1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Nerdesin Çiller?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Nerdesin Çiller?

A+A-

Cumhuriyetimizin son 50 yılına bakarsak bu ülke insanı neler gördü, ne ihanetler yaşadı. Ne isyanlar bastırıldı.
Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetten, Cumhuriyetin nimetlerinden faydalanıp, demokrasiyi kendi çıkarlarına dönüştüren ne zavallılar ile birlikte yaşadı.
Boşuna dememişler:
“Tarih tekerrürden ibarettir.”
Meclisin açılması ve 26. Dönem milletvekili yemin töreninde geçici başkan Deniz Baykal’ın tecrübe, yönetim ve devlet adamlığına yakışır biçimi ile, tutunduğu tavrı kutluyor ve teşekkür ediyorum. Demek ki, yıllar Deniz Baykal’a çok şey katmış.
Şahsi görüşüm şudur ki, yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı seçimi yapılacak. Ben AK parti yöneticileri olsan, bir jest, bir uyum örneği olarak Deniz Baykal eğer aday olursa onu başkanlığa seçerim ve inanıyorum ki, hakkıyla ve layıkıyla da bu görevini yapacaktır.
Yıllar Deniz Baykal’a olumlu bir şeyler katmış ama, hala aynı yerde çakılı kalan, hala aynı zihniyet ve aynı kafada olan , bu devletin , bu milletin verdiği vergilerle maaş alan, Bu devletin itibarını kullanan kimseler var.
Yıllar önce Başbakan olan Tansu Çiller bu edepsizlere, bu densizlere dersini vermiş, Mecliste kollarına kelepçeyi vurdurmuş ve kodese göndertmişti. Üç buçuk soysuz, cibilliyetsizler birkaç gün havladılar, bağırdılar ve sesleri kesildi.
26. Dönem Milletvekili yemin töreninde Leyla Zana aynısını yaptı. Anayasa’daki yemin metnine uymadı. Geçici Başkan Deniz Baykal kendisini defalarca uyarmasına rağmen, Leyla Zana meclisi terk etti ve yemin etmedi. Şimdi iş bizim devlet otoritemizde. Mademki, yemin etmedi ve meclisi terk etti, bir daha o meclisin kapısının eşiğinden, bahçesinden geçirilmemelidir. Ama nerde?
Bazı kimseler kusura bakmasın. Bu ve bunun gibileri Çankaya köşkünde kabul edip, ağırlaması,” akil adamlar” sınıfına dahil edip, bunlardan akıl almalarına ne demeli?
Bunlarında aklına turp suyu sıkayım.
Şimdi Leyla Zana yemin etmemiş sayılıyor. Bunun yaptırımı ise sadece oylamalara katılamıyor, komisyonlarda yer alamıyor. Ancak milletin verdiği vergilerle isterse milletvekili maaşını alıyor. Zehir zakkum olsun. Ben hakkımı helal etmiyorum. Bilmem hakkını kim helal eder.
Aslında bu ve bunun gibi zavallılara, beyin özürlülere, böylesi bir ortamda millet meclisi haddini bildirmelidir.
Haddini bildirmek deyince aklıma geldi.
Bundan yine bir süre önce zamanın partilerinden birisinde Merve Kavakçı isminde bir bayan Milletvekili seçilmişti. Meclise bu kimse türban ile girince tepki almıştı. Zamanın Başbakanı Bülent Ecevit “Bu kadına haddini bildirin” diye tepki göstermiş, diğer vekiller masaya vurarak protesto etmişlerdi.
Bu olay doğru ya da yanlış. Bunu yazmak istemiyorum ama, Milletin meclisi, TC.nin anayasasına göre vekil seçilen Layla Zana ve benzerlerine mutlaka, ama mutlaka haddi bildirilmelidir. Bunu bir vatandaş olarak bekliyorum.
Eğer barış istiyorlarsa, eğer huzur istiyorlarsa, uzatılan eli, yumruk ile karşılamamalıdırlar.
 

Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum