1. HABERLER

  2. KONYA

  3. NEÜ’de CBS Günleri
NEÜ’de CBS Günleri

NEÜ’de CBS Günleri

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde Harita Mühendisliği Bölümü tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günleri etkinliğine öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.Başarsoft...

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde Harita Mühendisliği Bölümü tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günleri etkinliğine öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.
Başarsoft Eğitim ve Teknik Destek Yöneticisi Kadriye Toy katılımcılara CBS ve kullanım alanları hakkında bilgi verdi. Kadriye Toy, “Coğrafi Bilgi Sistemleri; konuma dayalı gözlemlerle elde edilen sayısal ve sözel verilerin toplanması, saklanması, işlenmesi ve kullanıcıya sunulması işlevlerini bütünlük içerisinde gerçekleştirmektedir. Günümüzde tüm mesleki disiplinlerde neredeyse harita kullanılmakta ve CBS’den yararlanılmaktadır” dedi.
CBS’nin genel bir kavram olduğunu, çeşitli kullanım alanlarına ve tematik konulara yönelik olarak geliştirilen CBS uygulamalarının bulunduğunu ifade eden Toy, mekanla ilgili olan herkesin CBS’yi kullanabileceğine dikkat çekti. Toy, Kent Bilgi Sistemi, Orman Bilgi Sistemi, Karayolları Bilgi Sistemi, Arazi Bilgi Sistemi, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), Lojistik Bilgi Sistemi, İç Güvenlik Bilgi Sistemi, Araç İzleme Bilgi Sistemi, Trafik Bilgi Sistemi, Kampüs Bilgi Sistemi, Deprem Bilgi Sistemi, Harita Bilgi Sistemi, vb. sistemlerin hepsinin CBS uygulaması olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.