1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Nerede hayat, orada AFAD
Nerede hayat, orada AFAD

Nerede hayat, orada AFAD

Konya’da 21 Aralık tarihinden beri etkili olan kar yağışı sonrası İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından kurulan “Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi” 2 bin 564 vakaya müdahale etti.

A+A-
İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, 21 Aralık’tan itibaren yaptıkları çalışmalar ve müdahale ettikleri vakalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. 1 aylık süre içerisinde 2 bin 564 vakaya müdahale ederek çözen AFAD, 24 saat aktif bir şekilde olaylara müdahale ederek yaralıların, yolda kalmışların ve mağdurların yanında olmaya devam ediyor. Merkezin kriz odaklı değil, risk odaklı çalıştığını belirten Konya il Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, muhtemel sorunlara önceden tedbir alarak olabilecek kötü senaryoların önüne geçtiklerini söyledi.

***21 Aralıktan bu yana kaç vakaya müdahale ettiniz?
21 Aralık 2016 Çarşamba günü başlayan ve yurt genelinde etkisini gösteren kar yağışı ilimizde de oldukça etkili oldu. Kurumumuz İl müdürümüz başkanlığında Perşembe günü Konya TAMP (Konya Afet Müdahale Planı) planını yürürlüğe koyarak ‘Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezini’ aktif hale getirdik.21 Aralık tarihinden buyana toplamda 15 aracımız ve destek çözüm ortaklarımızla beraber 2 bin 564 vakaya müdahale ettik.

***Kaç hizmet grubu kurdunuz ve ihtiyaç halinde başka çözümler buldunuz mu?
İlgili hizmet gruplarımız, Enerji Hizmet Grubu, Haberleşme Hizmet Grubu, Ulaşma ve Alt yapı Hizmet Grubu, Beslenme, Barınma, Bilgi Yönetimi, Kaynak Yönetimi, Güvenlik ve Trafik Hizmet Grubu, Sağlık Hizmet Grubunun hepsini kurduk. İhtiyaç duydukça da farklı birimlerde açtık. Hasar tespit grubunu sonradan kurduk. Bu hizmet grupları da şu şekilde çalışıyor. Hepsinin ana çözüm ortağı var. Örneğin Enerji Hizmet Grubu’nun ana çözüm ortağı ise, MEDAŞ. MEDAŞ’ın yine kendi destek çözüm ortakları var. Ulaşım Alt yapı ve Hizmet Grubunun ana çözüm ortağı, Kara yolları 3. Bölge Müdürlüğüdür.  Destek çözüm ortakları ise Büyükşehir Belediyesi ve 31 ilçenin belediye başkanları, Devlet su İşleri, Orman Bölge Müdürlüğüdür. Destek çözüm ortaklarımızla koordine halinde çalışıyoruz. Afet ve Acil durum yönetim merkezimize Büyükşehir’in ve 3 merkez ilçeden temsilcilerini aldık. Kurduğumuz hizmet gruplarının başlarında en az şube Müdürü seviyesinde bir kişi vardı.

***Olaylara nasıl müdahale ediyorsunuz?
Bir yerde sorun olduğu zaman vatandaş bütün birimleri ayrı ayrı arıyor. Bu işi yapan bütün kurumları arıyor. Bize ihbar geldiği zaman o ihbar gelen yeri kameralardan görebiliyoruz. Destek çözüm ortaklarımızın nerede olduklarına bakarak sadece bir kurumu o sorun olan yere götürüyoruz. Geri kalan kurum ve araçları başka yerlere gönderiyoruz. Eğer bunu yönetemezseniz aynı olaya birden çok araç gidecek ve esas sorunu olan başka birisi mağdur olacaktı. 112 Acil çağrı merkezinde bulunan merkezimiz ilgili kurumların yetkilileriyle olaylara anında müdahale, koordinasyon ve yönlendirmeleriyle vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en az seviyeye indirme gayretindeyiz.

***2 bin 564 vaka içerisinde karşılaştığınız durumlar nelerdir?
21 Aralık’tan bu yana 2 bin 564 vakaya müdahale ettik. Bu vakaların tamamını çözdük. Genelde oluşan sorunlar, yolda kalma, mahsur kalma, kaybolma vakaları oluyordu. Tabi paletli ambulansların kara saplanıp gidemediği yerler oluyordu. Biz oraya 8x8 amfibik araçlarla ambulanslara destek verdik. Sanayilerden çok fazla şikayet geldi. Çatım çöktü, kolonlarım dayanmadı falan gibi hasar tespitlere de müdahale ettik. Konya’da 10 Ocak itibariyle elektrikler kesildi. Konya’nın belli noktalarında ki beslenme merkezi trafolarında gelen hasarları tamir etmek için MEDAŞ’a yardım ettik. Helikopter ile desteğimizi verdik. Tespit ettiğimiz hasarlı noktalara yine 8x8 araçlarımızla yardım ettik.

***Vatandaşların sizi sıkıntıya soktuğu oluyor muydu?
Yasal olmayan yerlerde kalmalar var. Tarım bakanlığının yapmış olduğu çalışmalar var. Yaylalara çıkma dönemleri var. Vatandaşlarımız Konya’ya yoğun kar yağışı gelmediği için yaylacılığı 12 mevsime yayma eğilimi gösterdi. Karayolları ve belediyeler giderek uyarıyor. Kar yağışı olursa burada mahsur kalırsınız ve burası resmi yayla yolu olmadığı için gelip açamayız. Mahsur kalırsanız sadece 1 kişi için 6-10 kilometrelik alanı açmamız gerekecek. Bunlar hazırlıksız yakalandığı için hayvanları aç susuz kalıyor ve feryat figana başlıyor. Devletimiz her yere yetişir. Ama bazen önceliği olan olaylar olabiliyor. Yaylada kalacaksanız 3 aylık yem stoku ve kendi yiyeceğinizi stoklamanız lazım.

***Tabelayla yasak olduğu belirtilerek kapanan yollara girenler oldu mu?
Karayolları, Emniyet, AFAD ve bütün yetkililer daha önce uyardı. Kış şartlarına uygun bir şekilde yola çıkın diye. Her şeyden önce kar lastiği takmadan yola çıkmayacaksınız. Mutlaka verilen talimatları yerine getirmelisiniz. Kapanan yollardan gitmeye çalışmayın. Ben geçerim, yolda kalmam gibi sözlerle değil, yetkililerin verdiği talimata uygun hareket ederseniz başınıza bir şey gelmez. Peygamber Efendimiz bile önce tedbirini alı sonra Allah’a tevekkül ederdi. Bizlerde önce tedbirimizi alacağız, sonra Allah’a tevekkül edeceğiz. Devletin normalde karla mücadele etmeyeceği yollar var. Bunlar kış başlamadan önce bile bellidir. Hadim-Beyreli arası yol kış başlamasıyla beraber kapanıyor. Bu yollara bir de alternatif yollar var. Vatandaş illa diyor ki ben bu yoldan gideceğim. Gidiyor ve yardım istiyor. Bizde soruyoruz neden o yoldan gittin kapalı olduğunu yetkililer söyledi diye. Ben geçebilirim zannettim diyerek geçiştiriyor. Vatandaşlarımız yetkililerin verdiği talimatlara uyduğu sürece sorun oluşmaz ve bizimde yoğunluğumuz azalır.

***Konya AFAD olarak hangi illerden yardım istediniz ve hangi illere destek verdiniz?
Karamandan 8x8 aracını 2 günlüğüne kullandık çünkü çok yoğun bir dönemden geçtik. Başka hiçbir yardım almadık. Ankara, Antalya, Isparta, Niğde gibi çevre illerin hemen hemen tümüne destek verdik. Çevre illerde yaptığımız hizmetler içinde o illerin yetkilileri arayarak teşekkür ediyorlar. Hizmet gereken her yerde olmaya çalışıyoruz.

***Türkiye genelinde Konya AFAFD olarak yaptığınız çalışmalar neler?
Biz lojistik bölgede Konya olarak koordinatör iliz. Aksaray, Karaman Niğde ve Afyon’un sorumluluğunu üstleniyoruz. Konya’nın Türkiye’nin ortasında bulunması nedeniyle birçok olaya müdahalede bulunduk. Başkanlığımız tarafından müdahale planı yaptık. Birinci dereceden destek yapacağımız ve destek alacağımız iller var. Bunun planlanması Türkiye Afet planlama kapsamında değerlendirilmiştir. 4 tane ilde emir beklemeksizin müdahale ediyoruz. Soma’ya müdahale ettik. Ermenek’te ki maden faciasında görevde bulunduk. Van depreminde 1 ay boyunca destek verdik. Van’da çadır kent kurulumunda destek verdik. Adı Konya olan spor ve kongre merkezini yine Van’da kurduk. Siirt’te, Adana’da, Antalya’da yani pek çok yerde anında müdahale edebiliyoruz. Konya çok güçlü bir şehir ve bunun da üstesinden gelebiliyor.

***Konya’nın ilçelerine nasıl bir yardımda bulundunuz?
İlçelerimiz iş makinalarıyla yolları açmaya çalıştı. Çatı çökmeleri oldu. İnsanlar mağdur oldu. Belediyelerin altyapı tesisleri zarar gördü. Biz bu zararları tespit ettik ve bunları AFAD başkanlığımıza yazıp gerekli desteği alacağız inşallah.

***Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Sadece doğal afet değil, savaşta bizim alanımıza giriyor. Savaşta sivil halkın korunması ile ilgili çalışmalarımız olduğu için her türlü tedbiri almak zorundayız. Halkın Afetlere olan bakış açısının değişmesi gerekiyor. Doğru bildikleri yanlış bilgiler var ve onların değişmesi gerekiyor. Buda eğitimle gerçekleştirilebilecek şeylerdir. Bize eğitim talebinde bulunun kurumlara bizde gerekli eğitimi vermeye hazırız. Afetlere hazır okul, gençler projemiz devam ediyor. Yaptığımız çalışmalarla AFAD’ın kara gün dostu olduğunu görerek teşekkür ettiler.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.