1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Nevruz Bayramı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Nevruz Bayramı

A+A-

Bugün 21 Mart Nevruz bayramı.
Nevruz bayramı inanışlarımıza göre Dünya’da tabiatın dirilişi, hayatın canlanışı olarak kabul edilir.
Yine Türklerin Orta Asya’dan Ergenekon’dan çıkış günüdür.
Nevruz ile artık kuzey yarım kürede, Anadolu’da, Orta Asya da bahar başlamış demektir.
Nevruz, 21 Mart Türk ve İslam dünyasının ortak ulusal düzeyde bayramıdır.
Nevruz “yeni gün” demektir. “Nevruzname” adlı eserinde Arap şair Ömer Hayyam nevruz gününün ortaya çıkışını, eski İran takvimini, ay adlarını ve takvimi nasıl yaptıklarını anlatır.
İran takvminde yeni yıl, gece ve gündüzün birbirine eşit olduğu İlkbahar ilkbahar’ın ilk günü kabul edilir. ...
Yine Nevruz Bayramı: Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ve Türk takviminde yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruzu yüzyıllardır diğer kardeş cumhuriyetlerle kutluyoruz. Kısaca Nevruz Ebulgazi Bahadır Han’ın eseri ‘Secere-i Türk’te, Ergenekon menkıbesinde 400 yıl dört tarafı yüksek dağlarla çevrili bir vadide kalan Türk’ün, baharın başladığı gün çıkarak, ata yurduna döndüğü ve hürriyetini, istiklalini kazandığı gün olarak kutlanır.
.Ayrıca ülkemizde Kürt,Türk,Laz,Çerkez tüm renkler bu günü bayram olarak kardeşlik vadisinde birlik ateşini yakarak kutluyoruz...
Bu bayramda oyunlar oynanır, demir dövülür, şenliklerde yakılan ateşin üzerinden atlanır. Gençler ve çocuklar köy ve kasabalarımızda oyunlar oynayarak, ot ile yumurta boyayıp tokuştururlar.
Kısacası Nevruz Bayramı sevgi, saygı, kaynaşma ve kardeşlik bayramıdır. Türk dünyasındaki devletlerin bir birini anlama günüdür.
Nevruz bayramında kimse aşırıya kaçmadan, döküp kırmadan, ya da bir zümrenin, bir etnik kökenin taşkınlık yapacağı gün değildir. Bayram sevgidir, kardeşliktir ve ortak sevinme günüdür. Taşkınlığa, vurup dökmeye, bir kısım insanların sevinirken, bir kısım insanlar üzerinde baskı kurmaya ve huzursuzluk çıkarmaya gerek yoktur.
Belki bu gün bazı millet düşmanları, Türk Milletinin huzurunu bozmak isteyen provokatörler aramızda dolaşabilir. Bunlara fırsat verilmemelidir. Bunların amacı bin yıldır birlikte millet olmuş, ulusumuzu parçalamak ve yönetmektir.
Aynı vatan üzerinde, aynı bayrak altında, aynı Allah’a inanan toplum olarak bunları yanımızda barındırmamalıyız. Onların kışkırtmalarına ve emellerine alet olmamalıyız.
Bu güzel günü, güzel bayramı çatışma gününe çevirenlere fırsat vermemeliyiz.Azerilerde insanların haftalar öncesinden bu güne bir ‘bereket ve eğlence’ günü olarak hazırlanırlar.
Herkes eğlenir, ateşler yakılır, en güzel bayram yemekleri pişer, en güzel kıyafetler giyilir.
Bizde özellikle HDP’nin son yıllarda Nevruz’u “sadece Kürtlere özgü” bir gün haline getirdiği, aslında hiç de öyle olmadığı bir gerçektir. Azeriler ve İranlılar için de, başka bazı toplumlar için de bu gün önemlidir ve her yıl bayram olarak kutlanır. Burada olay çıkması üzücü değil midir?
Bırakın bayram havasını tüm ülkede “acaba bu kez nasıl olaylar çıkacak” diye korkuyla beklendiği gün haline getirdiler. Bugün İmralı’da yatan PKK başı Abdullah Öcalan’ın mesajı belli illerde okunacak. Bu tahriklere kapılın mamalıdır. 

Bu yazı toplam 112 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.