1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. NEÜ’nün hedefi ilk bin
NEÜ’nün hedefi ilk bin

NEÜ’nün hedefi ilk bin

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker,  2018 güz değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla buluştu

A+A-

Programlar, projeler, etkinlikler ve derslerle Konya’nın ve ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda sosyal sorumluluk görevini yerine getirdiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “Ulusal ve uluslararası üniversite sıralamalarında her geçen gün daha iyi seviyeye geliyoruz. Sivil üniversite olarak sağlık ve sosyal bilimler alanında şehrin dinamosu konumundayız. Selçuklu Otizimli Bireyler Eğitim Vakfı (SOBE), Alzheimer Yaşam Merkezi, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi(SEDEP), Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi(Değirmencilik)Programı projelerinin çözüm ortağı olarak hizmet veriyor” açıklamasını yaptı.

Şeker, “MYO’ları gözden geçirerek yeniden yapılandıracağız

Meslek yüksekokullarının şehrin ve ilçenin ihtiyaçlarına göre yeniden değerlendirmeye alınacağını açıklayan Prof. Dr. Muzaffer Şeker, ”Türkiye olarak mesleki eğitimde başarısız olduk. Mesleki eğitim yaşının düşürülmesi gerekiyor. Öğrencilerin lisede mesleki eğitim alması yanlış bunun orta öğretime alınması gerekiyor.  Bunun akabinde de meslek yüksekokulların ilçenin ihtiyaçlarına göre yeniden gözden geçirerek yapılandıracağız. Bu şekilde sanayiye kalifiyeli eleman açığını giderebiliriz. Devlet-üniversite- sanayi işbirliklerini arttırarak kalifiyeli elaman ve yerli üretim sorunlarını önüne geçeceğiz” şeklinde konuştu.

8 yılda 15 fakülte kurduk

2010 yılında 5 fakülteyle kurulan NEÜ’nün bugün 19 fakülte ile hizmet verdiğini anlatan Şeker, “Türk Müziği Devlet Konservatuarı ve Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere iki Yüksekokulumuz da eğitim veriyoruz.  6 Meslek Yüksekokulu, Konya’nın ilk Türkçe dil eğitimi veren Türk Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin içinde bulunduğu 24 Araştırma merkezi ile 4 enstitümüz var. Eğitim alanında önemli bir gelişme kaydettik. Şu an toplanda 96 ülkeden 38 bin öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

2019 yılı sonunda 750 bin metrekarede eğitim veriyor olacağız

2019 yılında tamamlanması planlanan binalarla kapalı alanın 750 bin metrekare olacağını açıklayan Prof. Dr. Şeker, “Sıfırdan kurulan üniversitemiz, uzun bir dönem akademik kadro ve idari birimleri oluşturmak için fiziki mekân sıkıntısı çektik. Bugün 415 bin metrekare faal olarak kullanılan kapalı alana sahip bir üniversite olarak orta ölçekli yükseköğretim kurumları arasına yükselmiştir. Fiziki çalışmalara tüm hızıyla devam ediyor. 2019 yılı sonunda 750 bin metrekare kapalı alanda hizmet veriyor olacağız” dedi.

Şehri Gururlandıran ‘Geleceğe Güvenle Bakan’ Üniversite

Türkiye geneli düzenlenen yarışmalarda derece alarak üniversitenin kurumsal kimlik kazanmasının son hızla devam ettiğini söyleyen Şeker, şehri gururlandıran bir üniversite olduklarını söyledi. Muzaffer Şeker, “ ODTÜ’nün 2. Uluslararası Dikine İniş Kalkış Yapabilen Hava Aracı (VTOL) yarışmasında 21 takım arasından Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencileri birinci oldu. Dünya Patolojisinde En Etkin 100 İsim içerisinde tek Türk bilim insanının Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Pembe Oltulu Konya’nın gururu olmuştur” açıklamalarını yaptı. Halil Yılmazer

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.