1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. NET OLMALIYIZ, KARARTMAMALIYIZ!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

NET OLMALIYIZ, KARARTMAMALIYIZ!

A+A-

Papaz olayı da bir şekilde sona erdi. Fakat bu durumun zamanlaması ve duruş yeteneğimizin oynak olmasından kaynaklanan sebeplerle tükürdüğümüzü yalamaktan başka bir durum oluşmadı. Yanlış bir siyaset takip ettiğimizi düşünüyorum. Önceki gün Beyaz TV’de ki Ortak Akıl programında konuşan Hüseyin Gülerce’nin değindiği gibi bu konu Amerikalı bir casus ilk defa yargılanmış ta bu Türkiye tarihinde ilk defa yaşanan bir durummuş, muş, muş…
Yapmayın bunu yaa!
Göz önünde net cereyan eden bir durum karşısında böylesine saçma tevillerle durumu kurtarmaya yönelik manevralar yapmanın ne size ne de ülkemize faydası olmaz. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’e diyorum.   
Amerika bize sol kroşeyi geçirdi. Ekonomik alanda son günlerde düştüğümüz durumla açık konuşmak gerekirse haddimizi bildirdiler. 
Buradan şu sonuca ulaşabiliriz:
Ekonomik alanda bir güç olmadıkça yani kendi yağıyla kavrulur bir yapıya bürünmedikçe, tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülke olamadıkça, sanayi alanında bugün ağlayan sanayicilerimizin yerini yüzü gülen, elemanına verdiği para ile mutlu olabilen sanayi kesimi almadıkça, küçük esnafımız dahi yaptığı işten nefret değil haz duymaya başlamadıkça bu ülkenin gerçek gücünü dünyaya gösterebilmesi için boş naralar atmak yerine gerçek gücümüzle, oturmuş bir sistemle yol almak, ancak bizi geleceğe taşıyacaktır. 
Biz içimizde ki yangını söndürmeden dışarıda ki yangınla elbette belirli nispette meşgul olmak zorundayız. Ama bunda dengeyi sağlamak zorunluluğumuz var. Bu denge maalesef sağlanamıyor. 
Yazdığım yazılarımdan rahatsız olup, oradan buradan beni sıkıştırmaya çalışmak, şikâyet etmek yerine el ele verip birbirimize tahammül yeteneği elde etmek zorundayız. 
Şu aşamada dünyaya ayar verme, rest çekme konumunda değiliz. 
Bu konuma ulaşmanın tek ve yegâne yolu ekonomik alanda bir güç olmamızdan geçer.
Eğer Amerika oturduğu yerden taa İç Anadolu Bölgesinde ki bir garip vatandaşın mutfağına kadar ateş düşürebilecek gücü elde ettiyse demek ki fazla ses çıkarmakla işlerimiz çözülmüyor.
Bu vatanda yaşayan milyonlarca vatansever insan gibi bende ülkemin ve milletimin Osmanlı dönemlerinde ki şanlı ve şerefli konumuna ulaşması için dua ve niyazlarda bulunuyorum.
Son papaz Brunson’un serbest kalması ile alakalı durumda dünyaya madara olduğumuzun farkına varmalıyız. Bu durum sadece idarecileri değil, bu vatanın bir ferdi olarak beni de yaralıyor. Çok acıtıyor. 
Amacınız iyi niyetlidir veya değildir. Bu dünyanın işleyişi Osmanlı döneminde ki işleyişe nispeten tahmin edilemeyecek oranda değişmiştir. Artık altında atla, elinde kılıçla, okla karşıda ki düşmanı vurup savaşlar kazanma döneminde değiliz. Dünya da nükleer güç olmuş dev ülkeler karşısında aynı oranda güç ve yatırım ortaya koyamazsak yüzümüze karşı ciddiye alıyormuş gibi ama ardımızdan bize gülen dünya karşısında komik duruma düşeriz.
Birçok alanda muhtaç olduğumuz diğer güçlere karşı elbette boyun eğmeyeceğiz ama diklenmeyeceğiz de… 
Otomotiv sektöründe biz daha düz yolda yürüyen bir marka bile yapamamışken karşımızda bu aşamaları çoktan geçmiş artık uçan arabalara dair projeler geliştiren devletler karşısında horozlanmak hani şu meşhur “Oğlum, bak git” komedisine benziyor. 
Merkezi Amerika’da olan IPhone telefonun yeni modeli çıktığında satın alabilmek için ülkemizde ki bayilerin önünde metrelerce kuyruklar oluşturup, sabahlara kadar sıra bekleyen ve elinde ki son kuruşuna kadar Amerika’ya para yatırmaya çabalayan halk kitleleri oldukça kimseye diklenmenin anlamı olmayacak.
Koca ülkemizde tüm evlerde ki, işyerlerinde ki esnaf dükkânlarında ki ve daha bilmem nerelerde ki kullanılan Windows programlarına alternatif başka bir seçeneğimiz yoksa bir düşünmemiz lazım! Ne yazılım yapabiliyoruz ne de yeni bir program ortaya koyabiliyoruz. Hazıra konmaya alıştırılmadık mı? 
O adamlar olayı çözmüşler. Her duruma karşı ek bir planla hareket edebilme ya da yedek programla yoluna devam edebilme gücünü sağlamışlar. 
Bizde nasıl biliyor musunuz?
Onlar bizim meşgul olacağımız gündemi yaratıyorlar. Sonrada karşımıza geçerek kurguladıkları oyunda bizim davranış biçimimizi kontrol ediyorlar. 
Arap baharında da öyle olmadı mı? Tunuslu bir işportacıdan patlak veren olayların büyümesinde tüm İslam ümmeti olarak helal olsun sonunda idarecilerine karşı tavır koyabildiler, diyerek alkışlamadık mı? Libya lideri Kaddafi boğazlanırken alkışlamadık mı? Bugün Libya, Kaddafi için gözyaşı dökmüyor mu? 
Bizi getirdikleri noktayı görüyor musunuz?
Önce yazıyorlar, sonra da izliyorlar.
  
 

Bu yazı toplam 926 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.