1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. NEREDEN NEREYE …
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

NEREDEN NEREYE …

A+A-

Konya’nın 158 bin nüfusunu hatırlarım.

Zindankale de Muhacir Pazarını tanırım.

At arabası ile dolmuş yapanların  Yanık Cami’den öteye gitmediğini hatırlarım.

Bizim yaşımızdakiler bilir.

Yine Zindankale önünde  yazlık dünya, şimdiki Kılıçarslan Meydanı yakınında yazlık emek sinemasını hatırlarım.

Arapoğlu makasında Rüya ve Park sinemasını, şimdiki İş Bankası köşesinde ise yeni sinemayı hatırlarım.

Kimene Halil’in yerini hatırlarım.

Kızlı kahveyi, kayıklı kahveyi hatırlarım.

Neyse yaşımız belli olacak.

Türkiye ve Konya nereden nereye geldi?

Tramvay’ın Konya’ya gelişini ve geliş hikayesini de hatırlarım. İsterseniz bunun hikayesini size aktarayım.

Elektrikli Hafif Raylı Taşıma Sistemi (Tramvay) Almanya’nın Köln Belediyesi’nden Anavatan Partisi  zamanında satın alınarak  Konya'ya kazandırılmıştı.
Bir kış günü gemi İle Mersin Limanına gelen vagonların tırlarla Konya’ya taşınması Rahmetli  Konya Milletvekili Haydar Koyuncu’nun raylı sistemle ilgili anlattıklarını  bir dostum olan Kemal Başaran’a anlattıklarını burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

TBMM’de kuliste otururken Devlet Bakanı Konya Milletvekili Abdullah Tenekeci heyecanla yanıma geldi.Almanya’dan bir gurup hemşerimiz onu ziyaret ederek Almanya'nın Köln şehrinin tramvaylarını yenilemek için söküyorlarmış.Bu tramvayların Konya'ya alınması fikrini Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci Paşa'ya söylemişler, Paşada bana anlattı.Abdullah Tenekeci Paşa'ya destek olmak için hemen Konya Belediye Başkan vekilini arattım. Belediye Başkanı Ahmet Öksüz’ün o sırada umrede olduğunu biliyordum. Ertesi gün Hayrettin Özsaydam arkadaşları ile Meclise geldi Köln şehrinden sökülen elektrikli hafif raylı sistemin tüm teçhizatı ile birlikte Konya belediyesince alınması ile ilgili yazıları yazdırdık. Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci Paşa takip etti ve Konya'da elektrikli hafif raylı sisteme kavuşmuş oldu.

Ancak bu sistemin Konya'ya alınmaması için bir çok milletvekili ve bakanlar engellemeye çalıştılar.12 Konya milletvekili ve Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci paşanın Rahmetli Başbakan Turgut Özal'dan aldığı güç ile uzun sürede bedeli ödenmek şartı ile ilgili alım sözleşmesi imzalandı.

Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci ve belediye yetkililerine çok hızlı davranması Haydar Koyuncu ve diğer milletvekillerimiz de tam destek vermeseydi yıllarca Konya'ya hizmet veren hafif raylı sistemi kazandırmamız mümkün olmayacaktı.

Şimdi düşünün.

O zaman bu yatırım yapılmasaydı ve  iki milyona yaklaşan il, 600 bine yaklaşan Selçuklu ilçesi ulaşımı nasıl yapılacaktı ?

Şimdi bile Tramvay, dolmuş ,belediye otobüsüne ve özel araçlara rağmen vatandaşın ulaşım sıkıntını çektiği günler var.

Alaaddin Tepesi’nin çevresini dolaşacak raylı sistem vagonlarının çıkaracağı sarsıntı başta Alaaddin Cami’sinin, Selçuklu Köşk kalıntısının yıkılmasına ve toprak kaymasına sebep olacağını KONYALININ BAŞINA BELA OLACAĞINI YAPILANLARI SÖKÜP YERİNE METRO HATTI YAPACAKLARINI söyleyerek seçim propagandası yaptılar.

Seçimi kazanan Refah Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün çok kısa sürede tamamlanarak Konyalıya hizmet verecek hafif raylı sistemin yapımını durdurdu .

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bilirkişilere yeniden inceleme yaptırdı bilirkişilerin raporları raylı sistem vagonlarının ne camiye, nede Selçuklu Köşk kalıntısına zarar verecek sarsıntı yapmayacağını bildirdiler.Yapımı durdurulan raylı sistemi montajı bu gecikmeden dolayı Konyalıya 2 yıl sonra hizmet vermeye başladı bunun tek sorumlusu ve suçlusu Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün ve ekibiydi.
1989 yılında Belediye seçimlerini kazanarak göreve gelen Halil Ürün daha sonra 1994 yılında yapılan seçimi de kazandı 10 yıl görev yaptı.

Refah partili Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün döneminde raylı sistem yenileme ve ilave yapılmadan Konya halkına 10 yıl kesintisiz hizmet etti .

1999 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanarak göreve gelen Refah Partili Belediye Başkanı Mustafa Özkafa zamanında raylı sistem 5 yıl daha kesintisiz hizmet etti.

Hafif raylı sisteme yenileme yapmadan güzergahını hiç ilave yapmadan toplam 15 yıl Konyalılara hizmet etti.

2004 yılında yapılan mahalli idareler belediye seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi

Belediye Başkanı Tahir Akyürek döneminde 2014 yılına kadar raylı sistem hattında yenileme ve ilave yapılmadan yaklaşık 23 yıl Konya merkezden Selçuk Üniversitesi hattında görev yaptı.

Elektrikli hafif raylı sistem Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımda kar ettiği tek sistemdi.

2014 yılında yeni vagonlar alındı mevcut alt yapı üzerinde çalışmaya devam etmektedir. 2014 yılında Alaaddin-Adliye Sarayı arası yeni raylı sistem hattı yapımına başlandı 2015 yılı sonunda hizmete girdi

ESKİ VAGONLARI BOYADILAR ÜZERİNE KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAZIP BOSNA HERSEK'e HEDİYE ETTİLER ŞİMDİ ORADA KAÇ YIL DAHA ÇALIŞACAK KİMBİLİR.

Şimdi  yeni getirilen tramvaylarla ulaşım daha kolay. Üstelik yine Adliye hattı da yanlışlarına rağmen, Alaaddin Caddesini büyük ölçüde olumsuz etkilemesine rağmen halka hizmet ediyor. Keşki bu hat ve diğer hatlar için başka alternatiflerle bu sistem çalıştırılabilseydi.

Geçtiğimiz yıl  o dönem başbakan olan Ahmet Davutoğlu Konyalılara metro sözü verdi. Proje ve fizibilite çalışmaları sürüyor. Ancak biraz duraksama var mı diye düşünenlerde yok değil elbette. Yine geçtiğimiz gün  Konya’mızı ziyaret eden ve bir dizi temel atma törenlerine katılan Başbakan Binali Yıldırım  verilen sözlerin ve metronun yerine getirileceğini söyledi. Bundan Konyalılar mutlu oldu. Bekleyip göreceğiz.

Yine her zaman yazdığım gibi belirteyim. Konya ve ülkemiz lehine bir hizmet eden, bir çivi çakandan Allah razı olsun. Kendisine hizmet edenleri Konyalı hiçbir zaman unutmaz.

dursun-abiii.jpg

Bu yazı toplam 1583 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.