1. HABERLER

  2. KONYA

  3. NEÜ’de hadis-tasavvuf ilişkisi anlatıldı
NEÜ’de hadis-tasavvuf ilişkisi anlatıldı

NEÜ’de hadis-tasavvuf ilişkisi anlatıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesi NEÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda Seyyid Nebil el-Gamrî es-Sûfî es-Suûdî tarafından hadis-tasavvuf ilişkisi anlatıldı.İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyit Bahçıvan’ın Türkçeye...

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi NEÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda Seyyid Nebil el-Gamrî es-Sûfî es-Suûdî tarafından hadis-tasavvuf ilişkisi anlatıldı.
İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyit Bahçıvan’ın Türkçeye tercüme ettiği Seyyid Nebil el-Gamrî, hadis ve tasavvuf arasında nasıl bir ilişki olduğu konusunda dinleyenlere bilgiler verdi. Tasavvuf kavramının sonradan ortaya çıkan terimlerden biri olarak kabul edildiğini kaydeden el-Gamrî, tasavvufun bir mezhep değil İslam’ın irfâni yorumu olduğunu ifade etti. Bugün topluma bakıldığında aile içi huzursuzlukların, insan öldürmelerin çoğaldığını söyleyen Seyyid Nebil el-Gamrî; “Bunlar hep Allah’ı görüyormuş gibi hareket etme davranışını kazanamadığımızdan dolayı olan şeyler. Eğer her an izlendiğimizi kavrayabilmiş olsaydık gayrimeşru şeylere tevessül etmezdik” dedi.
“Namazda Allah’ın huzurunda olduğumuzun farkında mıyız, yoksa tekbir aldıktan sonra çarşıda pazarda mı dolaşıyoruz?” diye soran el-Gamrî, “Eğer Allah’ın huzurunda olduğumuzun farkında olabiliyorsak ne mutlu bize” diyerek Ehl-i zühdün de bunu yapmaya çalıştığını kaydetti. Ehl-i zühdü yani Ehl-i tasavvufu ibadet ederlerken kendilerini ibadete vermeye çalışan kimseler olarak tanımlayan Seyyid Nebil el-Gamrî, bu kimselerin bütün çabalarını, bu alana sarf edenler olarak görmemizin yerinde olacağının altını çizdi.
Konferansında sufilere karşı yöneltilen bir takım eleştirileri hatırlatan el-Gamrî, “Her ilim dalı içerisinde tenkit yönetebileceğiniz isimler vardır. İslam şeriatına aykırı davranan kişiyi tenkit etmelisiniz. Bu tenkit sonucunda o ilim dalını toptan reddetmemeliyiz. Bu durum tasavvuf için de geçerli olup gerektiğinde sadece ilgili kişiyi reddetmeliyiz tüm tasavvufu değil. Kim Kur’an-ı Kerim’e, sünnete muhalif bir şey ortaya atarsa ona karşı çıkarız” dedi.
Bireyin Kur’an-ı Kerim’in ardından Hz. Peygamberin hadislerini sindirdikten sonra tasavvufa yönelebileceğini dile getiren el-Gamrî, sufilerin içerisine sızmış yabancı birileri var ise tek bir kişinin hatası yüzünden mutasavvıflara tenkit oklarını çekmenin doğru olmayacağını hatırlattı. Hadis ve kıraat bilim dalı yanı sıra başka dallarda da karşımıza önemli mutasavvıflar çıktığını söyleyen Seyyid Nebil el-Gamrî, hadis karşısında sergilenen tutumların önemli olduğuna da dikkat çekti.
Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.