1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Nerede Bu Diktatör!?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Nerede Bu Diktatör!?

A+A-

Seçim bitti tartışmalar devam ediyor. Eğer bir ülkede demokrasi varsa, yargı denetiminde seçimler yapılıyorsa seçim ve sonuçları sürekli yargı denetiminde olur. Bu gün Ak Parti İstanbul’a itiraz ediyor. Herkesin gözü orada olduğu için bazı illerde yapılan itirazlar, yeniden sayılmalar gözden kaçıyor. Bu illerin bazılarında oylar çoktan yeniden sayıldı bile.  
Dünyanın en gelişmiş devleti ABD de  her seçim 3-5 ayda zor sonuçlanır. Hatta bazıları sonuçlanmaz. Mesela ABD de hala Trump’ın kazandığı son seçimle ilgili tartışmalar devam ediyor. Allahın hikmeti böyle olduğu halde ABD bize ders vermeye kalkıyor.
ENDİŞEYE MAHAL YOK
Başkan Erdoğan dâhil herkes, “ YSK’ nın kararına bağlıyız, hukuka saygılıyız, hukuk içinde hakkımızı aramamız normal bir durum... “ Diyorsa, CHP, Ak Parti, MHP yetkilileri her türlü haklarını anayasa ve kanunlar dâhilinde arıyorsa endişeye mahal yok demektir. Sayın İmamoğlu’nun,  bazen Anıtkabir’e  gidip saygı duruşunda bulunması , bazen Eyüp Sultan’a gidip Kuran okuyup dua etmesi ve;  “verin benim Mazbatamı! Mazbatam nerede…!”  diye aceleci davranması  dışında her şey hukuk dahilinde ilerliyor. Ankara başta olmak üzere diğer illerde kazanan herkes mazbatasını alıyor, devir teslim törenleri gerçekleşiyor.  
SEÇİMDEN ÇIKARILACAK DERSLER
Bu seçimlerden her parti, her vatandaş fikri yapısına, kültürel anlayışına, siyasi görüşüne göre kendi hissesine düşen bir ders çıkarmıştır, çıkarmalı.  Görebildiğim kadarı ile bunlardan bir kaçını yazayım: Ak Parti, sadece hizmetin, sadece ekonominin seçimi kazanmaya yetmediğini görmüş olmalı: “Halk zenginleşirse, refaha kavuşursa sıkıntılar biter, bende bu hizmetimin karşılığın alırım…” düşüncesi en zengin ilçelerin ve Ak Parti sayesinde mal, makam, mansıp sahibi olanların nasıl davrandıklarını görerek   ibret almalı. (her şeye rağmen Ak parti 1. parti C. İttifakı %52)  CHP; “Demek ki laiklik elden gidiyor, irtica dağları aştı geliyor, cumhuriyetin kazanımları…”  Gibi yıllardır dillere pelesenk olmuş bu yüzden anlam ve değerini kaybeden mefhumların, halkın önemli bir kesiminin nazarında karşılığının olmadığını anlamış olmalı. CHP adaylarının, Kuran, Dua, Eyüp Sultan, Hacı  Bayram, Allah, Peygamber... Deme noktasına gelmeleri büyük bir başarı. Asırlık fikirlerinin işe yaramadığını görmek, Türkiye Cumhuriyetini kuran en eski parti olduğu halde kendi parti görüşlerine uygun, kendi fikir profilini yansıtan, kendi içinden çıkan adaylarla değil, Ülkücü kökenli ve sağ tandanslı adaylarla halkın karşısına çıkıp seçim kazanması… Bu netice CHP yi düşündürmeli.
Gelelim bu seçimin en büyük dersine! Bu ders : 20 yıla yakındır halkın reyleri ile 15  seçim kazanmış, demokrasiye, millete, sandığa, halkın görüşüne her fırsatta büyük değer verdiğini söylediği halde, birilerinin, dışardaki efendilerinin sufleleri ile ikide bir Erdoğan için ; “Diktatör, baskıcı tek adam… “ gibi kara propagandalarının çökmüş olmasıdır. Eğer Erdoğan dedikleri gibi diktatör olsaydı İstanbul’daki seçim sonuçlarına, hukuki yollarla başvurmak yerine  direk müdahale yoluna giderdi. YSK nın hâkim ve savcılarına bir emir verir: “ Şu kadar oyla Ak parti adayı Binali Yıldırım seçimi kazanmıştır! Deyin” der; onlarda tıpış tıpış bu emre uyarlardı. Şimdi tam tersi bir durum var. Ak Parti, oylarının çalındığını ( sadece iptal oyları yeniden sayılınca 15 bin oya yakın oyun Ak parti aleyhine iptal edilmiş olduğu ortaya çıktı.)  ve bunun için kanun dâhilinde tüm oyların yeniden sayılması gerektiğini dile getirdi. Ne oldu? Başaramadı.
Demek ki neymiş "RECEP TAYYİP ERDOĞAN DİK TA TÖR! DE ĞİL MİŞ..." An la şıl dı mı?  Bu sözü söyleyenler yalancı ve iftiracı imiş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.