1. HABERLER

  2. KONYA

  3. NEÜ Lisansüstü Tezleri Dünyaya Açıldı
NEÜ Lisansüstü Tezleri Dünyaya Açıldı

NEÜ Lisansüstü Tezleri Dünyaya Açıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile dünyanın önde gelen bilgi sağlayıcısı ve yayıncısı Proquest, önemli bir iş birliği anlaşmasına imza attı.

A+A-

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kaleci ile Proquest bölge temsilcisi Esen Dağdelen’in imzaladığı protokol kapsamında, NEÜ bünyesinde yer alan yüksek lisans ve doktora tezleri, dünyanın en geniş kapsamlı tez veri tabanı olan ProQuestDissertations&Theses Global veritabanına dahil oldu. Yapılan işbirliğiyle; NEÜ bünyesinde daha önceden yayınlanmış ve yayınlanacak tüm lisansüstü tezlerin eş zamanlı olarak ProQuestDissertations&Theses Global veritabanına entegrasyonu sağlanmış oldu.

Uluslararasılaşma Adına Önemli Bir Adım

Protokolün imza töreninde konuşan NEÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kaleci, “Proquest firması ile yaptığımız bu işbirliği, alanında öncü olmuştur. Türkiye’de tüm tezler, Yükseköğretim Kurulu Tez Merkezi üzerinden sunulmaktadır. Tezlerimizin görünürlüğünü ve atıf sayımızı arttırmak, aynı zamanda uluslararasılaşmakadına bu işbirliğini çok önemsiyoruz. Firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda iş birliğine imza atarak tezlerimizin, dünyanın en önemli tez veritabanına entegrasyonunu sağladık. Bu kapsamda tezleri kurumsal anlamda entegre edilen üç üniversiteden biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

İşbirliği hakkında bilgiler veren Kaleci, “İş birliği yaptığımız ProQuestDissertations&Theses Global veritabanı dünyanın en saygın ve en kapsamlı tam metin tez koleksiyonudur. Veritabanı bünyesinde 5 milyondan fazla tam metin tezi barındıran Proquest, 1637'den günümüze kadar dünyanın dört bir yanından lisansüstü tezlere erişim sunmaktadır. Dünya çapında 700’ün üstündeki öncü akademik kurumla ortaklıklar yaparak tezler yayınlayan veritabanına, her yıl 200 binden fazla yeni tez eklenmektedir. Böylesine büyük bir organizasyonda yer almak önemli bir başarıydı. Akademik camiamıza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Proquest Bölge temsilcisi Esen Dağdelen ise, Türkiye’de bilimsel yayıncılık alanında Necmettin Erbakan Üniversitesinin öncü olduğunu ve yapılan bu işbirliği anlaşmasının da Türkiye’de ilkler arasında yer aldığını vurguladı. Bilimsel yayınlar konusunda NEÜ’nün önemli adımlar attığını belirten Dağdelen, yapılan iş birliği anlaşmasının, kurumun bilimsel yayıncılık faaliyetlerine önemli katkılar sunacağını ifade etti. Dağdelen, NEÜ ile yaptıkları iş birliklerini arttırmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.