Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Nevruz

A+A-

Nevruz orta Asya’dan beri Türk toplumlarının kutladığı bir bayramdır. Bu bayram 21 mart tarihinden itibaren Kuzey kutupta Bahar resmen başlamış olur. Tabiatın canlanışı, doğanın adeta bir gelin gibi süslenmesidir.Yani Nevruz Bahar bayramıdır.
Baharın gelişi, doğanın canlanışı,Coşku ile kutlanır.
Ateşler yakılır, üzerinden atlanır.
Evler çiçeklerle süslenir. Bizim çocukluğumuzda yumurtalar boyanır, insanlar kırlara çıkar, mutlu biçimde piknik yaparak oyunlar oynanırdı. BAHAR coşku ile karşılanarak;
"Hoş geldin" denirdi.
Nevruz Bayramı Türk dünyasında özellikle de Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan,
Tacikistan, Kazakistan, Türkiye, Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yoğun biçimde kutlanarak bu günlere gelinmiştir.Güneydoğu'da yaşayan Kürt kökenli insanlarımızın da,NEVRUZ ile özdeşleşmişlerdir.
Bu durum bile Türklerle Kürtlerin ne kadar yakın bir kültürel ve tarihsel bir bağ içinde olduklarını gösterir.Bildiğim kadarıyla Nevruz'u biz Türklerden başka kutlayan bir tek İran var.Orada ki Güney Azerbaycan Türkmenleri kutlar.
Avrupa’da, Kuzey kafkasya’da, İngiltere’de, Amerika’da ve Avrupa’da nevruz yok ve kutlanmaz.Rusya’da da türk kökenli topluluklar dar çerçevede bunu kutlarlar.Nevruz KÜRT ve TÜRK'ÜN bu bayram ortak değeri.sevincidir.
Ne yazık ki, özellikle ülkemizde son yıllarda bu güzel gün, Bahar bayramı olan Nevruz,kanlı terör örgütü PKK ve onun siyasi uzantısı parti sayesinde artık,İSYAN, başkaldırı, özgürlük isteme Bayramı olarak kutlanmak istenmektedir.
Bu bayramın özünün dışına çıkılarak,Devlete karşı başkaldırının, ihanetin,Bölücülüğün içinde olduğu, sokak gösterileri ileAdeta bir başkaldırı bayramı haline getiriliyor.Ve her NEVRUZ geldiğinde, insanımızın yüzü güleceğine,insanımızın İçi kararıyor.PKK, HDP bunun planlarını yaptı bile.
Halkı nasıl kışkırtacaklar.Son operasyonlarda kendi insanını canlı kalkan olarak kullanan,
Kendi bebelerini namlunun önüne koyan,Hendeklerle KÜRT insanının hayatını karartan.
Türkiye’nin büyümesini engellemek, bölmek isteyen Başka devletlerin taşeronluğunu yapan,PKK ile HDP, Kürt insanının gözünde büyük saygınlık kaybetti.KÜRT insanı evlerini barklarını terk etti.
Ancak KÜRT bölgelerine kaçmadı,batıya kaçtı.Bu da PKK'ya güvenme yerine, devletine güvendiğinin göstergesi oldu. Aklı selim Kürt insanı devletine bağlılığını gösterdi.Ve şimdi doğu insanlarımızın yeni bir İMTİHAN süreci başlıyor:

"NEVRUZ İMTİHANI".
Bu bayramda KÜRT insanının bence PKK ve HDP ye iyi bir ders verecektir.Bahar bayramının kutlanmasına kimse karşı değil.Herkes bayramını kutlayabilir.Evinde bahçesinde sokağında bayram kutlansın,ama bu bayramı sadece isyan amacı ile kullanan,HDP'nin peşine kimsenin takılmaması gerekir.
Çünkü gelinen noktada iki tane yol vardır.Ya şanlı bayrağımızın gölgesinde,
Bir olacağız beraber olacağız.Mutlu ve de güvenli bir geleceğe ilerleyeceğiz.Bölücülere hainlere kulak asmayacağız.Ya da kendi insanını katleden,şehrinden evinden, barkından, okulundan, hastanesinden, camisinden, ekmeğinden, güvenliğinden eden,Batının kuklası taşeron bir örgütün peşinden gideceğiz.
Bence bu bayram Güneydoğu'nun vatansever,Milliyetçi pırıl pırıl insanlarının ellerini başlarının arasına alıp,Düşünme ve de karar verme bayramı olmalıdır.
İşte bu vesile Kürt- Türk ayrımı yapılmadan, bu coğrafyada yaşayan tüm insanların NEVRUZ bayramını kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.