmasa da, Kızılderili'yi yalnız bırakmamak için onun ile böceği aramaya devam eder..
Kızılderili, yolun karşı tarafına doğru yürür, arkadaşı da onu takip eder. Binaların arasındaki bir tutam yeşilliğin arasında bir cırcır böceği bulurlar. Arkadaşı, Kızılderili'ye
--- Senin insanüstü güçlerin var. Bu sesi nasıl duydun?' diye sorar. Kızılderili ise;
--- Bu sesi duymak için insanüstü güçlere sahip olmaya lüzum olmadığını söyleyerek, arkadaşından kendisini takip etmesini ister.
Kaldırıma çıkarlar, Kızılderili cebinden çıkardığı bozuk parayı kaldırımda yuvarlar. Birçok insan, bozuk para sesini duyunca sesin geldiği tarafa bakarak, ceplerinden para düşürüp düşürmediklerini kontrol eder. Kızılderili, arkadaşına dönerek:
--- Mühim olan, nelere kıymet verdiğindir. Her şeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin.' der.
Önemli olan nelere kıymet verdiğindir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.